Krajští zdravotničtí záchranáři převzali nové zásahové vozidlo

KRAJ – Každá dobře fungující organizace nebo firma dbá na to, aby její práce byla prvotřídní. Protože Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) v tomto ohledu není výjimkou, má zřízeno oddělení kontroly a řízení kvality. Důležitou roli v rámci kontrolních mechanizmů hraje institut inspektora provozu (IP).

„V nepřetržitém provozu se na této pozici střídají zkušení záchranáři, kteří působí po celém Královéhradeckém kraji. Pokud by si někdo myslel, že se jedná pouze o nějakého přísného revizora, velmi by se mýlil. Prvořadým cílem práce inspektora provozu je totiž pomoc a podpora výjezdovým skupinám v terénu. Naplno se to projevilo například v době pandemie SARS-CoV-2. Inspektoři nejenže denně poskytovali přímou podporu posádkám, ale zároveň realizovali jejich školení v používání ochranných prostředků a následné dekontaminaci,“ uvedl mluvčí královéhradeckých zdravotnických záchranářů Ivo Novák.

V loňském roce byl IP nad rámec základních povinností aktivován ve více než pěti stovkách případů. Téměř v polovině zásahů se jednalo o přímé poskytování neodkladné přednemocniční péče.

„Šlo zejména o situace, kdy byly naše výjezdové skupiny vytížené jiným zásahem, nebo se IP nacházel v blízkosti místa události a mohl tak poskytnout potřebnou péči ještě před příjezdem nejbližší posádky. V případě mimořádné události se inspektor provozu stává vedoucím zdravotnické složky a řídí zásah ZZS,“ řekl Ivo Novák.

Vůz může doplnit či zastoupit lékařskou výjezdovou skupinu

Ke své práci inspektoři využívají speciální zásahové vozidlo, které zároveň v případě potřeby může doplnit nebo zastoupit lékařskou výjezdovou skupinu v setkávacím systému. A právě jedno takové zcela nové vozidlo 5. listopadu zástupci ZZS KHK převzali od firmy Porsche Hradec Králové.

„Automobil na podvozku Škody Superb Combi Scout 2,0 TDI v provedení 4×4 má výkon 147 kW a je vybaven sedmistupňovou automatickou převodovkou. Vozidlo má barevné provedení v souladu s platnou legislativou a je vybaveno speciální zdravotnickou zástavbou, která umožňuje bezpečné uložení veškerých zdravotnických přístrojů a dalšího potřebného vybavení. Automobil v celkové ceně 1,5 milionů korun byl pořízen z plánovaných investičních prostředků ZZS KHK,“ dodal Ivo Novák.

Čtenářská diskuze