Jaroslav Novotný: „Z nějakých sporů se nezblázním“

107860061_3430282663662785_7189331043352353348_o

Velkých úspěch oslavili pardubičtí fotbalisté, když po dlouhých jednapadesáti letech postoupili do první ligy. Jistou vstupenku mezi fotbalovou elitu jim přinesla výhra 4:1 nad Vyšehradem.

KOSTELEC N.  O. – Jedním z trenérů prvoligového nováčka je Jaroslav Novotný z Kostelce nad Orlicí. Společně s Jiřím Krejčím vyladili mladý tým tak, že se od úvodu soutěže pohyboval na špici tabulky, z které ho už nikdo sesadit nedokázal. „I kdybychom nechtěli, vnímali jsme šanci postoupit,“ vrací se k závěru soutěže JAROSLAV NOVOTNÝ.

 

jj

 

S jakými plány a ambicemi jste vstupovali do sezony? Třeba slovo postup nepadlo?

Plánem bylo hrát do pátého místa a držet se na špici tabulky. Když jsme s Jirkou Krejčím koukali na rozlosování, tak jsme se shodli, že po pěti kolech můžeme mít taky třeba jen bod. Od začátku si to však všechno sedlo, začali jsme vyhrávat a důležité bylo, že i venku. Vytvořila se dobrá parta a také se povedl výběr hráčů, jenž přišli před sezonou. Velkou zásluhu na tom měli Martin Shejbal s Víťou Zavřelem. Hlavně Martin Shejbal má přehled o mladých hráčích, protože je u dvacítky trenérem brankářů. Teď se navíc stal sportovním manažerem v Pardubicích. Přišli mladí a talentovaní hráči, kteří chtějí na sobě pracovat a nemají vysoké požadavky. Klub pracuje s rozpočtem 45 milionů, v němž je zahrnuta i mládež a ženy. Například Zbrojovka má už druhý rok po sobě ve druhé lize rozpočet 70 milionů jen na áčko. Finanční podmínky jsou u nás skromnější. Akcionáři ale chtějí jít touto cestou, hlavně vychovávat své hráče a prodávat je. I z tohoto pohledu je vidět, že i se skromným rozpočtem se dá hrát dobrý fotbal. Uvidíme, co s námi udělá liga. (usmívá se)

 

Když se vám podařil začátek, vyhrávali jste a po podzimu jste vedli tabulku, nezačali jste přehodnocovat plány?

V pátém kole jsme se dostali do čela a vydrželi tam až do zimní přestávky. Mrzela nás prohra s Brnem v závěru podzimu, kterou hodně ovlivnilo zranění brankáře Jirky Letáčka. No, a předtím prohra v derby v Hradci 0:1, kde jsme byli lepší, Hradec skoro žádné šance neměl a dostali jsme gól po rohu. Nebýt těchto ztrát, mohli jsme mít náskok v čele ještě větší. V zimě jsme byli na soustředění ve Špindlu a s akcionáři jsme se shodli, že postup do ligy zkusíme. Nebylo to postavené tak, že kdyby se nám to nepovedlo, tak se zhroutí svět, to ne. Takže nějaký tlak jsme na sobě necítili. Jaro nám následně vyšlo…

 

Nejen pro vás, ale i pro hráče to musela být motivace poprat se o ligu a zkusit postoupit…

Určitě! Hlavně u mladých kluků, kteří k nám přišli ze svých mateřských klubů jako nepotřební – z Plzně, z Olomouce… Chtěli se ukázat a také dokázat, že na to mají, což se jim povedlo!

 

Jak velkým zásahem bylo vyhlášení nouzového stavu, kdy hráči trénovali individuálně?

Všichni dostali individuální plány od bývalého hráče Tomáše Proroka, který pracuje jako kondiční trenér. Věřili jsme, že je kluci budou plnit, což se nám potvrdilo. Po zrušení nouzového stavu přišli připravení a nabuzení. Mladí, ale i zkušení.

 

Martin Shejbal si „rýpl“ do Pavla Černého, který prý přišel s mírnou nadváhou…

Trošku jo. (usmívá se) Pavel je pro tým důležitý nejen na hřišti, ale i v kabině. Když nastoupil, kluci mu věřili, protože umí podržet míč… Po karanténě šel s výkonem trochu dolů. On, když neudělá kompletní přípravu, má potom problém. Stejně to ale zvládl hlavně zkušeností. Zažil třetí postup, dvakrát s Hradcem a teď s námi… Neustále se snaží s mladými kluky hodně mluvit a jak jsem už řekl, je hodně důležitý v kabině.

