ježkovy voči: Tentokrát hudební

Kolín nad Rýnem, Madrid, Barcelona, Lyon, Paříž, Dortmund, Utrecht, Varšava, Poznaň, Krakov, Chemnitz, Hannover, Stuttgard, Frankfurt nad Mohanem. Seznam těchto evropských velkoměst doplňuje jediné místo v České republice – Bystré v Orlických horách. To všechno jsou místa, kde se při svém evropském turné zastavil americký zpěvák, multiinstrumentalista i skladatel v jedné osobě Shawn James se svými kolegy. Páteční koncert ve vyprodaném sále víceúčelového centra Elada, patřícího Církvi bratrské, byl pro všechny účastníky zážitkem, jak je to ostatně u všech akcí, které bysterští v tomto zařízení pořádají, tradicí.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

Na podium přichází charismatický mladý muž s dlouhými černými vlasy a vousy, oděný celý v černém, s černým koženým kloboukem na hlavě. Bere do ruky kytaru a začne zpívat. Okamžitě upoutá vaší pozornost a tak je to po celou dobu jeho vystoupení, které z části absolvuje sám a z části za doprovodu kolegů na bicí a basovou kytaru. Zpívá písně na pomezí jižanského blues, soulu i folku, které, i když nerozumíte jejich anglickému textu, vás přesto zaujmou, nejen po hudební stránce, ale i přednesem jejich interpreta. Jsou plné kontrastů, hněvu i radosti, tmavých poloh i radostných chvil, stejně jako jeho rodné Chicago, kde se v roce 1986 narodil. Tak ho charakterizuje avizo na internetu, takový byl i na svém jediném koncertu v České republice v bysterské Eladě. Pro přítomné to byl jedinečný hudební zážitek. Svoji spokojenost ostatně dali najevo dlouhotrvajícícm potleskem, a to ve stoje.

Nezbývá než bysterským pořadatelům poděkovat a těšit se na další hudební bonbonek, kterým by měl být po prázdninách Dan Bárta. Super!

Rychnovský chrámový sbor není zájemcům o sborový zpěv třeba představovat. Skvělé jméno si udělal v souvislosti s nastudováním Missy solemnis op. 81 Korunovační skutečského rodáka Jana Václava Tomáška, který ji složil u příležitosti korunovace krále Ferdinanda V. Dobrotivého. Sbor ji úspěšně uvedl se spřátelenými hudebníky a zpěváky v září 2016 ve svatovítské katedrále při děkovné bohoslužbě Za vlast. Kardinál Dominik Duka ji potom doporučil vídeňskému kardinálovi Schonbornovi a tak se letos 15. března rychnovští dostali s touto mší do vídeňské katedrály sv. Štěpána při slavnosti sv. Klementa Marii Hofbauera. A opět úspěšně.

Po tomto úspěchu sbor pod vedením sbormistrové Evy Fuksové nastudoval další mši, a to od skladatele Jana Tobiáše Beckera, který byl synovcem pátého královéhradeckého biskupa. Ta je na rozdíl od té Tomáškovi podstatně kratší. Rychnovský chrámový sbor ji uvede v premiéře 27. června jako součást komponovaného programu v rámci Poláčkova léta. Další repríza bude 18. srpna při pouti na Hoře Matky Boží u Králík, 13. října ve sv. Vítu v Praze a 30. října v katedrále sv. Ducha v Hradci Králové. Při všech těchto vystoupeních bude sbor na varhany doprovázet manžel sbormistryně Jiří Fuks.

Ještě před tím máte jedinečnou možnost poslechnout si v rámci 18. ročníku Festivalu sborové hudby Ignáce Reimanna krásný sborový zpěv Rychnováků tuto neděli v polských Vambeřicích, v tamní bazilice Matky Boží.

Koncert začíná v 15 hodin a náš chrámový sbor vystoupí v programu s dalšími třemi sbory.

Vambeřice jsou za kopečkem. Stačí v Olešnici přejet přes hraniční přechod Kutl do polského Levína, dát se po silnici č. 8 směrem na Klodzsko a na křižovatce u Lázní Polanica odbočit doleva. Po osmi kilometrech jste ve slavném mariánském poutním místě. Už ono samo o sobě stojí za návštěvu. A bude-li tam navíc Rychnovský chrámový sbor, tak není o čem přemýšlet.

Dovolím si vám dát ještě jeden typ na hudební zážitek, či zážitky. Opět do Polska. V pátek 2. srpna začíná v Lázních Dušníky už 74. ročník Mezinárodního Chopinova Festivalu. Do soboty 10. srpna se v jeho programu vystřídají špičkoví klavírní interpeti z celého světa. Za 50 či 70 zlotých (což je cena v porovnání s nabízenou kvalitou směšná) můžete být účastni odpoledních nebo večerních koncertů. Vyplatí se ovšem udělat si rezervaci. Bývá dost nabito. Jezdím tam už několik let a nikdy jsem nebyl zklamán.

Přeji vám pěkné letní dny s hudbou!

Čtenářská diskuze