Krajany jsme v Dobrušce mohli potkat naposledy

DOBRUŠKA – Na Rychnovsku můžeme po celý měsíc potkávat účastníky osmadvacátého ročníku intenzivních jazykových kurzů pro krajany ze zahraničí a zájemce o výuku českého jazyka z celého světa. Letos tu ale budou bohužel naposledy, v příštím roce se akce přesune do Poděbrad.

P1520365

Zleva Viktorie Vorobetsi, Vlaďka Koreňová s Emou, Marek Novak, Elena Bondareva a Nura Kallasová.
Foto: Irena Voříšková

Celkem dvaasedmdesát studentů z 27 zemí se sešlo v Dobrušce na krajanských kurzech češtiny, které se tu konají do 14. srpna. Šedesát studentů je opět smluvních – na stipendium – dvanáct samoplátců. Jsou mezi nimi krajané nebo jejich rodinní příslušníci. Někteří z nich se vracejí, jako Margaretha Supik, která je v Dobrušce po devatenácté, chirurg Láďa Jindra z New Yorku nebo Edna Gomez z Mexika.

Nejvíce studentů je jako tradičně z USA, těch je letos devět, z Argentiny jich přijelo sedm.

Podle vedoucí kurzů Vlaďky Koreňové se program kurzů nezměnil, výuka je standardní, nezměnila se ani místa výletů po okolí – Ratibořice, Náchod, Opočno, Orlické hory nebo Nové Město nad Metují. Nebude chybět ani posezení s občany Běstvin, letos 11. srpna v tamním novém areálu.

„Příští rok se v Poděbradech program kompletně změní. Pan starosta se ptal, zda za rok přijedeme do Dobrušky alespoň na výlet, uvidíme, pokud kurzy opět povedu já, je to možné.

Letos přijeli dva studenti, kteří když slyšeli, že kurzy v Dobrušce končí, zaplatili si, aby sem mohli ještě přijet. Máme tady v letošním roce studenty například z Bolívie, Brazílie, Venezuely, Chile, Libanonu, Izraele, Sýrie, Gruzie, Dánska, Španělska, Ruska, Ukrajiny, Chorvatska, Řecka a dalších zemí. Nejstarší student je z Izraele, je mu 79 let,“ uvedla Vlaďka Koreňová, která vede kurzy v Dobrušce už šestým rokem, letos společně s devítiměsíční dcerou Emou.

Více se dočtete v aktuálním vydání Orlického týdeníku

Čtenářská diskuze