Krajskou stavbou roku 2020 je rozhledna na Velké Deštné

DEŠTNÉ V O. H./REGION – Jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů v Orlických horách – nová rozhledna na Velké Deštné – se od posledního zářijového dne může pyšnit titulem Stavba roku 2020 Královéhradeckého kraje. Rozhodla o tom odborná porota, která udělila ještě pět dalších ocenění.

DSC_5869

Starostka Deštného Alena Křížová s cenou pro stavbu roku pro rozhlednu na Velké Deštné.
Foto: 2x KHK kraj

Rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor, Velké Deštné – 1115 metrů nad mořem, byla slavnostně otevřena loni 26. října. Na jejím místě stála původní rozhledna od 19. stolení do 70. let 20. století. Nová rozhledna je vysoká 19 metrů a návštěvníkům poskytuje výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Cena i pro dobřanskou školu

Turistická rozhledna na nejvyšším vrcholu Orlických hor je inspirovaná charakteristickými klimatickými podmínkami: deštěm a větrem.

„Proudy deště hnané větrem byly transformovány do tenkých tyčových prvků konstrukce rozhledny. Různé směry dešťových přívalů se propisují do směrů prvků, které se kříží na jednotlivých stěnách. Určující přírodní živly jsou připomenuty také větrným rukávem na vrcholové plošině a lavičkou ve tvaru kapky v patě věže. Plášť rozhledny se dynamicky proměňuje podle úhlu pohledu z exteriéru i interiéru. Tříramenné schodiště stoupá mezi polo-transparentními stěnami až do předposledního podlaží. Odtud na vrcholovou plošinu vede úzké točité schodiště, coby poslední moment napětí před vrcholem. Pak se již návštěvníkům otevře ničím nerušený panoramatický výhled do široké krajiny,“ tak je v soutěži rozhledna charakterizována.

Čestné uznání získala revitalizace Muzea východních Čech v Hradci Králové, rekonstrukce kina Biograf Český ráj v Jičíně, rekonstrukce mostu M3 v Safari Dvůr Králové a hradecké schodiště Bono Publico.

K udělení zvláštní ceny přesvědčila odbornou porotu přestavba Základní školy Trivium Plus v Dobřanech.

Základní škola se nachází v centru obce Dobřany, na její návsi, která je tvořena historickými objekty – kostel, fara, historické chalupy a stodoly, semknuté kolem volného prostranství se zastávkou. Navržená nástavba III.NP se snaží o co nejšetrnější překročení původního objemového měřítka stavby tak, aby se jejím zvětšením co nejméně narušil komorní ráz podhorské vesnice, které dominuje barokní kostel.

73539759_2415150805206753_2841768852314914816_o

Moderní učebny

Dispozice v novém podlaží nástavby vesměs kopíruje, komunikačně a konstrukčně navazuje na základní dispoziční trojtrakt spodních podlaží.

Bylo vytvořeno několik nových moderních speciálních i kmenových učeben a celkově byla budova upravena na současné požadavky pro správné užívání základní školy v dnešní době i do budoucna.

„Tato soutěž upozorňuje širokou veřejnost na to, že moderní architekturu v Královéhradeckém kraji nemusíme spojovat pouze s Janem Kotěrou nebo Josef Gočárem, ale že i v současnosti zde vzniká celá řada pozoruhodných novostaveb. Neméně důležité jsou ovšem také citlivé a odborně provedené rekonstrukce a revitalizace, které vracejí dominantám našich měst a obcí jejich původní nádheru,“ řekl hejtman Jiří Štěpán.

Do soutěže bylo letos přihlášeno 15 staveb. Vedle Královéhradeckého kraje je pořadatelem soutěže Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Český svaz stavebních inženýrů, Svaz podnikatelů ve stavebnictví a Česká komora architektů. Soutěž se poprvé konala v roce 2004. V loňském roce zvítězila smuteční síň v Broumově.

Čtenářská diskuze