Jiří Novotný: „Já se nikam netlačím“

Mezi největší sparťanské ikony patří Jiří Novotný, který do Sparty přišel ve čtrnácti letech a právě stejnou číslovku má počet titulů, jenž s ní získal, což je navíc českým rekordem.

BROUMOV – Někdejší reprezentant nevynechá žádnou možnost, aby si zahrál za starou gardu Sparty, proto se také představil na oslavách 90 let kopané v Broumově. Jak sám přiznává, přestože je sparťanem tělem i duší, tak mu na Spartě moc pšenka nekvete. „Ze Sparty jsem nedostal nabídku a asi nikdy nedostanu,“ říká smířlivě JIŘÍ NOVOTNÝ.

Jiří Novotný (druhý zleva) odehrál za Spartu 366 zápasů.    Foto: Martin Šnajdr

Jiří Novotný (druhý zleva) odehrál za Spartu 366 zápasů. Foto: Martin Šnajdr

Zápas v Broumově byl jedním z mnoha, které přes léto Sparta odehraje. Kolik takových utkání přes léto absolvuje a jak početný kádr staré gardy je?

Nevím to přesně, ale takových třináct, čtrnáct určitě. Jak kdy, je to vždy o čase jednotlivých hráčů, takže se protáčíme. Já třeba nemůžu příští týden, protože máme s Vernerem Ličkou kemp hráčů bez angažmá. Jinak Sparta hraje většinou oba dny víkendu, ale my s těmi hráči bez angažmá máme v sobotu trénink a v neděli přátelák ve Vlašimi, proto je to pro mě pasé.

Oproti domácímu Broumovu jste dnes měli věkový průměr vyšší. Mezi ty mladší jste patřil vy, Venca Koloušek, Luboš Blaha, Luděk Stracený…

Je to tak, z těch mladších někdy jezdí Vráťa Lokvenc, Libor Sionko a další. Když se sejdeme my mladší, tak máme i běhavý mančaft. (směje se) Už to ale nehrotíme, jdeme si hlavně zahrát.

Aktivně ještě hrajete nějakou nižší soutěž?

Hraju I.A třídu za Vestec, kde mám dětskou akademii.

Také jste jedním z trenérů reprezentační dvacítky…

Ano, naštěstí nám teď udělali soutěž osmi států, kde se bude hrát turnajově a bude to mít aspoň nějaký náboj. Přáteláky, které dvacítka dříve hrála, nejsou tak vyhecované a nejedou se na krev.

Pojďme ke Spartě. Co říkáte na model, na který teď najela. Italský trenér Stramaccioni, trenérský štáb sedmi lidi, zahraniční posily. Bude to takový jazykový babylon. Vy jste to zažil ve Spartě, kam přišel Němec Sundermann. Jak na to koukáte a myslíte si, že to bude fungovat?

Uvidíme, jak to bude fungovat. Trenér, když neumí jazyk, to má vždy těžší. Ve vypjatých situacích potřebuje někoho pochválit nebo seřvat a přes překladatele to asi nebude ono.

Jako o další posile se mluví o Ben Chaimovi. Je to i reakce na posilování Slavie a také, že se hraje o přímý postup do Ligy mistrů?

Možné to je. Ale co se týká Stramaccioniho, tak si myslím, že je to degradace českých trenérů, protože jeho jméno mi nic neříká, žádný velký úspěch neměl, takže to asi není ten top trenér. Když majitel Křetínský vydal takový ranec, proč jej nedostal už dřív český trenér?

Na Spartě se poslední dobou trenéři točí. Není to i jeden z důvodů, že na titul už čeká takovou dobu?

To není jenom tím. Ta situace tam není celkově ideální, jak bývala dřív. Když vezmu, že pro československé a pak české hráče byla Sparta první volbou, tak dnes ti hráči ani do Sparty jít nechtějí. To leccos naznačuje, že tam není něco dobře.

Foto: čtk

Foto: čtk

Určitě to není finanční situace… Spíš vztahy?

To si musí vedení vyhodnotit samo. (usmívá se) Jak jsem už říkal. Dřív do Sparty chodili hráči, kteří ve svých klubech byli nejlepší. Dnes už to tak není. Kluci přestupují do zahraničí ze Slavie, z Liberce, z Plzně…

Český fotbal už ani nemá zastoupení v top ligách, což se pak odráží i v reprezentaci…

To je přesně ono. Je to vždy o generaci. Měli jsme kluky v Liverpoolu, Manchesteru, Arsenalu, Juventusu… Prostě teď procházíme generační výměnou, ale máme nadějné hráče – Schicka, Jankta… Ale ještě neuzráli. Nemůžeme chtít po Schickovi, aby táhnul nároďák. Je to těžký, ale budeme si muset na nějaký úspěch počkat.

Z pohledu diváka a posilování týmů bude liga hodně zajímavá, ne?

Určitě, s tím souhlasím! Bude to oživení pro ligu a diváci se mají na co těšit.

Zatím jste trenérem dvacítky, ale lákalo by vás vést ligový klub? Nebo už jste měl nabídku z ligy, jako ikona Sparty právě od ní?

Ze Sparty jsem nedostal nabídku a asi nikdy nedostanu. Určitě by mě to lákalo. Já se nikam netlačím, nemám ani agenta. Když to přijde, přijde, když ne, život jde dál.

A z jiného klubu než ze Sparty?

Pomáhal jsem Jardovi Klímovi na Vyšehradě, když hráli druhou ligu, ale jednou bych si to určitě rád v lize zkusil. Uvidíme, na nic netlačím. (usmívá se)

Čtenářská diskuze
Tags: ,