Ke kulatému výročí přistání člověka na Měsíci se připojila nevšední výstavou hradecká hvězdárna

HRADEC KRÁLOVÉ – Výstavou k padesátému výročí přistání prvních lidí na Měsíci se připojila také královéhradecká hvězdárna a planetárium. Lunární modul Apolla 11 Eagle dosedl na povrch zemského satelitu 20. července 1969 ve 20 hodin 17 minut koordinovaného světového času. O šest hodin později z něho vystoupil astronaut Neil Armstrong. Stal se tak prvním člověkem, který se dotkl povrchu jiného kosmického tělesa.

moon-landing-60582

Přistání na Měsíci.
Foto: Pixabay.com

„K tomuto výročí se pracovníkům naší hvězdárny podařilo v tomto týdnu instalovat výstavu zapůjčenou od členů Svazu českých filatelistů ČR o třech částech. Jsou věnovány historii a usilování o dobytí Měsíce, letu lunárního modulu Apolla 11 a dostupným autogramům astronautů. K vidění bude do konce letošního září,“ prozradil spoluautor výstavy, královéhradecký astronom Karel Zubatý.

K tomu se navíc podařilo sehnat ještě další dva významné artefakty. Zájemci si tak mohou prohlédnout prosvětlený panel s lidskou stopou na Měsíci, jehož zapůjčil tehdejší německým dodavatel objektivu pro fotografickou techniku na Měsíci. Dalším unikátem je potom ukázka zapůjčeného více než dvoumetrového modelu největší nosné rakety Saturn 5. Zapůjčen byl díky spolupráci s Muzeem papírových modelů v Polici nad Metují. Model je největší v České republice a dost možná i v celé Evropě.

A co je na hvězdárně nového? Odborní pracovníci hvězdárny letos mj. zavedli v čase letních prázdnin čtvrteční podvečerní dětský program s možností pozorování planet. V srpnu se na hvězdárně uskuteční mimořádné pozorování Perseid a na přelomu letošního září a října tu mají k zapůjčení přislíben model měsíčního přistávacího zařízení. A konečně pracovník IT oddělení hvězdárny pracoval na mapách Měsíce a v rámci programu jsou tu návštěvníkům astronomové schopni přiblížit místa přistávání.

Čtenářská diskuze