ježkovy voči: Suchý únor

České přísloví říká: Únor bílý – pole sílí. Reaguje tak na skutečnost, že pro pole, a tedy i pro jejich majitele, je vhodné, je-li v únoru dostatek sněhu. Pokud by tomu bylo naopak, tak je reálné nebezpečí, že ozimy zaseté na podzim vymrznou a z jara bude muset hospodář zasívat znovu.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

 

Nemalou roli tu hraje i skutečnost, že vláha vzešlá z tání tohoto sněhu poli pomůže.

V dobách tzv. reálného socialismu si lid český pozměnil starou pranostiku na novou verzi: Únor bílý – strana šílí! Tou stranou byla myšlena samozřejmě strana komunistická – „vůdčí pokroková síla celé společnosti“. Tahleta „matka pokroku“ se děsila možnosti, že nachumelí, začne mrznout, bude kalamita a potom pánbůh – pardon Marx – s námi. Autobusy nenastartují, nevyjedou, a když vyjedou, zapadnou do sněhu.

Pracující se nedostanou do práce, plán bude ohrožen a pětiletka bude v …závěji.

Taková situace ale bohužel nastává i v kapitalismu. Stav na našich komunikacích a dálnicích nás o tom přesvědčuje nejen v únoru, ale i v lednu. Březen nebude pravděpodobně lepší. V parlamentu kvůli tomu „grilují“ ministra dopravy, ale nahlédnutím za hranice lehce zjistíme, že v takovýchto situacích nezmůže nikdo nic, ani náš geniální tik ťak Ťok. Prostě příroda je příroda a s tím se nedá hnout…

Z hlediska dopravní obslužnosti je tedy nejlepší únor suchý. Tuhle skutečnost si možná uvědomila Liga otevřených mužů (dodnes jsem netušil, že něco takového existuje) a založila akci Suchý únor. Nejedná se o sucho na silnicích, ale o sucho v hrdle. Správně o alkoholické sucho v hrdle.

Prostě v únoru ani hlt. Pak zase můžete celý rok chlastat jak hrdlo ráčí (to výborné místo v žebříčku spotřeby alkoholu ve světě je třeba si udržet), ale v únoru? Chraň vás ruka páně.

Dle zjištění OECD jsme minulý rok vypili každý 11,7 litrů čistého alkoholu, což nám zaručuje druhé místo spolu s Francouzi. To je asi 234 velkých panáků (o objemu 0,4 cl) za rok. Prakticky každého jednoho a čtvrt dne. Více už prý pijí jenom Litevci. Ti si cvaknou ještě o litr a půl více. Vot, molodci! A do téhle situace vstoupí jakási diverzní skupina s krycím názvem Liga a chce nás o stupně vítězů připravit. Většina pravidelných či příležitostných alkoholiků řeší tento problém tak, že v únoru pijí pouze suchá vína, suché martini, šampaňské pouze brut a podobně. Přiznám se, že v mém případě je již pozdě. Než jsem zjistil, že existuje něco jako „suchý únor“, navštívil jsem domácí zabíjačku a tam, jak známo, se „suchem“ příliš nepochodíte.

Nemám nic proti abstinentům, těm z přesvědčení, ani těm z donucení. Budeme-li brát v úvahu tvrzení pana docenta Nešpora, tak alkoholik je vlastně každý, kdo si dá denně po obědě jedno pivo. Takže i ten, kdo v únoru abstinuje, aby to potom v březnu doháněl. Na druhou stranu, není nutné mít kvůli jakémusi alkoholickému „MeToo“ osypky. Všechno se totiž má brát s mírou a rozumem. I pití alkoholu i suchý únor!

Mějte to na paměti nejen v únoru, ale po celý rok. Přeji vám hezké dny.

Čtenářská diskuze