Letecký útok na Pohoří

POHOŘÍ – U příležitosti dvaasedmdesátého výročí konce druhé světové války jsme připravili text o tragické události v Pohoří.

petljakov

Sovětský průzkumný letoun Petljakov Pe-2 s tříčlennou posádkou. Tento typ letadla zřejmě provedl útok na Pohoří.
Foto: Archiv Libora Pařízka

Karel Javůrek, holič, měl plné ruce práce. Pondělní odpoledne si vyhradil pro práci na zahradě svého domku v Pohoří u Opočna. Zrovna vyklízel bramborový krecht, když uslyšel zvuk motorů. Od západu se v nízké výšce blížil neznámý letoun, ze kterého se během chvíle oddělily dva předměty. Byly to bomby, z nichž první spadla do předzahrádky domku číslo 152 a její výbuch odhodil holiče Javůrka do dvacetimetrové vzdálenosti na sousední pozemek. Nešťastník svým zraněním na místě podlehl. Výbuch mohl mít na svědomí mnohem více životů, ale právě projíždějící autobus přeplněný cestujícími, jemuž byla bomba určena, naštěstí nezasáhla. Druhá bomba žádnou škodu nezpůsobila. Dopadla do Pavlíkova sadu, necelých sedmdesát metrů od pohořské školy.

Takto se stala tragická událost ze dne 26. března roku 1945. Komu patřil letoun, který svým jediným průletem nad obcí připravil o život Karla Javůrka? Všechno ukazuje na armádu, která naše kraje měla zanedlouho osvobodit.

„Žádná pozemní jednotka Rudé armády nepřekročila v této době Orlické hory ani Krkonoše, všechny síly byly vrženy směrem na Berlín. Aby však byly postupující sovětské jednotky chráněny z jihozápadního křídla fronty, tedy z protektorátní strany, prováděly letecké síly Rudé armády, především 2. letecká armáda, průzkumné lety spojené s ojedinělým bombardováním železničních tratí a vozidel na silnicích,“ popisuje situaci badatel Libor Pařízek, který událost v Pohoří podrobně zrekonstruoval.

Sovětské letouny vzlétaly z polních letišť za frontou, tedy přibližně východně od již obklíčené polské Vratislavi. Právě toto město bylo zásobováno německou Luftwaffe z letiště v Chrudimi. Jejich lety logicky vedly přes Opočensko, právě proto sem směřovaly také průzkumně-bombardovací lety Rudé armády.

„Podobné útoky jako na Pohoří v době od února do dubna 1945 byly prováděny v prostoru mezi pohraničními horami a Hradcem Králové opakovaně. Cílem byly železniční a silniční tratě a jedoucí vozidla,“ dodává Pařízek s tím, že byla v této době například napadena také železnice u Týniště nad Orlicí.

Ze zjištěných údajů vyplývá, že útok na Pohoří s velkou pravděpodobností provedl sovětský letoun, ten zaútočil na autobus, který si spletl s německým vozidlem. Luftwaffe sice měla v Protektorátu Čechy a Morava hojné zastoupení, ale neměla důvod útočit v oblasti, která byla zatím plně pod kontrolou Třetí říše. Ani osamocené britské nebo americké letouny nebyly v oblasti zaznamenány.

Tragická událost, na kterou Libora Pařízka upozornil pohořský rodák, herec, básník a spisovatel Miloň Čepelka, samozřejmě nijak nezmenšuje rozhodující podíl Sovětského svazu na porážce nacistického Německa, ale také nic nemění na zbytečném úmrtí holiče z Pohoří.

Čtenářská diskuze