 

Po karanténě jste udělali šňůru výher, což vás nakoplo, že ani ta pauza na vás nebyla znát…

V prvním kole jsme vyhráli ve Vlašimi, poté byla soutěž přerušena a potom jsme zvládli dva domácí zápasy, čímž jsme to znova nastartovali. Ztratili jsme body pouze za dvě remízy a jedinou prohru jsme utrpěli v posledním kole na Viktorce Žižkov, kde jsme dali možnost klukům, kteří v sezoně tolik šancí nedostávali. Přestože jsme prohráli 1:2, tak utkání zvládli. Začátek byl pro ně těžký, protože byla zrušena třetí liga a někteří z nich vlastně půl roku nehráli zápas. Ukázali ale svoji kvalitu a po zápase jsme byli s jejich výkonem spokojení.

 

2020068-19-57-44-hlavaty-thumb-700-1000-1591639064

 

Mluvili jsme o tom, že na začátku sezony a v začátku jara jste tlak na postup necítili. Když se blížil závěr soutěže, pořád jste byli v čele, ale Brno stahovalo náskok, už tam mírná nervozita musela být, abyste šanci na postup neztratili, ne?

Samozřejmě! V závěru se už pracovalo hlavně na mentální stránce kluků. I kdybychom nechtěli, vnímali jsme šanci postoupit. Zápasy byly těžké hlavně po psychické stránce, což na výkonech bylo vidět. Hodně klidu dával klukům brankář Marek Boháč. Celou sezonu jsme vycházeli z toho, že nebudeme dostávat góly a vytvořené šance budeme proměňovat. Našli jsme střelce, kteří dokázali gól dát. Je pravda, že jsme nevyhrávali vysokým rozdílem, ale třeba 1:0 a vedení jsme udrželi.

 

V závěru druhé ligy byla důležitá výhra tři kola před koncem v Třinci…

Těžký zápas. Třinci o nic už nešlo, ani nevím, jestli tam byly tlaky odjinud… (usmívá se) První poločas byl vyrovnaný, v druhém jsme byli v tlaku my, ale domácí hrozili z brejků. Naštěstí se nám v závěru podařili vstřelit gól, když se prosadil po standardce Martin Toml. Zasloužili jsme si vyhrát, i když fotbal není kolikrát spravedlivý.

 

Razítko na postup jste dali doma s Vyšehradem a Pardubice mohly slavit návrat do ligy po 51 letech. Jak jste si to v závěru užívali na střídačce?

Kromě Pavla Černého postup do ligy z nás nikdo nezažil. Čekali jsme do závěrečného hvizdu a pak vypukla euforie. Po zápase byla připravená oslava, která byla menší, protože jsme to nechtěli zakřiknout. Ale vydařila se! Byli tam hráči s rodinami, fanoušci… Věděli jsme, že nás ještě čeká zápas na Žižkově, kde jsme nechtěli udělat ostudu. Takhle to měla Plzeň, která získala titul a v dalším zápase utrpěla debakl. To jsme nechtěli připustit.

 

Na postupový zápas s Vyšehradem dorazil také Joel Kayamba, který v Pardubicích odstartoval profesionální kariéru… Slavil s týmem?

Jo, slavil s námi. Vypadalo to, že tam dělal hospodského, pořád se motal za pípou. (směje se) Také oslnil autem, protože přijel Aston Martinem. Osobně ho neznám. Když byl v Pardubicích, ještě jsem tam nepůsobil.

 

V postupové euforii jste už s akcionáři probírali plány na ligu?

Ani ne, spíš jsme trochu řešili, co se bude muset všechno zařídit, protože s tím nikdo z nás nemá zkušenosti. Telefonoval jsme s Martinem Shejbalem a ten neví, co dřív udělat, protože je toho hodně, co jsme ve druhé lize neznali. Pro každého to bude novum. Musíme řešit také kádr pro ligu. Ale popereme se s tím. Vždyť je to 51 let, co Pardubice byly v lize naposledy. Nová sezona ukáže, jestli jsme ve skromných podmínkách schopní pokračovat ve vizích, které máme.

 

6acf6ecbbf4ec866c9d01eb8b41fd3b1

 

Se stadionem máte stejný problém jako Hradec Králové. Ligu budete hrát v Mladé Boleslavi. Vnímáte to jako velký hendikep?

