Kluby podpořily do vedení OFS Rychnov kandidátku Fevoluce!

Foto: Vladimír Šmicer dostál své přezdívce "štístko" a s jeho podporou vyhrál Luboš Michalec volby do VV OFS.    Foto: Markéta Vlachová.

Vladimír Šmicer dostál své přezdívce „štístko“ a s jeho podporou vyhrál Luboš Michalec volby do VV OFS.        Foto: Markéta Vlachová.

 

Přes nouzový stav a pandemickou situaci dostaly výjimku Valné hromady do OFS, které probíhají už od konce února. Na Rychnovsku kluby odvolily až na třetí vyhlášený termín v pátek 5. března.

RYCHNOV N. K. – Již před samotnou valnou hromadou v Kostelecké Lhotě bylo jasné, že atmosféra bude hodně napjatá. Proti sobě se postavily dva tábory se zcela odlišným pohledem na fungování českého fotbalu.

Spouštěcím motorem předvolebního boje bylo říjnové zatčení nejvlivnějšího muže FAČR Romana Berbra, byť oficiálně „měl pouze“ funkci místopředsedy. O předsedovi FAČR a jeho loutce Martinovi Malíkovi se není třeba zmiňovat. Berbr je po Miroslavu Peltovi druhým člověkem, jehož policie odvedla ze strahovského sídla v klepetech. Během vazby a po propuštění z ní Roman Berbr postupně abdikoval na všechny funkce a nakonec už není ani členem FAČR.

Právě tato jedinečná šance na očištění českého fotbalu, zpřetrhání všech vazeb a rozboření hrůzného systému vybudovaného Berbrem za pomocí poslušných oveček na KFS a OFS, které bez skrupulí hlasovali tak, jak jim nařídil, zvedl ze židlí lidi, kterým není jedno, jakou pověst si vybudoval český fotbal se všemi periodicky se opakujícími skandály, a postavili se jim tváří v tvář.

Oba kandidáti, Miroslav Martínek a Luboš Michalec, byli zcela rozdílní v pohledu na směr, jakým by se měl fotbal vydat v čase „po Berbrovi“.

Před samotnou volbou oba tábory oslovily většinu klubů. Mnohem méně času měl Luboš Michalec vzhledem k prvnímu vyhlášenému termínu 8. ledna.

 

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

 

Olej do ohně přilil končící VV předžalobní výzvou vůči Orlickému týdeníku, na kterou si odsouhlasil peníze OFS bez finančního stropu. Tento požár se snažil uhasit Miroslav Martínek, který všem klubům rozeslal tři dny před VH e-mail, v němž najednou vysvětluje, že jimi požadované finanční kompenzace za poškozování „dobrého jména“ (OFS Rychnov, Miloše Židíka a Miroslava Martínka) by všichni odkázali na rozvoj mládeže a odsouhlasené náklady na právní ochranu si prý platí každý sám.

Jedno lidové rčení praví, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci.

Další e-mail poslal den před valnou hromadou do schránek klubů člen Martínkovy kandidátky Petr Reichl.

Bohužel pro kandidátku Miroslava Martínka, jak se později po sečtení hlasů ukázalo, to na rozhodnutí klubů, komu dají svůj hlas, už nemělo výraznější vliv.

O tom, jakým způsobem probíhal boj o jednotlivé hlasy, ukázaly čtyři příklady. Dosluhující předseda Miloš Židík volal do Přepych Miroslavu Pavlovi, aby jel na valnou hromadu jako delegát on a dal hlas Miroslavu Martínkovi. I přesto, že již v listopadu byl Miroslav Martínek Přepychami odmítnut, protože hlasování výboru SK Přepychy skončilo podporou Luboše Michalce v poměru 5:0!

Další tři případy se týkají dvou členů Martínkovy kandidátky, kteří „domlouvali“ delegátům, aby hlasovali jinak, než se usnesl výkonný výbor oněch klubů.

Samotný průběh Volební valné hromady se hlavně v úvodu nesl v duchu komentářů článku v Orlickém týdeníku a obhajování Miroslava Martínka, že není „berbrovec“, Milošem Židíkem, protože se postavil Berbrovi, a proto nemohl pískat republikové soutěže.

Stejnou rétoriku o tom, že vlastně Berbra nikdo neznal, skoro ani neví, jak vypadal a nikdy se s ním nepotkali, najednou používají všichni ti, kteří se dříve chlubili známostí s ním a ochotně mu zvedali ruce na VH. Tomu se říká: Kam vítr, tam plášť nebo „převlékači kabátů“.

 

Představa spíše z oblasti sci-fi

 

Jen poznámku k Miroslavu Martínkovi a jeho „odlišném názoru“. Všichni znalí vědí, proč jej Berbr odstřelil. Pokud někdo věří Martínkově verzi, měl by si uvědomit, jak si Berbr uměl poradit se všemi odpůrci. Proto se vrátím k VH v roce 2017 a účasti Romana Berbra v Česticích. Když mluvil o tehdejším předsedovi Komise rozhodčích Michału Listkiewiczovi, zmínil se o něm jako o tom Polákovi. Jeho jméno mu nešlo přes jazyk. Všichni účastníci této VH, pokud jim paměť slouží, byli svědky jedné situace, kdy se Roman Berbr obrátil na Miroslava Martínka: „Míro, teď se budou v televizi vysílat spoty na nábor rozhodčích. Ty je budeš mít na starosti tady.“

Opravdu si někdo naivně myslí, že by Berbr svou hračku, kterou byli rozhodčí, svěřil někomu neprověřenému a člověku, jenž by se mu v minulosti postavil a navíc ho ještě familiárně oslovil? To už je představa spíše z oblasti sci-fi.

