Královéhradečtí letečtí záchranáři převzali speciální dar

KRAJ – Dvě zbrusu nové speciální letecké helmy obdrželi 14. dubna záchranáři letecké záchranné služby Hradec Králové. Helmy v hodnotě 150 000 korun pořízené za finanční dar poskytnutý Elektrárnami Opatovice, a.s. (EOP) předala přímo na jejich základně výkonná ředitelka EOP Romana Zadrobílková. Budou využity k doplnění a obnově stávajícího vybavení leteckých záchranářů.

HZSLZS_022

Foto: HZS KHK kraje

„Přilby umožňují kvalitní komunikaci mezi členy posádky ve vrtulníku i mimo něj, omezují vliv vibrací a mohou být mimo jiné využity i v případě speciálních letových činností s využitím lanového podvěsu. Vedle přímé ochrany hlavy umožňují rovněž použití brýlí pro noční vidění,“ uvedl mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Dravec za letu prorazil čelní sklo

Rutinní používání leteckých přileb v podmínkách LZS v ČR bylo zahájeno v červnu 2009 právě na základně v Hradci Králové. „Přispělo k tomu několik negativních zkušeností, mimo jiné také srážka s dravcem, který za letu prorazil čelní sklo vrtulníku a přímo tím ohrozil bezpečnost letu. Do doby jejich zavedení členové posádky vrtulníku vzájemně komunikovali pouze prostřednictvím hovorových sluchátek a ochrana hlavy se nepoužívala,“ řekl Ivo Novák.

Partnerství ZZS KHK s EOP se datuje ke stejnému roku 2009, kdy elektrárna začala poskytovat finanční dary na provoz a vybavení našich záchranářů. Většina z prostředků byla využita na vzdělávání a pořízení výukových modelů.

„Od počátku naší spolupráce jsme rádi poskytli finanční podporu v přibližné výši 1,9 milionu korun. Investice do zdraví a rychlé záchrany lidských životů se ale penězi vyčíslit nedá, proto přejeme posádce leteckých záchranářů, aby tyto nové přilby byly svědky co nejvíce šťastných konců nejen v rámci regionu, ale vzhledem k perimetru doletu i mimo něj,“ dodala Romana Zadrobílková.

Čtenářská diskuze