Bude to problém. Co vím, měli bychom tam jezdit jen na zápasy, ale v jednání byl i předzápasový trénink. Ale poslední informaci, co mám od vedení, tak byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí s Boleslaví, když se dělalo licenční řízení. Nebylo to však úplně zavazující. Teď se naskytla možnost hrát utkání v Praze na Bohemce. Bylo by to pro nás i fanoušky lepší kvůli dojíždění. Na svazu se k tomu návrhu moc kladně nestaví, přestože ještě liga není dohraná a byla podepsána pouze smlouva o smlouvě budoucí. I pro pražské fanoušky by to bylo zajímavé, když by tam šli na Spartu, Slavii a jestli postoupí, tak na Duklu. Když tam přijde 2-3 tisíce fanoušků, hned bude atmosféra jiná…

 

V azylu hrály ligu Hradec, Znojmo, Ústí nad Labem a všechny spadly. Neděsí vás tahle bilance?

My jsme hodně těžili z domácího prostředí, kde jsme prohráli akorát se Zbrojovkou, kdy jsme v závěru inkasovali smolný gól po chybě brankáře. Takhle jsme to měli i v předešlé sezoně, v níž se nám ale nedařilo bodovat venku, což se v té letošní zlomilo. Určitě to vnímáme, že přijdeme o domácí prostředí, ale na Bohemce je podobné hřiště jako u nás. Vždy to záleží, jak se s tím tým popere, že nebude mít domácí prostředí. Na druhou stranu Hradec v té sezoně udělal v Boleslavi víc bodů než potom doma, když se tam vrátil.

 

Ještě se zastavíme u Hradce. Mluví se o tom, že Pardubice mají komplex Hradec, protože už je to několik sezon, co ho nedokázaly porazit…

(směje se) Taky jsme o tom přemýšleli, a kdybychom věděli v čem to je, tak něco změníme. Jestli je to postavené na rivalitě, to bych neřekl, protože my máme hráče z Plzně, Olomouce a ti jsou tím nezatížení. Je to nesvazuje. Možná nám nevyhovuje styl Hradce. My jsme hráli dva zápasy v Hradci, které jsme měli vyhrát. Jenže v jednom přišla penalta a vyloučení, v druhém jsme byli zase lepší a dostaneme gól po rohu. Takový je fotbal. Hradec hrál s námi odzadu a čekal na brejky. My hrajeme útočně. Asi ten jeho styl nám nesedí. My jsme chtěli hrát pořád stejně, moc jsme toho měnit nechtěli. Navíc jsme potřebovali bodovat, protože se na nás dotahovalo Brno. Třeba v Líšni, která je součástí Brna, to byl těžký zápas. Co si budeme povídat. Moraváci si pomůžou, aby nás obrali o body. Pokud by to bylo tady ve východních Čechách, my se nepomůžeme.

 

Pavel Černý byl z Hradce odejit. Postup musel být pro něj zadostiučiněním, ne?

Já myslím, že ne. Takový není, ale ve své podstatě to vnímal, že mohl v Hradci ještě zůstat, ale neslyšel jsem, že by o Hradci mluvil špatně, nadával… To ne. U nás děla vše pro to, abychom byli úspěšní.

 

Hodně vyrostl Michal Hlavatý. To byla trefa do černého…

Michal je hráč Plzně, ale k nám přišel ze Sokolova, kde nehrál. Od Martina Shejbala jsme věděli, že je to hráč, který se nám do stylu hry hodí. Mužstvo máme postavené na běhavých hráčích. Stačí si vzpomenout na Slavii, jak svým stylem dělala problémy top týmům v Evropě. Na krajích máme rychlostní hráče. Michal dostal u nás šanci, věřilo se mu a on nám to vrátil svými výkony a góly.

 

Je podobný typ jako hradecký Vlkanova?

Michal není tak rychlý jako Vlakanova, který vezme míč na půlce a všem uteče. Má svoji rychlost a jeho předností je tvořivost, dobrá střela a zakončení. Bude pro nás zásadní, jestli u nás zůstane (Hlavatému bylo hostování z Plzně prodlouženo o rok – pozn. autora).

 

Z druholigového kádru někdo tým opustil nebo opustí?

