Kraj pořídí výcvikové modely pro záchranáře, včetně figurín

KRAJ – Radní Královéhradeckého kraje rozhodli o výběru dodavatele k uzavření smlouvy v rámci veřejné zakázky na nákup figurín pro nácvik vyprošťování pacienta a práce s ním. Ty se stanou součástí výcvikového polygonu Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje v areálu heliportu Letecké záchranné služby Hradec Králové.

Hi-Tec výukové modely (3) - trenažery mají v sobě zabudovaný i žilný systém

Ilustrační foto.

„Při výcviku krajských zdravotníků pamatujeme i na takové situace, se kterými nepřicházejí do styku běžně, ale na něž musejí být perfektně připraveni. Proto pořídíme nové figuríny a výcvikové modely. Rada rozhodla o výběru dodavatele, tou je společnost HELAGO-CZ, s.r.o., s nabídkovou cenou 197 000 korun bez DPH,“ uvedl náměstek pro zdravotnictví Aleš Cabicar.

Předmětem veřejné zakázky je dodávka šesti figurín a tří výcvikových modelů. Figuríny představují dospělého, mladistvého a dítě, mají proporce, které odpovídají průměrné výšce a váze člověka a pohyblivé klouby. Figuríny mladistvého a dospělého umí dokonce sedět. Jejich účelem je co nejvěrněji nasimulovat situaci, kdy člověk sedí zaklíněný ve vozidle a záchranář mu musí poskytnout první pomoc a z vozidla jej vytáhnout.

Kromě figurín budou pořízeny také tři výcvikové modely. Jedná se o torza částí lidského těla, konkrétně krku a hrudníku, na nichž lze nacvičovat život zachraňující úkony – například tracheotomii či punkci tenzního pneumotoraxu. Záchranáři tak mohou trénovat postupy, které nejsou v praxi běžně prováděny, ale na jejichž správném provedení přesto může záviset přežití zraněného například po dopravní nehodě nebo pádu z výšky.

Čtenářská diskuze