Láska k umění stále roste

HOUDKOVICE – V České republice se podle Českého statistického úřadu vyskytuje na 484 galerií, muzeí a památníků. V čísle jsou zahrnuty jak ty vlastněné státem tak i ty neziskové. V Česku pak také existuje až 2 065 trvalých výstav a 4 254 výstav, které jsou pouze dočasné. Týkají se jen několika dnů, během nichž návštěvníky lákají právě na to, že tu nebudou dlouho. Tyto výstavy buď cestují po republice či světě nebo mají oslavovat určitého člověka a výročí s ním nebo se státem spojené. Jedna podobná výstava se bude zanedlouho, konkrétně 26. srpna, konat i na Rychnovsku.

hlinovský

Stanislav Hlinovský.

Vernisáž výstavy táborského rodáka, malíře Stanislava Hlinovského, proběhne zároveň s otevřením nové Galerie H, kterou zřídil syn malíře Jiří Hlinovský. Stanislav Hlinovský je známý především na Rychnovsku, kde i tvořil. A proto je jeho galerie situovaná do vesnice Houdkovice, kde má jeho rodina dodnes dům.

Stanislav Hlinovský se narodil 2. listopadu 1924 a zemřel 27. ledna 1994. Byl zakládajícím členem Klubu výtvarníků v Táboře. Jeho obrazy zobrazují venkov, nejčastěji domy. V několika zkratkovitých tazích tuží tvořil světlé a harmonické celky. Jeho dílo se skládá nejen z kreseb, ale i z olejů a grafik. Své práce vystavoval i v zahraničí. Věnoval se také divadelnímu herectví, spolupracoval s táborskými divadelními ochotníky a celý život pracoval na železnici.

Sama Galerie H, jejíž úplně první výstava je malíři věnována, bude sloužit pro dočasné výstavy.

Ingrid Kvirencová

Čtenářská diskuze