Každý den jsou v terénu mobilní odběrové týmy hasičů

KRAJ – Po celém Královéhradeckém kraji najezdili hasiči během testování od loňského podzimu dodnes celkem 17,5 tisíce kilometrů, mobilní odběrové týmy otestovaly přes 2 tisíce lidí v terénu a téměř 23 tisíc lidí v nemocnicích.
S nástupem druhé vlny šíření onemocnění COVID-19 vyvstala na základě požadavků z ústředního krizového štábu potřeba posílit systém odběrových míst, kde se odebírají vzorky pro provedení PCR testů.
„Činnost mobilního odběrového týmu byla pro hasiče novou výzvou. Celý systém bylo nutné vybudovat od samotného začátku. Vzhledem k tomu, že v jednom týmu většinou působí kolegové z různých stanic, byl jeden z největších úkolů zkoordinovat jednotlivé zdravotníky a asistenty tak, aby v daný den byli všichni na svých místech. Hasiče bylo postupně potřeba zaškolit na samotné odběry, ale i na administrativní činnosti s tím spojené. Denně naše týmy stráví v ochranných prostředcích spousty hodin, velmi si jejich práce proto cením a doufám, že jen tak neztrácí svůj hasičský optimismus,“ řekl hlavní koordinátor mobilních odběrových týmů HZS KHK Jan Čech.
První mobilní odběrový tým HZS KHK začal fungovat koncem října 2020. Odběry u občanů, kteří se nemohli dostavit do stávajících odběrových center, prováděl do poloviny prosince loňského roku. Následně pomáhali příslušníci zařazení do dvou mobilních odběrových týmů při provádění odběrů vzorků v nemocnicích v Královéhradeckém kraji (Fakultní nemocnice Hradec Králové, Oblastní nemocnice Náchod a Městská nemocnice Dvůr Králové nad Labem). V těchto místech se hasiči podíleli zejména na dobrovolném antigenním testování obyvatelstva. V únoru 2021 se týmy přesunuly opět do terénu a jejich počet byl navýšen. Část příslušníků pak byla vyhrazena na testování obyvatel přímo v obcích.
V týmech jsou i hasiči z Rychnovska
V týmech působí celkem 28 příslušníků HZS Královéhradeckého kraje, z toho 10 kvalifikovaných zdravotnických záchranářů, kteří provádí samotné odběry vzorků. Do týmu je dále zařazeno 18 hasičů, kteří zajišťují administrativní a technickou podporu. Všichni členové pracují s vysokým nasazením již několik měsíců. Práce mobilního odběrového týmu ani přesto nezasahuje do akceschopnosti hasičského záchranného sboru. V rámci již zavedených opatření proti šíření nákazy koronavirem slouží profesionální jednotky HZS Královéhradeckého kraje v takzvaných „minimálních početních stavech“, hasiči – zdravotničtí záchranáři jsou v případě působení v mobilním odběrovém týmu zařazeni mimo výjezd.

Čtenářská diskuze