Kardinál Dominik Duka přijel pozdravit Orlické hory

ORLICKÉ HORY – Před týdnem v sobotu 3. srpna zavítal do našeho regionu znovu na návštěvu pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka. Jeho návštěva se týkala Javornice a Liberka, druhý den potom navštívil Neratov. Pan kardinál přijal pozvání majitelů Venclova statku v Javornici, kde také přenocoval.

IMG_5724

Hlava české církve si našla chvíli času i pro malé hasiče z Javornice.
Foto: Drahoslav Chudoba

První zastávka patřila Liberku a jeho krásné kulturní památce, dřevěnému roubenému kostelu sv. Petra a Pavla. Jeho interiér si host prohlédl za doprovodu liberského starosty Jiřího Šimerdy a nového rychnovského administrátora farnosti P. ThMgr. Mariusze Jana Robaka MSF, který přišel do Rychnova z Pecky. Potom se celá skupina přesunula do vesničky Bělá, kde v současnosti probíhá oprava kostelíku sv. Jana Nepomuckého. Kostel, který v roce 1734 vznikl jako pohřební kaple, byl už téměř odsouzen k zániku, jeho stavební stav byl opravdu havarijní. Z iniciativy majitelů hospodářství na Bělé byla v loňském roce zahájena oprava. Došlo k položení nové měděné krytiny na polovině střechy, byla osazena nová okna. Letos práce pokračují novou krytinou na zbytku střechy a oplechováním věžiček. Pokračující práce pražského hosta velmi potěšili.

Po prohlídce statku firmy D-agro s.r.o. se host přesunul kočárem taženým koňmi do Javornice.

„Připomíná mi to moje klukovská léta, kdy jsem podobně s mým tatínkem jezdil s koňským spřežením,“ prozradil přítomným kardinál.

Jeho otec měl totiž jako voják po roce 1945 za povinnost kontrolovat muniční sklady v okolí Hradce Králové.

Po příjezdu do Javornice čekalo na milého hosta překvapení. Mladí javorničtí hasiči připravili kardinálovi ukázku svých dovedností, požárního útoku a hasebního zásahu. Mezi členy této „požární jednotky“ byli i takoví, kteří snad ještě ani nenavštěvují základní školu. Přesto byli skvělí a od kardinála Duky sklidili pochvalu. Odměnou jim byli nejen špekáčky na opékání, ale také pohádka, kterou jim přečetl další host tohoto setkání, filmový režisér a herec Jiří Strach. Ten v sobotním odpoledni také navštívil výstavu javornického rodáka Korejze-Blatinského v Opočně, kde četl z jeho knížky Vejchysty do říše baječin.

Setkání s panem kardinálem, některými duchovními z okolí a přáteli se na Venclově statku manželů Chudobových protáhlo do pozdních večerních hodin.

Druhý den pro Neratov

Druhý den návštěvy pražského primase byl věnován Neratovu, kde v obnoveném kostele Nanebevzetí Panny Marie sloužil mši svatou, věnovanou účastníkům končícího festivalu Menteatrál. P. Josef Suchár, který je otcem „neratovského zázraku“, seznámil svého hosta s tím, co se od jeho poslední návštěvy v tomto krásném koutě Orlických hor podařilo realizovat i s plány, které neratovské společenství ještě chystá. Po obědě potom vzácný host odjel do Prahy.

My, co jsme měli možnost účasti na této návštěvě nejvyššího duchovního představitele Čech a Moravy, jsme spolu s ním prožili chvíle, na které se nezapomíná. Věříme, že tahle návštěva pana kardinála v našich horách nebyla poslední.

Čtenářská diskuze