Kraj hlásí: Náhradních rodičů je na Královéhradecku velmi málo

KRAJ – Královéhradecký kraj pořádá ve spolupráci s městskými úřady a neziskovými organizacemi na podporu náhradní rodinné péče Týden pěstounství Královéhradeckého kraje. Ten se uskuteční ve dnech 8. až 13. září a nabídne program pro odbornou i laickou veřejnost. Akce se koná pod záštitou náměstka hejtmana pro oblast sociálních věcí Vladimíra Dernera.

baby-20674

Ilustrační foto: Pixabay.com

„Náhradní rodinná péče je dnes nenahraditelnou součástí sociální práce s dětmi a mládeží. Přestože počty pěstounů během uplynulých let výrazně narostly, stále jich ještě není dost na to, aby bylo možné poskytnout nový domov každému dítěti, které ho potřebuje. Týden pěstounství nám pomáhá zvyšovat povědomí veřejnosti o potřebnosti náhradní rodinné péče a o tom, co vše obnáší,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Vladimír Derner.

V neděli 8. září akci odstartoval Den pěstounství pořádaný v Safari parku ve Dvoře Králové nad Labem. V následujícím týdnu se budou pro veřejnost na území celého kraje konat různá setkání s odborníky, rozhovory s pěstouny, workshopy či výstavy. V pondělí například probíhala akce v Dobrušce, ve středu bude v novoměstském klubu Mandl program Staň se náhradním rodičem (13 – 16 hodin).

Ve čtvrtek bude v Kostelci nad Orlicí v komunitním centru akce Rodiče napořád (9 – 18 hodin) – pro širokou veřejnost, aktivity pro děti, informace o pěstounství, promítání cyklu Rodiče napořád, představení organizací doprovázejících pěstounské rodiny.

V pátek 13. září bude v Rychnově nad Kněžnou společné posezení s pěstounskými rodinami (15 – 20 hodin) v přírodním skautském areálu – posezení spojené s poděkováním pěstounům, připraveny jsou hry pro děti a opékání vuřtů.

V evidenci Krajského úřadu Královéhradeckého kraje je aktuálně nahlášeno okolo 240 dětí, kterým je možné zprostředkovat náhradní rodinu. Největším problémem je dlouhodobě nedostatek pěstounů tolerantních ke specifickým potřebám dětí, jako jsou zejména vícečetné sourozenecké skupiny, ale často i „jen“ sourozenecké páry, dále děti z minoritního etnika a děti nad deset let. Od začátku roku 2019 přibylo do evidence 79 dětí, z čehož bylo 37 dětí starších deseti let.

Více informací o pěstounské péči a program Týdne pěstounství naleznete na www.stansenahradnimrodicem.cz.

Až do 27. září ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové můžete navštívit také výstavu Příběhy dětí v pěstounské péči. Ve středu 11. září od 11 do 16 hodin se sem můžete přijít zeptat na vše kolem pěstounské péče přímo pracovnic Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, které se tomuto tématu věnují.

Čtenářská diskuze