Koronavirus v Polsku, od 20. března nová opatření

POLSKO – V Polsku dochází ke každodennímu nárůstu nových případů onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví mluví o třetí vlně epidemie. Kvůli velkému nárůstu pacientů s těžkým průběhem hospitalizovaných v polských nemocnicích polská vláda přijala nová omezení s platností od soboty 20. března minimálně do 9. dubna.

Od 20. března se zavírají

- hotely a ubytovací zařízení (výjimka služební cesty, ubytování pracovníků)

- nákupní centra s výjimkou: potravin, drogerie, lékáren, trafik, zoo obchodů a stavebního materiálu, mandlů, knihkupectví, dále zde mohou fungovat kadeřnictví, optika, banky a prádelny

- divadla, muzea, kina – zákaz projekce v domech a centrech kultury

- bazény, s výjimkou bazénů, které jsou součástí léčebných zařízení,

- sauny, solária, turecké lázně, salony redukce váhy, kasina

- lyžařské areály

- fitness kluby a posilovny

- sportovní objekty mohou být otevřeny pouze pro profesionální sport bez účasti publika

Restaurace jsou uzavřeny dlouhodobě již od minulého roku.

Uzavřeny budou všechny typy škol, (do 19. března byla povolena docházka pro 1 až 3 třídy základních škol). Od soboty 20. března zůstávají otevřeny pouze školky a jesle.

Situace v boji s pandemií se v Polsku a Česku zásadně neliší. Především se jedná o nedostatek vakcín, kde nákup a distribuci zajišťují evropské instituce. Polské nemocnice mají stále k dispozici 30698 lůžek a 3021 ventilátorů.

K 18. březnu je v nemocnicích 21858 nemocných a z tohoto počtu je 2190 na lůžkách plicní ventilací.

Ve čtvrtek 18. března bylo za 24 hodin potvrzeno 27278 osob.

Polská veřejnost požadovala uvolnění a polská vláda v únoru rozvolnila služby včetně lyžařských areálů. Dnes je vláda kritizována za nezvládnutí situace. Polská vláda v současnosti zvažuje přísná omezení. Ve chvíli, kdy počet nakažených překročí hranici 30 tisíc za den, přistoupí vláda k uzavření obchodů a služeb. Také zvažuje omezení pohybu v rámci země, podobně jako to je v jiných evropských zemích. Nemocnice se na dramatický nárůst připravují a již nyní navyšují počty kovidových lůžek.

Nadále je platné omezení při přechodu státní hranice. Od půlnoci z 26. na 27. února jsou kontrolováni cestující přijíždějící do Polska z Česka a Slovenska. Pokud nebudou mít negativní antigenní nebo PCR test nebo nebudou očkováni dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19, musí nastoupit dvoutýdenní karanténu. Test nesmí být starší než 48 hodin.

Kontroly na hranicích jsou namátkové. Pokud však bude někdo na území Polska kontrolován a bude zjištěno porušení nařízení, musí očekávat citelný peněžní trest.

Čtenářská diskuze