ježkovy voči: Už zase volby

Ano, je to tak, už zase volby. Tentokrát do Evropského parlamentu. Do instituce, o které si všichni myslíme své, na kterou každou chvíli nadáváme (mnohdy oprávněně), co zase schválila, instituce, která se jako cirkus na kolečkách stěhuje z Bruselu do Štrasburku a zase zpět.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

 

Trochu blázinec. Hlavně však tisíce úředníků aparátu, všichni velmi dobře placení. A Česko má v tomhle babylonském mumraji svých 21 volených zástupců. A vvo tty hlahlavně de, žžže!

Volební kampaň je v plném proudu. Včera se v televizi u Moravce hádal Babiš s Fialou. Kdyby to nebylo tak smutné, byl by to poněkud dlouhý, směšný estrádní skeč. Premiér si v červené „bejsbolovce“ hraje na českého Trumpa a Fiala na lídra opozice, českého Jeremyho Corbyna. Od toho prvního slyšíme stále obehraný refrén já, já, já, jenom já, jako kdyby byl frontmanem skupiny Olympic, ten druhý se nás zase snaží přesvědčit, že oni (ODS) mají program, ten první jim ho ukradl, ale oni (ODS) jsou ti jediní správní (ukázka politické nemohoucnosti a neschopnosti). No hrůza, vydržel jsem to asi deset minut.

Volebních stran a hnutí je pro letošek čtyřicet. Jo, tolik lístků formátu A4 dostane každý volič domů. Toho zbůhdarma vyhozeného papíru, těch milionů na tisk a distribuci. I když ono je to možná vlastně jedno. Má ty lesy sežrat kůrovec nebo eurovolby. Probírat se těmi papíry je docela zajímavé a někdy i dost zábavné. Alespoň já jsem si to listování užil, a tak mi nedá, abych se nepodělil o své dojmy.

Zajímalo mne, jestli v té množině kandidujících najdu také někoho od nás. A skutečně ano. I občané z našeho okresu mají zájem zasednout do evropských lavic. Zda to budou nakonec ty v prvních řadách, nebo ty zadní „oslovské“, těžko říci. Na kandidátce ČSSD je pod pořadovým číslem 21 student pedagogické fakulty z Rychnova nad Kněžnou Gabriel Forman, na lístku s číslem 11 Republikáni Miroslava Sládka s číslem 10 pak mechanik z Opočna Martin Prát a na Cibulkově kandidátce strany Volte Pravý blok, jejíž celý název má 17 a půl řádku (sic!), je pod číslem 12 Antonín Grund, živnostník z Rokytnice v O. h. Skupinu čtyř mušketýrů potom uzavírá studentka Metropolitní univerzity Sabina Sejkorová z Kvasin. Ta je hned druhá na kandidátce Ne-Volim.cz. Z toho názvu jsem trochu jelen. Tak volím nebo nevolím?

Takových pozoruhodných stran a hnutí nalezneme ještě víc. Pro Česko, Patrioti pro neutralitu, Jsi Pro?, Pro zdraví a sport, Moravské zemské hnutí, Tvůj kandidát (pozor, je tam skutečně jen jeden jediný), Hlas (to jsou ti co zdrhli od Babiše, za kterého se kdysi nechali zvolit – Telička a můj jmenovec Ježek). Zvlášť úsměvná se mi jeví parta Odejdeme bez placení, což jsou Svobodní, Liberland a Radostné Česko. Za odchod bez placení se v hospodě dává většinou po čuni! Dobrá je také První republika s celými dvěma kandidáty. Nemohu zapomenout ani na Evropa společně, kterou si založil pro své znovuzvolení europoslanec Štětina. Ve svých 76 letech by už také mohl mít rozum. A je ještě mnoho dalších báječných mužů a žen, nikoliv však na létajících strojích, ale na kandidátkách.

Samostatnou kapitolou, chcete-li se pobavit, je mnohdy jejich profesní označení. Jedna dáma je majordomus, druhá youtuberka. Pánové zase kryptobaron, kouzelník, imitátor Václava Havla (tady už zůstává rozum poněkud stát), ale také bojovník proti bezpráví a totalitě (za tím se skrývá Miroslav Sládek) či bývalý prezidentský kandidát (to je zase Petr Hanig, který kandidovat snad už do všeho). Najde se tu i předsedkyně Klubu labužnických pohodářů, předsedkyně spolku Větráme školy, bojovník proti dotacím a šikaně motoristů (souvislost jsem nenašel), ukulelistka, majitel prodejny a servisu produktů s nakouslým jablkem (?), vedoucí psího domova Pod křídly anděla, či členka spolku Klatovské kočky (dvou nebo čtyřnohé?) nebo šéfová spolku Německý ovčák v nouzi (jak je na tom český ovčák nevím). Moje babička by na to řekla: Má to ten Pán Bůh ale roztodivnou čeládku!

Zajímavý je výčet různých současných i „padlých“ politiků. Na druhém místě kandidátky ODS je Evžen Tošenovský, přezdívaný E.T. O něm je slyšet snad jen při těch volbách. Soudruh europoslanec Kohlíček je na kandidátce KSČM až sedmnáctý. Čímpak si znepřátelil své šéfy? Kandiduje i Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany, Adam B. Bartoš, předseda Národní demokracie, exsenátorka Syková (Pro Zdraví a Sport), MUDr. David Rath (euroimunita by se jistě hodila), Kateřina Jacques – Bursíková (třeba se s biomasou v Evropě prosadí) i bývalý ministr zdravotnictví Ivan David. A takhle bych mohl pokračovat. Jistě i vy najdete při listování volebními lístky své „favority“.

Při rozhodování zda k volbám jít či nejít doporučuji spíše to druhé. A když už ano, přemýšlet komu dám svůj hlas. Aby tam za Českou republiku nesedělo stádo kývačů ochotných zvednout ruku pro každý nesmysl, co se jich v Bruselu rodí jak na běžícím pásu.

Čtenářská diskuze