Kultura na vesnicích stále žije. Příkladem jsou Hřibiny-Ledská

HŘIBINY-LEDSKÁ – Nejen ve městech se žije kulturou. I na malé obci, jako jsou Hřibiny-Ledská, lze zažít nejeden kulturní zážitek. Vezmu to ve zkratce alespoň za poslední čtvrtletí.

hřibiny

Přišli i Mikuláš, anděl a čerti.
Foto: Archiv obce

O černobylské havárii a hlavně o tom, jak to vypadá v Černobylu dnes, nám přijeli vyprávět dobrodruzi a cestovatelé Michal Franc a Martin Gregor, kteří podnikali výpravy na legendárních československých motocyklech Jawa Pionýr.

Zázvorový čaj

V rytmu country hudby zazněly letos již podruhé melodie hudebního uskupení Zázvorový čas, které hraje jak k poslechu, tak i k tanci. Na tradiční listopadové hřibinské posvícení nesmí chybět žádný rok pořádná tancovačka, takže letos nám ji zpříjemnila kapela Combi rodiny Schůtových z Rychnova nad Kněžnou a pondělní dozvuky posezení s harmonikářem.

Vždy radostnou událostí bývá vítání občánků, jelikož jsme malá obec, tentokrát to byli tři chlapečkové na rozdíl od jarního vítání, kde převládala děvčátka. Dobu adventní zahajujeme vždy slavnostním rozsvícením vánočního stromu u hospody U Myslivce na Hřibinách zároveň s malým vánočním jarmarkem. K navození nadcházející doby očekávání příchodu Ježíška, zklidnění se a rozjímání nám letos přijel krásně zahrát Vojtěch Štěpánek z Hlásky.

Týden na to, v sobotu 6. prosince následovala diskotéka pro nejmenší, kde se náhle zatmělo, všude čpěla síra, přes oblaka dýmu nebylo vidět a vtom na sál vtrhla celá družina pekelníků, kterou musel krotit hodný Mikuláš s krásným andílkem. Všechna dítka spravedlivě po zásluze odměnil cukrovinkami.

Na druhou neděli adventní jsme hromadně vyšlápli do nedalekého Třebešova k paní Haně Šromové na výstavu třebešovského betlému. Její figurky z pálené hlíny jsou opravdu velice autentické. Leckterý Třebešovák se tu hned pozná, no aby ne, když je tu ztvárněno na cca 40 místních obyvatel z 200 postaviček, které se všemi komponenty čítají dohromady přes 600 kusů exponátů. Paní Hanka každoročně vystavuje na rychnovských betlémech.

Připravila se další dvě překvapení

Pro děti jsme přichystali ještě další dvě představení. 14. prosince od 15 hod. přijely děti ze sousední olešnické školy sehrát divadelní představení s názvem Setkání u Aničky a 18. ledna 2020, rovněž od 15.00 hod na sále hospody U Myslivce přijedou javorničtí ochotníci s pohádkou O líné Róze (z knížky Josefa Lukáška Pohádky z Orlických hor).

Přeji všem čtenářům krásný adventní čas bez zbytečného shonu a stresu.

Věra Zaňková

Čtenářská diskuze