Opustili ho všichni, co byli na hostování. Obranu máme svoji, ze zálohy Solil je náš, Zifčák se vrací do Olomouce, ale čekáme, jestli nám ho pustí. Z Brazilců je náš Cadu, Ewerton je boleslavský, Korejec Lee je náš. Krajní záložník Pfeifer je Plzně, ale bud u nás pokračovat, stejně jako Čihák. Surzyn se vrátil do Olomouce, ale měl by u nás pokračovat. Kádr se tvoří a bude v průběhu přípravy doplňovat. Hlavně chceme doplnit kraje rychlostními typy a potřebujeme útočníka.

 

Oslovili jste někoho z ligy?

Oslovili, ale plat 130-150 000 je mimo naše možnosti. Pro nás nereálné, takový peníze nemá u nás nikdo.

 

Máte a budete mít hodně hráčů z jiných klubů. Ve druhé lize to nebylo tak markantní, ale v první lize fungují klauzule, že hráči nesmí nastoupit proti mateřskému oddílu. Počítáte s tím?

Musíme s tím počítat. Chceme mít jako doposud všechny posty zdvojené. Tyhle klauzule nechápu! Když toho hráče nechci, nevejde se mi do kádru a pak se ho budu bát?! Totální nesmysl. My jsme to měli v zápase s Hradcem, kdy jsme chtěli nasadit Mikera, který v té době byl v laufu a důrazem by nám pomohl, ale kvůli klauzuli hrát nemohl. My jsme měli teď tři hráče z Plzně, tak myslím, že u ní to nehrozí. Její kádr je tak kvalitní, že by se svých hráčů u nás bát nemusela. (usmívá se)

 

Pro tebe musí být poslední sezony jako z pohádky. Když jsi skončil u dorostu Náchoda, kde to bylo všelijaké, tak přišla nabídka z druhé ligy a teď postup do ligy. Nepřipadáš si jako ve snu a myslel jsi někdy na to, že si vyzkoušíš první ligu?

Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlel. Když přišla nabídka, tak jsem měl i štěstí. Zapadl jsem do kolektivu, v druhé lize se nám dařilo, pořád jsme hráli špici. Žádné třecí plochy nevznikaly. Ale opravdu jsem nesnil o lize, ani takové ambice jsem neměl. Jsem za to rád, ale určitě to nepřeceňuju. Vím, jak to ve sportu je, trenéřinu dělám dlouho… Jednou tě plácají po ramenou a druhý den si můžeš balit kufry. Dokud to půjde, chtěl bych na takové úrovni zůstat, pokud se nepodaří, život jde dál. (usmívá se)

 

pb7yPcc6QXS_iDf3lMol9w_FK-Pardubice

Jak se těšíš na zápasy na Spartě, Plzni a Slavii, s týmy hrajícími evropské poháry? S některými jste hráli přípravy nebo domácí pohár, ale tady půjde o ligové body…

Říkali jsme to i klukům, když jsme hráli těžké zápasy o postup, že to jsou ty okamžiky, pro které fotbal dělají. Hrát pod tlakem, kde se rozhoduje o úspěchu a neúspěchu. Tohle bude pro všechny další nová výzva. Je otázka, jak to zvládneme. S Libercem, Jabloncem nebo pohár se Spartou Pardubice hrály a byla to vyrovnaná utkání. Tohle však bude dlouhodobá soutěž, což je něco jiného než uspět v jednom zápase. Uvidíme…

 

S Jiřím Krejčím budete spolu s Petrem Radou a Václavem Kotalem patřit mezi nejstarší trenéry v lize. Jak se díváš na názor, že to jsou trenéři ze staré školy, když se dnes preferují „mladí a progresivní“ trenéři? Petr Rada se s tím nemaže a má pravdu v tom, že rozhodují výsledky na hřišti…

Můj názor je takový, že je to i tlakem ze svazu. Fotbal se nedělá na počítači! Důležité je u trenéra, aby měl vizi, přesvědčil o ní hráče a oni šli za ním. A také s nimi hrál, na co mají a vymáčkl z nich nejvíc, co jde. To je to umění a důležitá je také psychologická stránka… A že bychom trénovali nějak postaru? To si nemyslím. Nebo oni po novu, to nevím. Na nejvyšší úrovni v zahraničí mají na všechno tým lidí a techniku, ale v našich podmínkách se na jejich úroveň asi nikdy nedostaneme. Stejně se ale rozhoduje na hřišti! Já si starý nepřipadám a mezi kluky mládnu. (směje se) Vím, jak fotbal funguje, tak se z nějakých problémů a sporů rozhodně nezblázním. Hodně dělá chemie v mužstvu, což jsme se přesvědčili tuhle sezonu. Ta nahradí občas i nezkušenost a technické nedostatky.

