Královéhradecký kraj připravil dárek pro všechny prvňáky

KRAJ – Na více než 5,6 tisíc prvňáků regionu čekalo v den zahájení jejich povinné školní docházky překvapení, a to stavebnice ROTO Abeceda. Jedná se o kreativní sadu plochých dílků se šrouby a maticemi na podporu jemné motoriky a technické představivosti. Královéhradecký kraj vybavil touto stavebnicí první třídy všech základních škol v kraji.

ROTO

Foto: KHK kraj

„Stát se školákem znamená celkovou změnu každodenního režimu a spoustu povinností. Dětem nastává nová životní etapa, a proto se tentokrát naše podpora zaměřuje na ty nejmladší žáky. Chceme je potěšit a hlavně motivovat ke školní práci, aby je bavila a škola pro ně byla zajímavá. Stavebnicí ROTO podporujeme technickou tvořivost malých školáků a také cílíme na jejich technickou zdatnost,“ vysvětlila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, která je odpovědná za oblast školství.

Dodala, že mezi hlavní cíle vzdělávání v Královéhradeckém kraji patří mít přátelské školy se zajímavou, efektivní výukou a zaváděním inovací do vzdělávání.

Cílem stavebnice ROTO Abeceda je sestavování písmen abecedy. Sada obsahuje 26 plochých dílků, šroubky a matičky. Stavebnice může být také používána napříč všemi předměty vyučovanými v první třídě. Při sestavování písmen žáci šroubováním získávají manuální zručnost, rozvíjí představivost a procvičují jemnou motoriku, která je důležitá při nácviku psaní. Jemná motorika je totiž o postupném zdokonalování pohybů rukou, o manipulaci s drobnými předměty a dobře se rozvíjí právě při rukodělných činnostech jako například při navlékání korálků, stříhání a šroubování při sestavování stavebnic.

Stavebnice s nápady

Pro pedagogy je ke stavebnici ROTO dostupná i on-line metodika, která nabízí různé nápady použití a propojení těchto manuálních činností i do ostatních předmětů.

„Stavebnice jsme distribuovali do základních škol v celém kraji na konci srpna. Pro učitele prvních tříd pořádáme 10. září vzdělávací seminář, který nabídne nejen seznámení s didaktickými možnostmi využití stavebnice ve výuce prvního ročníku, ale také návod na instalaci Multimediální interaktivní učebnice do počítače a nápady pro práci s ní,“ doplnila náměstkyně Berdychová.

Na dodávku těchto stavebnic byla výběrovým řízením oslovena firma Nakladatelství Nová škola z Nového Veselí. Kraj objednal 5 700 kusů stavebnic v celkové částce 480 tisíc korun bez DPH. Odhad počtu prvňáků pro školní rok 2019/2020 v Královéhradeckém kraji je 5 600.

Vítání prvňáčků na Rychnovsku

Prvňáčky přivítá většina škol na Rychnovsku, většinou tradičně, malou slavností ve třídě. Někde chystají větší akce, jako třeba v Borohrádku.

„Slavnostní zahájení školního roku proběhne tradičně v aule. Žáci první třídy za zvuku hudby nastoupí v doprovodu své třídní učitelky a starších spolužáků, po jejich představení a zamávání nejen rodičům obdrží drobné dárky a květinu,“ sdělila ředitelka tamní školy Iva Přibylová.

Větší slavnost měli na první školní den připravenou také prvňáčci ve zrekonstruované škole v Podbřezí, kde školní rok zahájila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová.

Čtenářská diskuze