Kulturní centrum Nového zámku se otevírá návštěvníkům

KOSTELEC N. O.  – Komponované on-line pořady, vysílané z rodového sídla kostelecké větve Kinských, se staly významnou součástí kulturního života v době koronavirové pandemie. Jednotlivé díly sledovaly na Facebooku v součtu statisíce diváků.

Nyní se kulturní centrum Nového zámku konečně otevře veřejnosti. Od úterý 1. června se návštěvníci mohou vypravit na prohlídku stálé expozice Život v biedermeieru v počtu devět účastníků s doprovodem průvodce.

V Novém zámku v Kostelci nad Orlicí se také otevře Muzejní expozice města Kostelec nad Orlicí v suterénu budovy.

„Jsem rád, že tu bude zase živo, že konečně můžeme otevřít a přivítat u nás návštěvníky a uměnímilovné hosty. V expozici došlo k drobným změnám v některých prezentovaných interiérech, které jsme doplnili o další restaurované kusy původního nábytku. Sbírková číst je obohacena o sérii vídeňského porcelánu bílo-zlaté barvy, o cukřenky a stříbrné užitkové nádobí a další drobné kousky z 19. století. Rozšířili jsme také sérii kvašů českého malíře Josefa Matěje Navrátila, významného malíře biedermeierovské éry, který patří k mým oblíbeným autorům,“ uvedl majitel zámku František Kinský.

Ačkoli sezóna začíná se zpožděním a s řadou nezbytných opatření, správa zámku ve spolupráci s agenturou KINSKÝ Art Media do empírového zámku vrací živou kulturu.

Otevření Galerie Kinský

Příznivci výtvarného umění se také dočkají otevření Galerie Kinský. Od 12. června tu bude k vidění výstava Výtvarné léto Unie výtvarných umělců Hradec Králové.

„V loňském roce se kvůli pandemii nemohla realizovat žádná z plánovaných výstav. Ve spolupráci se členy Výtvarné unie umělců Hradec Králové jsme letos připravili odložené bienále tohoto osmdesátičlenného uskupení výtvarníků. Mám radost, že osiřelé galerijní prostory v horním patře zámku opět oživíme a že návštěvníkům představíme širokou škálu témat, výtvarných technik i postupů, kterými se jednotliví výtvarníci zabývají,“ sdělila manažerka zámku Ivona Jasníková.

Podle jejích slov se první výstava královéhradecké unie v Galerii Kinský uskutečnila již v roce 2013, jako bienále pak pokračovala každý druhý rok a sami výtvarníci ji označili jako jednu z nejzdařilejších. Vlivem koronavirové epidemie pořadatelé tuto tradiční výstavu známou pod názvem Výtvarné jaro přejmenovali na Výtvarné léto. To v Galerii Kinský potrvá do neděle 12. září tohoto roku.

Nevšední prohlídky a recitál

František Kinský a Matyáš Novák pozvou na svůj nový společný projekt s názvem FACE TO FACE, který poprvé uvedou 20. června.

Prohlídky zámecké expozice Františka Kinského patří každoročně k nejžádanějším akcím sezóny. První z nich letos charismatický šlechtic uskuteční v rámci společného projektu s klavíristou Matyášem Novákem. Programem FACE TO FACE, který zahrnuje prohlídku zámecké expozice s majitelem a recitál výjimečně nadaného klavíristy a vítěze mnoha domácích a světových soutěží, který ve svém mládí nadchl i posluchače v proslulé Carnegie Hall v New Yourku, naváže na divácky úspěšné komponované pořady, které agentura KINSKÝ Art Media vysílala z Nového zámku od listopadu 2020 do května 2021.

„Děkujeme všem našim divákům za statisíce zhlédnutí a těšíme se na setkání tváří v tvář v překrásném prostředí zámku,“ doplnil klavírista Matyáš Novák. První exkluzivní setkání s dvojicí osobností se uskuteční již 20. června ve 11.00, ve 14.00 a v 17.00 hodin v maximálním počtu 30 účastníků při jednom provedení.

Pro milovníky umění

Abonentní sezónu koncertů klasické hudby zahájí v areálu parku přední čeští sólisté, hobojista Vilém Veverka a harfistka Kateřina Englichová 23. června.

Koncert s názvem 15 let spolu se uskuteční v areálu parku v 19.30 hodin a zahájí ho majitel zámku František Kinský.

Zámky na Orlici se těší na návštěvu

Zámky na Orlici jsou bezpochyby jedinečnou destinací, v níž můžeme poznávat rodová sídla šlechtických rodů třech různých historických stavebních slohů. Zámky v Kostelci nad Orlicí, Častolovicích a Doudlebách nad Orlicí se letos opět spojily a nabízejí svým návštěvníkům slevu na vstupném. V případě, že zavítáte na jedno z uvedených sídel, ve zbývajících dvou získáte 20% slevu na vstupném s platností 72 hodin. Pokladna Nového zámku mimo jiné nabízí keramiku Terezy Hill, oblíbenou knihu Pavla Juříka Kinští – Bůh, čest, vlast a další zajímavé tituly věnované historii. Nově se tu setkáte také s vybranými publikacemi od Nakladatelství Kazda, odvézt si můžete novinkové pohlednicové pexeso s obrázkem zámku i čerstvě vydané album klavíristy Matyáše Nováka s Wihanovým kvartetem s nahrávkami třech klavírních koncertů W. A. Mozarta. Osvěžit se můžete při procházce anglickým parkem se zastávkou na terase Toniovy zámecké kavárny a restaurace a jakmile to situace dovolí, tak i s posezením uvnitř.

 

Čtenářská diskuze