ježkovy voči: 14. červenec

Neděle 14. července byla pro asi většinu z vás svátečním dnem jako každá druhá. Pokud jste ovšem neslavili pouť, jako u nás v Sedloňově. Ta je pro nás spojena se svátkem sv. Markéty (13. července – to je ta, co hodila srp do žita). Nebo pokud jste nebyli právě Karel Gott, „zlatý hlas z Prahy“ jak ho nazývají Němci nebo také český Sinatra. Ten totiž tuto neděli oslavil své 80. narozeniny. Jeho příznivci a nebo také sběratelé bankovek, byli schopni stát desítky hodin ve frontě na Jungmannově náměstí, aby se na ně dostala eurová bankovka s Mistrovou podobiznou.

Hedgehog

Foto: Jiří Plíštil

 

Nedá se s ní sice platit, má nulovou nominální hodnotu, ale už teď se prý na Aukru prodává za 8 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že to byla investice za padesátku, tak je zhodnocení vkladu opravdu úžasné.

Pro zemi galského kohouta – Francii – má tohle datum ovšem mimořádný význam. V roce 1789 vzal pařížský lid útokem věznici Bastilla, osvobodil tamní vězně a dal tak signál k něčemu, čemu dnes říkáme Velká francouzská revoluce. Je to už 230 let, ale tohle datum se zapsalo zlatým písmem nejen do francouzských dějin, ale minimálně i do dějin Evropy. Zlatým, ale také bohužel krvavým. Gilotina je totiž také vynález této revoluce. Skončili pod ní nejen král s manželkou Marií Antoinettou, ale později i někteří „otcové zakladatelé“. Jak známo, každá revoluce časem „požírá“ své děti. Ve Francii tomu nebylo jinak. Přesto přese všechno je tohle datum francouzským státním svátkem.

Francouzi rádi slaví. Proto je také každoročně součástí jejich svátku velkolepá vojenská přehlídka na Elysejských polích. Bylo tomu tak i letos, kdy nejhlavnější pařížská tepna lemovaná platany i nebe nad ní, se zaplnila armádními jednotkami a vojenskou technikou. Prezident Macron, ne příliš populární mezi obyčejnými Francouzi (vzpomeňme na hnutí žlutých vest), vyhlásil jakýsi ambiciózní vesmírný program. A pak už zněla Marseillaisa – francouzská národní hymna – ve všech možných provedeních a variantách. Ta zakončila také velkolepý koncert pod „ajfelovkou“ na Martových polích, který francouzská televize už po sedm let nabízí nejen Francouzům, ale všem hudbymilovným posluchačům na celém světě.

Byl to koncert krásný, plný nádherné hudby a ušlechtilého zpěvu. Pro nás je zajímavé, že v jeho repertoáru byla také árie o měsíčku z Dvořákovy Rusalky, tentokrát nikoliv zpívaná, ale hraná na violoncello. Bylo to magnific!

Závěr konceru potom doplnil ohňostroj. Přiznám se, že ohňostroje miluji. Tento byl úžasný, byl velkolepý, jedním slovem mimořádný. Ještě jsem asi takový neviděl. Byl však natolik dlouhý (téměř hodinu prskaly rachejtle všech možných barev a tvarů), že ke konci, alespon mne, už trochu nudil. A to nehovořím o těch milionech eur, co takováhle atrakce v takovémto rozsahu musela stát. Až mne napadlo, jestli to není trochu marnotratnost. Možná, že se mělo naplnit ono klasické heslo starého Říma Panem et circenses – Chléb a hry. Tady se mi zdálo těch her přece jenom příliš. Mimo to hudební doprovod současné hudby zcela vymazal onen úžasný zážitek z předchozí hudby klasické. Ale to je můj soukromý dojem. Francouzi možná byli nadšení.

Mám tuhle zemi rád. Nejen pro úžasná vína, která se rodí na jejích vinohradech, ale i pro jejich kulinářské umění, které obohatilo světovou gastronomii o delikatesy všech možných druhů a chutí. Kdo ochutnal např. šunku vařenou v portském, ví o čem hovořím.

Mám k Francii i srdečný vztah. Díky mé ženě, resp. její matce, máme v této zemi příbuzné. V roce 1945 se v Evropě zničené válkou jedna mladá žena z Orlických hor jménem Anna vydala do daleké Francie hledat otce pro svého narozeného syna. Otce, kterého poznala jako francouzského válečného zajatce v táboře u Meziměstí. Pro mladou ženu, hovořící německy, to v poválečném Alsasku nemohlo být jednoduché. Ale to je jiný příběh, příběh na velký evropský román nebo film.

Takže dodatečně přeji všem obyvatelům této země, jejíž krásy nám nyní pravidelně přinášejí také přenosy ze slavné Tour de France, všechno nejlepší.

Bon jour, France! Dobrý den, Francie!

Čtenářská diskuze