Jiří Kamš: „Můj zdravotní stav je lepší“

IMG-20160923-WA0001

Chvilka, která v okamžiku změní celý život, může potkat každého z nás. Většina čeká na tu úžasnou, přinášející štěstí a novou budoucnost, ale také se nám do cesty může postavit její sestra, která místo radosti rozbíjí sny a doprovází ji bolest a nejisté vyhlídky.

TÝNIŠTĚ NAD ORLICÍ – Právě s takovou se vloni v zimě potkal Jiří Kamš, když na něho při jeho práci v lese spadla větev a on balancoval mezi životem a smrtí. Jako správný sportovec se však s touto těžkou životní situací začal prát. Mohl se opřít o svou rodinu a kamarády, kteří se mu snažili a snaží zajistit finanční podporu na náročnou léčbu. V srpnu proto mohl absolvovat rehabilitační pobyt ve slovenských Piešťanech. „ Chtěl bych se vrátit se do normálního života,“ přeje si po návratu JIŘÍ KAMŠ.

Jirko, vrátil ses z rehabilitačního pobytu ve slovenských Piešťanech. S jakými pocity?

Pocity mám úžasné, byl jsem moc nadšený a jsem rád, že mi bylo umožněno jet na tento rehabilitační pobyt.

Jirka 3

Co tě po příjezdu do rehabilitačního centra čekalo?

Do Adeli Medikal Center jsem přijel v neděli 14. srpna. V pondělí mi byla přidělena asistentka, která mě měla celé tři týdny na starost. Seznámila mě s rehabilitačním plánem, který mi byl sestaven lékařem – neurologem podle posledních lékařských zpráv, které jsme tam poslali. Provedla nás po Adeli a ukázala nám, kde různé terapie budu mít, abychom se tam dokázali orientovat. Pak mě čekalo vstupní vyšetření neurologem a tam si mě převzal tým tří fyzioterapeutů, kteří se mnou celé tři týdny cvičili.

Můžeš nám popsat tvůj den v Piešťanech?

V 8 hodin byla snídaně. Od 9 do 13 hodin jsem měl terapie – cvičení, masáž. Po 13. hodině jsem chodil na oběd a od 13.30 do 15 hodin jsem měl další terapie a logopedii. Pak jsem měl volno. Hodně jsem odpočíval, byl jsem hodně unavený, program byl opravdu náročný. Kolem 19. hodiny jsem chodil na večeři.

Rehabilitace probíhala každý den, nebo jsi měl také některý z nich volno?

Rehabilitace probíhala šest dní v týdnu a neděle byla volná.

Jirka 2

Byly cviky hodně náročné a jiné, než které jsi znal předtím?

Cviky byly náročné hlavně ze začátku, než jsem si zvykl. Taky jsem cvičil dvě hodiny v kuse, což se tady nikde takhle dlouho v rehabilitačních ústavech nedělá.

Některé cviky pro mě byly nové. Zajímavé bylo, že jsme cvičili i s pomůckami – různé míče všech velikostí, gumy…

Co všechno jsi podstoupil?

Chodil jsem každý den na magnet – zmírňuje spasmy, kryokontrastní terapii – chladí a zahřívá svaly, neurofyziologické cvičení, manuální terapii – rovnání těla po cvičení, logopedii a kyslík.

Jirka 1

A co regenerace, masáže a jiné procedury? Probíhaly také?

Po dvouhodinovém cvičení následovala hodinová masáž celého těla, což bylo úžasné a člověk si krásně odpočinul, ale také si ji po tom cvičení zasloužil.

Jak velké je piešťanské centrum a kolik pacientů tam za tvé přítomnosti bylo?

Adeli Medical Centrum jsou dvě pětiposchoďové budovy vedle sebe a jsou propojené. Je tam ubytování, stravování, kavárna, cvičebny, terapie, bazén  - i venkovní, všechno po ruce. Za mé přítomnosti tam bylo kolem 80 pacientů, z toho 90% dětí.

1111

Jaký byl personál, který se o tebe staral?

S personálem jsem byl nadmíru spokojený. Jsou to převážně mladí lidé, kteří se o vás starají a cvičí s vámi. Ale když vezmu personál celkově – od uklízeček, přes kuchaře až po fyzioterapeuty – všichni jsou moc příjemní a vyjdou vám se vším vstříc.

Tři týdny pobytu byly dlouhé nebo ti to na Slovensku uteklo?

Byl jsem tam poprvé a stačilo by tam jet jen na 14 dní. Ty tři týdny byly moc. Poslední týden jsem už byl dost unavený, ale jinak mi to tam strašně rychle uteklo.

Byl s tebou někdo z rodiny?

Protože jsem musel mít s sebou doprovod, tak se tam po týdnu vystřídali manželka, bratr a maminka.

Byl jsi tam hlavně kvůli rehabilitaci, ale bylo tam i nějaké kulturní vyžití nebo ses byl podívat i ve městě?

Jednou za 14 dní tam pořádají party pro pacienty, tak toho jsem se s bratrem zúčastnil, ale jinak v Adeli žádné kulturní vyžití není. Když nebudu počítat bazén a saunu – to jsem ale nenavštívil. Samozřejmě jsem se byl podívat i ve městě. Navštívil jsem Kolonádový most, kde je socha muže lámající berlu – symbol uzdravení, byl jsem u jezera Slňava, kde je krásná loděnice a navštívil jsem i nějaké hospůdky u řeky Váh. Piešťany jsou krásné lázeňské město.

Jirka 4Posunul se po pobytu na Slovensku tvůj zdravotní stav k lepšímu, a jak se cítíš?

Můj zdravotní stav je lepší než před odjezdem na Slovensko a cítím se velmi dobře. Mám lepší stabilitu, narostla mi svalová hmota, zvětšení pohybu v kloubech u dolních končetin, zlepšilo se držení trupu, lepší odolnost vůči fyzické zátěži.

Co tě teď čeká?

Rád bych zase jezdil na rehabilitace do Kvasin. Začal jsem chodit cvičit do posilovny. Parta kamarádů s bratrem se mnou chodí cvičit do tělocvičny, a co jde, se snažím cvičit doma sám. Příští rok mám jet do rehabilitačního ústavu Kladruby na měsíc a v létě bych rád jel zpátky na 14 dní na Slovensko do Adeli. Ještě bych měl do konce tohoto roku jet na soukromou kliniku do Prahy, kde bych měl prodělat další rehabilitaci. Je to na dlouho, ale věřím, že nikoho nezklamu a budu pokračovat v tom, v čem jsme s kamarády začali – vrátit se do „normálního“ života.

Pořád mohou lidé přispívat na tvou léčbu?

Samozřejmě mohou přispívat na mou léčbu dále na účet číslo 107 – 80 35 20 02 87/0100 do konce roku 2016. Tímto bych chtěl poděkovat všem, co mi svými finančními příspěvky pomohli a já jsem mohl tři týdny strávit na Slovensku v Adeli Medical Center.

Čtenářská diskuze