Jiří Sabou výkonným ředitelem Votroků

DSC_0588

Od nového roku dochází v FC Hradec Králové ke změně organizační struktury. Novým výkonným ředitelem se stává Ing. Jiří Sabou, který přebírá veškeré kompetence vedení klubu. Sportovní areály, jejich správa a dohled nad výstavbou nového stadionu v Malšovicích zůstává v gesci Ing. Richarda Jukla.

HRADEC KRÁLOVÉ - Nový ředitel vzešel z výběrového řízení, ve kterém se sešli čtyři kandidáti. To proběhlo na sklonku léta. Své funkce se oficiálně ujal 1. ledna 2018. „S klubem jsem se seznamoval již v průběhu podzimní části. Od poloviny října jsem byl na všech utkáních áčka, abych si udělal obrázek, také jsem se potkal s lidmi na jednotlivých úsecích. Bylo to pro mě trošku hektické období, souběžně jsem měl vlastní práci, k tomu jsem trénoval třetí ligu v Králově Dvoře. I přesto to bylo pro mě hodně přínosné. Nezačínám totiž úplně od nuly,“ říká nový ředitel klubu.

Desáté místo je špatné

Právě on by měl být součástí týmu lidí, který by měl narovnat nelichotivé výsledku z uplynulého roku a posunout FC Hradec Králové tam, kam historicky patří, tedy mezi fotbalovou elitu České republiky. „Hodnocení celého klubu je vždy podle umístění a hry prvního mužstva. Samozřejmě všichni víme, že nyní podzim dobrý nebyl. Desáté místo je špatné. To nebudeme ani zakrývat, ani omlouvat. Toto umístění klubu, který má ambice hrát první ligu, nepřísluší. Zápasy, které jsme měli vyhrát, jsme pouze zremizovali a přišli tak o umístění v horních patrech tabulky. Prioritou tak pro mě je, dát dohromady áčko. Myslím, že tým není špatný, ale potřebuje trochu provzdušnit. Určitě má svojí kvalitu, ale není rezistentní, představoval bych si větší odolnost a soudržnost, chceme přivést větší gladiátory. Hráče, kteří mají touhu a větší fotbalové srdce, hráče kteří se budou rvát a bojovat za Hradec. V poslední době byl tým navíc uvadlý a ležela na něm deka,“ představuje své priority pro nadcházející měsíce Jiří Sabou, který ještě před svým oficiálním nástupem do funkce musel řešit náhradu za odcházejícího asistenta trenéra Michala Šmardu.

Budu chtít komunikovat s fanoušky

„Den před Štědrým dnem nám Michal oznámil, že chce jít do Jihlavy za trenérem Svědíkem. Nezastírám, byla to pro nás pro všechny rána a nepočítali jsme s tím. Trenérský tým měl i po nepříliš úspěšné podzimní části důvěru. I přesto jsme mu vyšli vstříc,“ vysvětluje nenadálou situaci. „Namísto něho přichází od 1. ledna trenér Ondřej Prášil, který má za sebou úspěšné pětileté angažmá v třetiligovém Písku. Určitě bude pro klub přínosem. Je držitelem té nejvyšší trenérské fotbalové licence a jde o pracovitého člověka, který vyznává moderní fotbalové trendy,“ dodává.

Dalším jeho cílem bude, najít společnou cestu a řeč s fanoušky. Jak situaci vnímá a co by chtěl v nejbližších dnech podniknout? „Samozřejmě velkou negaci a nedůvěru v klub od fanoušků vnímám. Vše, co se v klubu děje, je okamžitě z jejich strany podrobeno velké negaci, i když prvotní úmysl ze strany klubu je určitě dobrý, vše se obrátí v kritiku a nedůvěru. Zřejmě je to důsledek stálých slibů nového stadionu a také díky výsledkům, které byly v posledních letech jako na houpačce. Toto vše bych chtěl změnit. Budu chtít s fanoušky komunikovat, budu chtít navázat komunikaci s ultras, kteří se nyní od nás odklonili. Chtěl bych je zkrátka přivést zpět na stadion. Věřím, že se letošní výstavbou stadionu mnohé změní. Jak jsem zatím mohl lidi v klubu za těch několik měsíců poznat, dělají pro něj maximum, současná situace všechny hodně trápí, ale ani oni nemohou plně ovlivnit to, co se pak odehraje na hřišti, když to úplně nejde. Chci vše svojí energií a týmovostí nastartovat, abychom všichni, my i fanoušci, táhli za jeden provaz. Musíme všichni dýchat a mít srdce pro Hradec. Hradec byl vždycky fotbalové město a lidi do ochozů chodili. Věřím, že se nám to povede, ale lehká cesta nás určitě nečeká.“

Mají touhu porvat se za tým

Prvním hráčem, který v zimní přestávce přijde do prvního mužstva, je Honza Kvída z Příbrami. „Jde o stopera, který má fotbalové srdce, energii a určitou živočišnost, která nám tady chybí. Jde o vítězný typ fotbalisty, o soubojového hráče, má dobré čtení hry, věřím, že nám pomůže. Máme také rozjednané ještě dva kluky z třetí ligy, kteří by se k nám měli připojit co nejdříve. Jejich jména ještě prozrazovat nebudu. Jde sice o hráče z nižší soutěže, ale kluci mají také srdce, mají touhu porvat se za tým. Nejsou fotbalu ještě „přežraní“, takže se chtějí stále zlepšovat. Budou možná větším přínosem, než někdo z první, či druhé ligy,“ popisuje nové tváře v černobílých barvách výkonný ředitel klubu FC Hradec Králové Jiří Sabou.

Čtenářská diskuze