Kraj podporuje kandidaturu Broumova na Evropské město kultury

KRAJ/BROUMOV – Město Broumov se uchází o titul Evropské hlavní město kultury roku 2028. Důvod kandidatury a hlavní přednosti pro udělení tohoto titulu představili na tiskové konferenci v Praze hejtman Martin Červíček, starosta města Jaroslav Bitnar a zástupci Agentury pro rozvoj Broumovska. Kromě Broumova ještě kandidují Brno, Liberec a České Budějovice.

„Broumov je pro mě nejen znovuobjevené krásné místo pro život, ale v mnoha ohledech i velmi zajímavé kulturně-společenské centrum. Z mého pohledu je kandidatura velkou příležitostí ukázat, co tento mikroregion nabízí, a zároveň představit to, co se doposud podařilo v kulturně-společenském životě na Broumovsku odpracovat. Chceme být partnerem, který nejen bude tuto kandidaturu podporovat, ale udělá mnoho věcí pro to, aby kulturní infrastruktura nebyla jen svázána s rokem 2028, ale měla přesah i do budoucna,“ řekl hejtman Martin Červíček

Královéhradecký kraj vyjádřil broumovské kandidatuře podporu udělením záštity projektu již v roce 2020. Je to jeden z příkladů krajské podpory příhraničních oblastí, jejich rozvoje a zachování významných kulturních památek pro další generace.

„Broumov sice patří mezi nejmenší kandidáty v historii udělování titulu, ale mezi jeho hlavní přednosti patří přírodní bohatství, unikátní barokní krajina, pestrý kulturní život a velký potenciál pro další rozvoj. Věříme, že kandidatura Broumova na titul Evropské město kultury 2028 posílí značku regionu i Královéhradeckého kraje, který systematicky podporuje a rozvíjí kulturní potenciál. Kandidatura Broumova je inspirací pro podobné regiony a města v kraji,“ doplnila náměstkyně hejtmana Martina Berdychová, do jejíž gesce spadá kultura a cestovní ruch.

Titul Evropské hlavní město kultury každoročně propůjčuje Evropská unie a pro města je to příležitost představit Evropě svůj kulturní život. Pro každý rok jsou vybrané dva členské státy, v roce 2028 to bude Česká republika a Francie. Za více než 35 let prestižní titul získala dvě česká města, v roce 2000 Praha a o 15 let později Plzeň.

Všichni kandidáti musí odevzdat svou přihlášku do 1. září 2022. Dvanáctičlenná mezinárodní porota následně vybere finalisty soutěže a o držiteli titulu bude jasno již v roce 2023.

Čtenářská diskuze