Vraťme se k samotné valné hromadě. Po projevech Miloše Židíka, Miroslava Martínka, Luboše Michalce a hosta – předsedy KFS KHK Václava Andrejse se přistoupilo k samotné volbě předsedy OFS.

Po sečtení hlasů bylo jasné, komu kluby daly důvěru na příští čtyři roky. Poměrem hlasů 18:15 při neúčasti dvou oddílů byl novým předsedou OFS Rychnov zvolen Luboš Michalec!

Tuto skutečnost neunesla kandidátka Miroslava Martínka. Všichni její přítomní členové se demonstrativně jeden po druhém vzdali kandidatury do VV.

Následně si delegáti zvolili nový VV, jehož členy jsou: Josef Stodůlka, Roman Havel, Tomáš Rejzek, Martin Lev. Dalším zvoleným členem byl Kamil Kaplan z kandidátky Miroslava Martínka, který však o den později na funkci rezignoval.

Nový VV tak bude pracovat v počtu 1+4.

 

Kluby si demokraticky zvolily nové lidi

 

Hustá atmosféra nastala po vyhlášení výsledků volby předsedy.

„Kluby si prostě demokraticky zvolily nové lidi. Nemám problém se sejít s některými protikandidáty a nabídnout jim spolupráci, jak jsem avizoval již před valnou hromadou. Věřím, že se ostré hroty otupí, vypjatá atmosféra se zklidní a všichni najdeme společnou řeč. Myslím si, že nám jde o stejnou věc, kterou je očištění fotbalu pro všechny hráče, fanoušky a hlavně děti,“ komentoval už s úsměvem atmosféru v Kostelecké Lhotě Luboš Michalec.

„Jako ve většině okresů i tady u nás byli ve vedení rozhodčí. Z kandidátů naší protistrany bylo opět šest rozhodčích z devíti lidí. Neříkám, že rozhodčí ve výkonném výboru je špatná věc. Ale šest z devíti?! Dále tam byli dva páni, kteří chtěli být aktivní. Buď neznali prostředí, nebo spíše jim bylo jedno, za koho se postaví. Jeden kandidát to údajně dostal jako povinně volitelný předmět z FAČR,“ vyjádřil se k volbě v rozhovoru na webu Fotbal u nás nový člen VV Tomáš Rejzek.

Na závěr by se dala zvolat proslulá tradiční fráze pronášená v souvislosti se jmenováním nového „panovníka“: Král je mrtev, ať žije král!

Sluší se ale poděkovat starému výkonnému výboru za práci, kterou za čtyři roky odvedl.

 

Tvrdá práce a špatné psaní

 

Nový výkonný výbor to nebude mít vůbec lehké, ale buďme rádi, že OFS Rychnov bude patřit k ostrůvkům, kde zavane svěží vítr, a všichni se budou snažit o čistý fotbal pro další generace. Vzhledem k již známým výsledkům na Jičínsku a Trutnovsku, kde své posty obhájili Jan Šotek, respektive Marek Pilný, to bude velká šichta!

Jan Šotek se objevil v odposleších v souvislosti s vyšetřováním Romana Berbra, Marek Pilný, známý svou opileckou eskapádou v zápase Příbrami se Slavií, vyloučený a následně přijatý do řad FAČR jasně deklaroval, že ho Roman vytáhne jako rozhodčího zpátky do republikových soutěží. A tak se i stalo!

V odposleších se objevil také současný předseda KFS KHK Václav Andrejs.

Pro někoho budoucnost přinese tvrdou práci, pro někoho špatné spaní!

P.S.: Valné hromady jsem se nemohl zúčastnit kvůli pozitivnímu testu na covid-19. Rozhodně bych však vyměnil čtrnáctidenní karanténu za přímou účast na ní, aby Luboš Michalec nemusel kromě odrážení osobních útoků na sebe, ještě shánět důkaz mojí pozitivity pro jednoho kandidáta, který neunesl výsledky voleb.

 

 

Dosavadní vítězové OFS

Žďár nad Sázavou: Beneš (stávající) – 20. 2. 2021

Ostrava – město: Michael Viščor (stávající) – 23. 2. 2021

Teplice: Rudolf Řepka (nový) – 25. 2. 2021

Jičín: Jan Šotek (stávající) – 26. 2. 2021

Havlíčkův Brod: Luboš Vaněk (nový) – 27. 2. 2021

Blansko: Vladimír Kristýn (stávající) – 27. 2. 2021

Praha-západ: Jan Rajnoch (nový) – 2. 3. 2021

Plzeň-jih: Miroslav Janda (nový) – 2. 3. 2021

Svitavy: Jindřich Novotný (stávající) – 2. 3. 2021

Rychnov nad Kněžnou: Luboš Michalec (nový) – 5. 3. 2021

Šumperk: Vlastimil Faltýnek (nový) – 5. 3. 2021

Znojmo: Milan Večeřa (stávající) – 6. 3. 2021

Třebíč: Radek Zima (stávající) – 6. 3. 2021

Most: Luboš Luňáček (stávající) – 6. 3. 2021

Kladno: Petr Blažej (stávající) – 7. 3. 2021

Plzeň-sever: Pavel Rauch (stávající) – 10. 3. 2021

Vyškov: Ondřej Šišma (stávající) – 11. 3. 2021

Trutnov: Marek Pilný (stávající) – 12. 3. 2021

Příbram: Pavel Chán (nový) – 12. 3. 20201

Benešov: Tomáš Novák (nový) – 13. 3. 2021

Beroun: Ondřej Lípa (nový) – 13. 3. 20

Čtenářská diskuze