Kraj navrhl změnu maturit, ministr školství nakonec žádost vyslyšel

REGION – Změnu maturit pro žáky zdravotnických škol a sociálních oborů, kteří v minulých měsících pomohli zvládnout situaci v nemocnicích a sociálních zařízeních, navrhoval Královéhradecký kraj již v lednu. Vláda na požadavek odpuštění didaktických testů nyní přistoupila.

Už v lednu představitelé Královéhradeckého kraje na jednání Asociace krajů ČR usilovali o debatu, aby vláda maturantům ze zdravotnických a sociálních oborů ulehčila zkoušky v podobě uznání, či odpuštění didaktických testů.

Začátkem února zaslal hejtman Martin Červíček dopis premiérovi Andreji Babišovi, ve kterém upozorňoval na fakt, jak náročná je situace pro maturanty pomáhající v nemocnicích.

„Tito žáci během posledních měsíců nouzového stavu pracovali ve zdravotnických a sociálních zařízeních a pomáhali svojí prací státu a českému zdravotnictví řešit personální krizi spojenou s nemocí covid-19. Jejich působení na odděleních velmi ocenili zejména zdravotníci, kteří se díky zapojení žáků mohli více soustředit na péči o pacienty s těžkým průběhem onemocnění,“ napsal v dopise krajský hejtman Martin Červíček.

Upozornil na to, že po dobu pracovní povinnosti byli tito žáci zcela omluveni z účasti na výuce a zapojili se do pravidelných pracovních směn v denních i nočních službách stejně jako zdravotníci, a ještě se po práci museli připravovat na maturitu.

Čtenářská diskuze