Koronavirus v Polsku, další omezení od 27. března

POLSKO – V Polsku dochází k dramatickému nárůstu nových případů onemocnění. Ministerstvo zdravotnictví mluví o třetí vlně epidemie. Počet nakažených za jeden den překročil hranici 30 tisíc za jeden den!

Kvůli velkému nárůstu pacientů s těžkým průběhem hospitalizovaných v polských nemocnicích polská vláda přijala nová omezení s platností od soboty 27. března minimálně do 9. dubna.

Od soboty 27. března jsou zavřeny prodejny s nábytkem a stavebninami rozloze nad 2000 m2. Velkoobchody zůstávají otevřeny. V kostelech a obchodech do 100 m2 bude závazné omezení 1 osoba na 20 m2 (dosud bylo 15 m2). Uzavřena jsou kadeřnictví a kosmetické salony. Školky a jesle jsou uzavřeny pro všechny děti s výjimkou zaměstnanců z oblasti zdravotnictví a uniformovaných zaměstnanců. Sportoviště budou otevřena výhradně pro profesionální sport.

Omezení z 20. března zůstávají nadále v platnosti:

Hotely a ubytovací zařízení (výjimka služební cesty, ubytování pracovníků), nákupní centra s výjimkou: potravin, drogerie, lékáren, trafik, zoo obchodů a mandlů, knihkupectví, dále zde mohou fungovat banky a prádelny. Divadla, muzea, kina – zákaz projekce v domech a centrech kultury, bazény, s výjimkou bazénů, které jsou součástí léčebných zařízení, zavřené jsou sauny, solária, turecké lázně, salony redukce váhy, kasina

Lyžařské areály, fitness kluby a posilovny. Restaurace jsou uzavřeny dlouhodobě již od minulého roku. Od 20. března jsou uzavřeny všechny typy škol. Je nařízena distanční výuka.

Nadále je platné omezení při přechodu státní hranice. Od půlnoci z 26. na 27. února jsou kontrolováni cestující přijíždějící do Polska z Česka a Slovenska. Pokud nebudou mít negativní antigenní nebo PCR test nebo nebudou očkováni dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19, musí nastoupit dvoutýdenní karanténu. Test nesmí být starší než 48 hodin.

Kontroly na hranicích jsou v posledních dnech dost intenzivní. Pokud bude někdo na území Polska kontrolován a bude zjištěno porušení nařízení, musí očekávat citelný peněžní trest.

Rekordní počty nemocných

Polsko patří mezi země, kterým chybí objednané dodávky vakcín. Polské nemocnice mají stále k dispozici 30698 lůžek a 3021 ventilátorů. K 25. březnu je v nemocnicích 27118 nemocných a z tohoto počtu je 2620 na lůžkách s plicní ventilací.

Ve čtvrtek 25. března bylo za 24 hodin potvrzeno 34 151 osob.

Čtenářská diskuze
Tags: ,