ježkovy voči: Čas adventní

„Toč se a vrč můj kolovrátku, ejhle adventu již nakrátku a blízko, blizoučko Štědrý den“. Asi jste poznali. Tenhle verš je z Erbenovy básně Štědrý den ze sbírky Kytice. Někomu se možná vybaví tzv. povinná četba, která byla součástí hodin češtiny, když tahle sbírka byla právě jednou z povinných. Někomu zase legendární inscenace divadla Semafor, v níž Jiří Suchý přetvořil geniálně Erbenův text do scénického tvaru.
V tuhle chvíli je adventu nikoliv nakrátku, ale na začátku. Na konci minulého týdne byla první neděle adventní. Na mnoha místech se slavnostně rozsvěcely vánoční stromy a zahajovaly adventní trhy. Většinou to proběhlo bez problémů, pouze na Staroměststkém náměstí se to povedlo až napotřetí. To víte, „zpovykaní Pražáci“ musí mít vždycky něco extra! U nás v Sedloňově tuhle pěknou atmosféru provoněla vůně svařáku, chuť skvělých ličenských vánoček a celé to korunoval ohňostroj.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

Na našich stolech se objevil adventní věnec, který zdobí čtyři svíce. O každé neděli se zapaluje jedna. Ta první, měla by mít barvu fialovou, se nazývá svíce proroků jako připomínka starozákonních patriarchů, kteří předpovídali příchod Vykupitele. Ostatně i při ranních rorátech (kdopak už dnes ví, co to vlastně bylo nebo je) se zpíval žalm Ejhle Hospodin přijde… Druhá fialová svíce přijde na řadu tuto neděli. Říká se jí betlémská, reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky. Třetí neděli to bude svíce barvy růžové, tzv. pastýřská, vyjadřující radost z toho, že adventu je již „nakrátku“. A poslední neděli zapálíme opět svíci fialovou, tzv. andělskou, vyjadřující mír a pokoj, Ostatně, jak to hlásá nápis nad jesličkami, který všem lidem dobré vůle přeje právě pokoj. Celý tenhle zvyk s adventním věncem a rozsvěcením svící odkazuje na skutečnost, že naše kultura má kořeny v židovské tradici, kde se rozsvěcuje osm svící o svátcích Chanuka.

Ve většině našich domácností však spíše než pokoj zavládne shon a chaos, neboť do Vánoc je nutné, alespoň podle mnohých hospodyněk, zvládnout všechno to, na co po celý rok nezbyl čas. Že je nutné napéct cukroví, to ještě chápu, jaké by byly Vánoce bez vanilkových rohlíčků? Že je však nutné zvládnout další desítky prací, z nichž jistě polovina by klidně počkala po Novém roce? Asi je dobré vzít si k srdci slova jedné paní doktorky: Domácnost má být tak čistá, aby byla zdravá, a tak špinavá, aby byla šťastná. Zkusme se nad touhle moudrou větou zamyslet.

Advent je totiž od latinského adventus, což znamená příchod. Je to čas ztišení, čas čekání na chvíli, kdy v betlémském chlévě přijde na svět láska. Svatá rodina jistě nepřemýšlela, zda mají utřený prach na lustru. Při svém strastiplném putování byla ráda, že našla azyl v chudé stáji.

A tak vám přeji klidný adventní čas. Abyste pod vánočním stromkem spočinuli v pohodě a netrávili Vánoce na jednotce intenzívní péče s infarktem, který jste si přivodili předvánočním šílenstvím.

Čtenářská diskuze