Kraj finančně podpoří Horskou službu České republiky

KRAJ -  Královéhradecký kraj poskytne dotaci ve výši 400 tisíc korun na obnovu zdravotnického materiálu a dovybavení Horské služby České republiky. Horská služba zejména v zimních měsících spolupracuje se Zdravotnickou záchrannou službou Královéhradeckého kraje při zajišťování převozu raněných turistů v horských oblastech našeho regionu.

„Mezi zdravotnickou záchrannou službou našeho kraje a Horskou službou České republiky pro oblast Krkonoš a Orlických hor platí dohoda o pomoci a spolupráci na vyžádání, a to hlavně v případě potřeby odborné první pomoci nebo nutnosti převozu pacienta z těžko dostupných míst třeba i za využití vrtulníku. Poskytnutí dotace pro horskou službu na nový zdravotnický materiál a na společné cvičení záchranářů je logickým a důležitým krokem při spolupráci na záchraně lidských životů,“ uvedl radní pro oblast zdravotnictví Zdeněk Fink.

Dotace pro horskou službu ve výši 400 tisíc korun pokryje nákup nového zdravotnického materiálu nezbytného pro každodenní práci záchranářů, přispěje na součinnostní cvičení leteckých záchranářů a vytvoření podmínek pro urychlené poskytnutí odborné první pomoci.

Letos prudký nárůst ošetřených

V letošním roce došlo k prudkému nárůstu ošetřených pacientů. Od ledna do března Zdravotnická záchranná službu Královéhradeckého kraje požádala o spolupráci u 273 případů. Součinnost mezi oběma subjekty je nezastupitelná také z důvodu používání vybavení pro pohyb na horách, kterým disponuje právě Horská služba České republiky. Konkrétně v horských oblastech Krkonoš a Orlických hor využívají při první pomoci skútry nebo svozné saně. Počet úrazů se zvýšil i v letních měsících. Hlavním důvodem je masivní používání elektrokol a vzrůstající obliba sjezdové cyklistiky v horách.

Čtenářská diskuze