ježkovy voči: Impíčment

Milý čtenáři! Tohle opravdu není sprosté slovo, i když to tak na první pohled vypadá. Je to pouze fonetický přepis anglického slova impeachment, což v překladu znamená něco jako ústavní žaloba na voleného ústavního činitele, která má za cíl zbavit ho jeho funkce.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

Tahle instituce vznikla v Anglii někde ve 14. století a jejím cílem byla snaha učinit odpovědnými královské poradce za jejich činy. Později měla zabránit výstřednímu chování králů. Institut impeachmentu se dostal i do americké ústavní listiny. II. článek Ústavy Spojených států říká, že „prezident, viceprezident a všichni úředníci Spojených států musí být zproštěni funkcí, budou-li obžalováni a usvědčeni z velezrady, nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů“. Právo impeachmentu má Sněmovna reprezentantů a Senát musí toto rozhodnutí schválit dvoutřetinovou většinou.

Prvním, proti komu byl tento nástroj použit, byl v roce 1868 prezident Andrew Johnson. Ten unikl jen o vlásek, chyběl jediný hlas. Později byl obžalován i prezident Nixon za svůj podíl na aféřě Watergate. Ten odstoupil dříve, než proces skončil. Vyšetřování bylo započato i proti Billu Clintonovi za jeho aféru se stážistkou Monikou Lewinskou. Ten celou aféru ustál. Jak to ustál před Hillary, to vědí jenom oni dva.

V současné době to Amerika „rozjela“ znovu. Šéfka Sněmovny reprezentantů, ovládané demokraty, Nancy Pelosiová, oznámila, že komora zahajuje šetření prezidenta Trumpa ohledně „vážného porušení ústavy“. Dáma s vizáží přestárlé šéfky místní pobočky Armády spásy to sdělila světu s výrazem, jako by to již byla hotová věc, zatímco Trump hovoří o honu na čarodějnice. Já měl spíše pocit, že čarodějnice ho nahánějí.

Vo co gou? V době, kdy Joe Biden byl víceprezidentem Spojených států v Obamově vládě, jeho syn podnikal na Ukrajině jako spoluvlastník energetické firmy. Asi to nebylo všechno košer, protože ukrajinský generální prokurátor začal firmu vyšetřovat pro podezření z korupce. Na Ukrajině, ostatně stejně jako jinde, nic zvláštního. Když začalo jít do tuhého, tak tatíček Biden zavolal v roce 2016 do Kyjeva a oznámil, že buďto půjde generální prokurátor od válu a nebo nechá zablokovat americké půjčky. Prostě taková demokracie v krystalické podobě. Před pár týdny zavolal pro změnu nynější prezident Trump novému šéfovi Ukrajiny Zelenskému a požádal ho, aby to vyšetřování bylo obnoveno. Tatíček Biden je totiž reálným soupeřem Trumpa ve volbách 2020. A aby to celé mělo pikantní podtext, tak to telefonování na svého prezidenta prásknul člen americké zpravodajské služby CIA. Zdá se, že v Americe ono české, čí chleba jíš, toho píseň zpívej, moc neplatí.

Je to poněkud zvláštní. Místo aby byl vyšetřován Biden ohledně pokusu zakrýt kriminální čin, tak je vyšetřován prezident, který na vyšetřování tlačí. Nedává vám to logiku? Mně také ne. Ale taková je už Amerika. Trump je nepřítel No. 1 a jako takový musí být zlikvidován. Ostatně, jak soudím, Kartágo musí být zničeno!

My v Česku nejsme sice Amerika, ale v některých věcech se také snažíme o sto šest. I u nás je prezident Zeman pro některé kruhy ztělesněním všeho nemravného v politice a proto je také potřeba ho zničit. A tak, místo přání k 75. narozeninám, se ve čtvrtek v dolní sněmovně odehrával pokus o český impíčment. Pokus sice předem odsouzený k fiasku, ale to nevadí. Hlavně, že se projednává. Zviditelní se jeho strůjci v čele se senátorem Láskou, zviditelní se celá opozice, zviditelní se tzv. ústavní právníci v čele s Kyselou a zviditelní se i ti, co obhajují zamítnutí. Den uteče, výsledek je předem znám, hlasování ke kterému je pro přijetí potřeba 120 hlasů skončí 62:52 a … nic. Zatímco ve sněmovně čekají desítky zákonů na projednání. Já vím, že je to demokracie, kdy každý má mít právo říci svůj názor, ale čeho je moc, toho je příliš. Nestačila by vystoupení předsedů každého parlamentního klubu? Asi nestačila. Přenáší to totiž televize a tak „mámo dívej se, budu v televizi, uvidíš, jak jim to tam na plénu natřu“.

Z činů prezidenta Zemana nejsem nadšený. Že si ústavu vykládá často k obrazu svému, je nabíledni. Ostatně svůj puvoár k tomu čerpá z přímé volby. Jestli však za jednoho matláka na ministerstvu kultury nehodlá jmenovat jiného stejného, to mi opravdu nevadí. A abych kvůli tomu chodil s transparentem po Letné, tak to už vůbec ne. Milion chvilek dokáži strávit jiným, vhodnějším způsobem. A názor, že situace v Česku je podobná té před listopadem ´89 považuji za zcela scestný. Ty tisíce mladých, kterým tuto myšlenku někdo podsouvá, totiž nevědí, o čem mluví. V té době ještě nebyli na světě.

Čtenářská diskuze