 

Už jsi říkal, že jednou jsi nahoře, jednou dole. Může se stát, že po pátém kole budete bez bodů, od majitelů bude tlak na výsledky a vy můžete také skončit…

Nemůžu mluvit za sebe. To je otázka pro akcionáře. Všechno bude nové a jak oni skousnou případné neúspěchy. Můžou si říct: Postavíme stadion, budeme mít zkušenost z ligy a nastartujeme další éru. Nebo budou chtít uspět, udržet se a my skončíme v případě neúspěšných výsledků. Ale, co jsem pochopil, oni chtějí jít cestou výchovy hráčů bez drahých nákupů… Těžko říct, jak se zachovají, ale jsem připravený na všechno.

 

Jaké jsou tvé ambice před ligou, jen udržení?

Nikdo neví, jak se bude liga vyvíjet. Viděli jsme to teď při pandemii, kdy soutěže byly přerušené. Všechno bylo rozházené, hráči trénovali individuálně… V lize jsou nadstandardní Slavia, Plzeň a Sparta, pak tam jsou Jablonec, Liberec a Baník. S nimi se dá hrát hlavně doma, ale venku to bude horší. To je ta lepší polovina tabulky. Poté následují Teplice, Zlín, Příbram, Opava, Karviná… S těmi se dá hrát taky. Musíme mít i trochu štěstí, i když je to klišé. Jsme pokorní, abychom toho nahoře neurazili.

 

Když spolu mluvíme, ještě není dohraná skupina o udržení. Je ale jisté, že se nová sezona odehraje s 18 týmy bez nadstavby a baráže, ale budou padat tři týmy. Jak se díváš na model, který se hrál teď?

Za mě osobně jednoznačně bez nadstavby. Klasicky odehrát dvoukolově ligu a konec. Tenhle systém je hlavně pro televizi, sázkovky a aby hráči odehráli více zápasů. Některá utkání jsem viděl, ale že by měla extra kvalitu, rozhodně ne.

I teď konec ligy je neregulérní. Pořád se prodlužuje termín, tři týmy jsou už zachráněný a bude záležet, jak k dohrávkám přistoupí.

 

V pondělí (27. 7.) začínáte přípravu. Bude v domácích podmínkách nebo plánujete soustředění v zahraničí?

Budeme doma. I počasí nám přeje. Prší, svítí sluníčko, je teplo a trávníky jsou super. Pamatuji vloni, kdy jsme byli, jak někde v Africe, tráva žlutá a vyprahlá. Ono se to nezdá, ale na přípravu taky není moc času. Má se začít 22. srpna. Přes zimu se taky toho moc nenatrénuje, když se bude končit před Vánocemi a v lednu se začne hned hrát. Bude se muset nabírat kondice i během sezony.

 

Kádr chcete mít kompletní před začátkem ligy nebo ho budete doplňovat i během ní?

Určitě nestihneme mít kádr kompletní. Budeme čekat na hráče, kteří se nevejdou do mateřských klubů, a navíc nebudou mít přemrštěné požadavky. U nás je to nastavené tak, že největší zásluhu na postupu mají kluci a pak celý ansámbl, který se o ně stará: fyzioterapeuti Matěj Čermák a Lenka Konvalinová, masér Petr Novák, vedoucí týmu Honza Císař. Ti všichni přispěli k tomu, že to fungovalo. A samozřejmě akcionáři, kteří nám vytvářeli podmínky. Pokud tohle vše se zachová a nebude se hned koukat na možné neúspěchy a nerozstřelí se to, tak věřím, že to bude fungovat i nadále. I kdyby postup měl přispět jen k tomu, že se postaví nový stadion, bylo by to super. Větší argument už město nemůže dostat. Je tam protipól, protože by tam rádo vidělo něco jiného nebo jiné věci. V Pardubicích to není jednoduché, protože je to především hokejové město. Mrzelo nás to, jak k postupu město přistoupilo. Snad se chystá něco před sezonou. Hokejisti se zachránili, městem málem jezdili v otevřeném autobuse a všichni je oslavovali jako mistry. My po 51 letech postoupíme do ligy a z města na zápase s Vyšehradem nikdo nebyl, ani nás nepozvali na radnici. S hokejisty pak jezdí autobusem… I tohle je pro město na zamyšlení.

Foto: FK Pardubice.

Čtenářská diskuze