Legendární Rychnovská osmička slaví šedesátiny

RYCHNOV N. K. –V pátek 14. září bude ve Společenském centru v Rychnově zahájen 60. ročník nejstarší soutěže amatérských filmů Rychnovská osmička.

R8-1981 - předávání Zlaté krajky

Fotografie z Rychnovské osmičky z roku 1981.
Foto: Archiv Jaromíra Schejbala

Soutěž, která byla a je bytostně spjata s Rychnovem, je od roku 2016 organizována Východočeským volným sdružením pro amatérský film a video, z.s. (VčVSAFV) ve spolupráci s rychnovskou Kulturou, s.r.o. a Impulsem Hradec Králové. Soutěž má finanční podporu Ministerstva kultury, Královéhradeckého kraje a města Rychnov nad Kněžnou.

Do letošního předvýběru přihlásili autoři více než sto filmů v celkové délce přesahující stopáž 13 hodin. Projekce v hlavní soutěži v pátek a v sobotu bude trvat osm hodin. Třetí programový den, tedy neděle, už bude věnován diskuzím autorů s odbornou porotou a v poledne proběhne vyhodnocení soutěže a předávání cen za nejlepší filmy.

Odborná porota

V porotě zasednou režiséři a dlouholetí porotci prof. Rudolf Adler a doc. Miroslav Janek, režisér Roman Vávra, redaktorka ČRo Pardubice Tereza Brázdová a jako elév se v porotě představí rychnovský rodák a současně student FAMU Šimon Štefanides. Tomu bude věnován i páteční večer, který návštěvníky seznámí s jeho filmovou tvorbou, včetně nového filmu. Jím se Šimon Štefanides bude ucházet o bakalářský titul.
K dalším doplňkovým programům bude patřit projekce animovaných filmů pro mateřské školy známého animátora Jaroslava Nykla. A jako každý rok bude rychnovským studentům a žákům promítnuta vybraná kolekce soutěžních filmů.
Hlavní cenou bude tradičně rychnovská krajka a další místa budou oceněna diplomy a věcnými cenami.
Soutěžit se bude v kategoriích reportáž a publicistika, dokumenty, hrané filmy, animovaná tvorba, experimenty a videoklipy, a v šesté kategorii pak představí své tvůrčí schopnosti studenti filmových škol.

Neprofesionální film

I když se dnes v oboru pojem amatérský film používá už méně, častější je označení neprofesionální film, stále se jedná o filmy natočené autory nejrůznějších profesí ve volném čase, ze zájmu a s láskou. Pestrost soutěžní kolekce zaručuje, že se bude na co dívat. Příslibem je také tvorba mladých autorů, kterých je mezi přihlášenými potěšitelné množství. Je pozitivní, že se na 60. ročníku Rychnovské osmičky setkají obě generace. Mladí mají od koho získávat zkušenosti a ti starší jistě ocení inspiraci, kterou mladí ve svých filmech nabídnou.
Organizační výbor děkuje všem sponzorům, dřívějším i současných organizátorům a spolupracovníkům. Jen s jejich pomocí a podporou se soutěž Rychnovská osmička mohla dožít letošní úctyhodné šedesátky.

IVANA KUČEROVÁ

 

PROGRAM 60. Rychnovské osmičky

Rychnov nad Kněžnou, kinosál Společenského centra

Program soutěžní projekce

pátek 14. září
13.30 Prezence účastníků
14.30 Zahájení soutěže
14.45 I. soutěžní blok
16.20 II. soutěžní blok
19.30 Slavnostní večer k jubilejnímu 60. ročníku R8, vzpomínka na uplynulé ročníky, jejich organizátory a účastníky; druhá část večera zadána pro filmy nejmladšího porotce Šimona Štefanidese
21.20 III. soutěžní blok

 sobota 15. září
8.00 Prezence účastníků
8.50 Zahájení druhého soutěžního dne
9.00 IV. soutěžní blok
10.30 V. soutěžní blok
13.25 VI. soutěžní blok
14.50 VII. soutěžní blok
16.15 VIII. soutěžní blok
19.30 Zábavný večer s živou hudbou a občerstvením Jirka Petera a skupina Swapo Hradec Králové (kinosál Společenského centra)

 neděle 16. září
9.00 – 11.30 Diskuze s odbornou porotou (rozborový seminář)
12.00 – 12.30 Vyhlášení výsledků a předání cen autorům

Všechny soutěžní projekce a doprovodné akce jsou zdarma přístupné veřejnosti

Čtenářská diskuze