Jaroslav Novotný: „Každé derby chcete vyhrát!“

20160528-23-08-36-img-8014Rivalita mezi Hradcem Králové a Pardubicemi trvá hezkých pár desítek let, neboli je to špičkování „mechováků“ s „koněpůlkama“. V hokeji má v současnosti navrch hradecký Mountfield nad pardubickým Dynamem, ale ve fotbale se FK Pardubice kouká na FC Hradec Králové v druholigové tabulce z pozice lépe postaveného.

KOSTELEC N. O. – Možná málokdo ví, že jedním z trenérů FK Pardubice, velkého rivala Votroků, je Jaroslav Novotný z Kostelce nad Orlicí. Ač je původem Hradečák, tak v současné době pracuje pro „červenobílé“ Pardubice. „Většinu trenérské kariéry jsem prožil u mládežnických kategorií,“ přibližuje své curriculum vitae JAROSLAV NOVOTNÝ.

20170620-10-14-09-img-0181-crop-624-414-1497946449

Po podzimu Pardubicím patří pátá příčka tři body za vedoucí Opavou. Dlouho jste však drželi druhé místo. Jak jste spokojeni s podzimní částí?

Musíme být spokojeni, i když si můžeme říkat, že jsme mohli mít o pár bodů více, které jsme v některých zápasech zbytečně ztratili. Pro nás začátek sezony vůbec nebyl jednoduchý, protože ligové kluby uzavíraly kádry těsně před začátkem sezony, proto k nám těsně před prvním zápasem dorazili Ladra, Surzyn, v průběhu sezony Křapka a tým jsme ještě doplňovali v průběhu podzimní části, proto jsme si nějaké extracíle nedávali. Chtěli jsme hrát v klidném středu bez starostí s udržením. Že se to ale takhle sešlo, je pro nás jen dobře. Máme perfektní vztahy v kabině a tak je to i nastavené, aby to mezi kluky klapalo a také mezi nimi a námi trenéry. Zdravé jádro tvoří Knobloch, Šejvl, Řezníček, Křapka, Petráň a Fousek. Ty pak doplnili další hráči, kteří přišli – Jirka Piroch (Plzeň), Surzyn (Olomouc) a Ladra (Mladá Boleslav). Poslední dva jmenovaní se výkony dostali do reprezentační dvacítky a Ladra dokonce na poslední zápas i do jednadvacítky. Pardubice jsou pro mladé kluky dobrá adresa, protože se tam hraje dobrý fotbal a mladí dostávají hodně šancí.

Hráče vám nabízejí ligové kluby nebo si je sami vytipujete?

Nevím, jak to bylo před mým příchodem, ale třeba Sokol, Rybička, Surzyn, Ladra přišli i proto, že je znal náš trenér brankářů Martin Shejbal, který ve stejné funkci působí u repre dvacítky, takže ty kluky znal. Má o nich přehled a zná je i povahově. Martin dá tipy a pak je to už na vedení, zda je přivede.

Mluvil jsi, že jste si nedávali nějaké velké cíle, ale nestrašil vás loňský podzim Pardubic, po kterém byly na padáka?

Samozřejmě jsme o tom mluvili. Pardubice pak měly dobré jaro, takže jsme spíš chtěli na něj navázat a moc se k podzimu nevracet, což se nám, myslím, podařilo.

20171021-12-25-24-img-9557V závěru podzimu jste ztratili body v koncích zápasů – v Třinci, doma s Příbramí… Nekazí to spokojenost po podzimu?

Je to škoda, ale takový je fotbal. Na kdyby se nehraje. Ano, mohli jsme mít o dva body více, ale zase jsme tři za vedoucí Opavou, která se netají postupovými ambicemi. Jsou zápasy, které nás mrzí, ale naopak jsme třeba otočili zápas s Varnsdorfem, prostě takový fotbal je. To je jako v celém sportu, že se ti nepovede vše, co chceš. Nejvíce nás asi mrzí první zápas v Praze na Olympii, kde jsme měli kupu šancí, ona hrála v deseti a z jedné šance dala vítězný gól. Tam nebyl problém v předvedené hře, ale v koncovce.

Brali jste zápas s Olympií jako derby?

Vůbec. To s hradeckou nemá nic společného. Přestěhovala se do Prahy, přišla spousta nových hráčů a nikdo nevěděl, co od ní může čekat. Hlavně je to mančaft, který hrál tvrdě, až na hraně pravidel, ale rozhodčí jim to v začátku dost tolerovali. Hodně bodů proto Olympia udělala tímhle způsobem hry. Uvidíme, jak na tom bude po posledních změnách na jaře.

2018013-14-08-32-img-6203-thumb-210-140-1514984799

Po Olympii jste porazili Frýdek a jeli jste na derby do Hradce. Tam se o motivaci asi nemá cenu bavit…

Derby je derby a každé chcete vyhrát. My jsme si od něj hodně slibovali a věřili jsme si. Dobře jsme začali, Pavel Černý dal krásný gól z dálky, ale pak nějakým způsobem osudu jsme prohráli. Člověk si nechce stěžovat, že tam byla penalta. Potom jsme měli házet aut, hrálo se dál a Jirka Pyroch dostal po faulu druhou žlutou a šli jsme do deseti. Hradec potom vystupňoval tlak a po jedné standardce dal gól. Za stavu 1:0 měl šanci Ladra, ale výborně zasáhl Ottmar. Možná by ten zápas vypadal úplně jinak.

U Pavla Černého, který musel skončit v létě v Hradci, byla asi motivace největší…

V kabině klukům slíbil za výhru snídani, prostě to k fotbalu patří. Škoda, že jeho gól nepřinesl výhru.

S mužstvy ze špičky tabulky jste odehráli vyrovnané zápasy, ale nebodovali jste…

V Třinci jsme dostali gól z trestňáku v poslední minutě, v Opavě jsme šli třikrát sami na bránu a nikdo by se nemohl divit, kdybychom tam vyhráli. Opava pak v závěru dala gól po rohu. Žádný tým nás herně nepřehrál. Prohráli jsme i s Příbramí, také po gólu v nastavení, ale uhráli jsme bod v Budějovicích, kde jsme paradoxně byli horším týmem. Jestli jsme si někde zasloužili prohrát, tak tam a ne v těch zápasech s Opavou, Třincem a Příbramí.

Opava před sezonou avizovala, že chce postoupit. Kdo další má podle tebe šanci poprat se o postupovou příčku?

Pokud bude jaro stejné jako podzimní část, tak velkým aspirantem je určitě Příbram. Tam je velký tlak od vedení na postup. Možná by do boje o postup mohly promluvit Budějovice, pokud budou dávat branky. Mně se herně líbily na podzim ze všech týmů nejvíc.

20170715-14-33-40-img-2727A co vy? Nechcete zamíchat postupovými kartami?

Chceme se porvat o přední příčky, ale je pak otázkou, kdyby se postup podařil, kde by se liga hrála? Stejně jako Hradec nemáme na ligu stadion. Jsme na tom podobně, o novém stadionu se mluví a snad by se brzy měl Letní stadion u hokejové haly začít přestavovat. Už je to schválené, tak uvidíme, jak to bude.

Kdo patřil na podzim mezi opory Pardubic?

Mohl bych jmenovat skoro celý tým, jednou zahrál dobře ten, podruhé zase někdo jiný. Ale když mám jmenovat tak brankář Knobloch, Piroch, stěžejní ve středu obranu je Martin Šejvl. Je hrozně nenápadný, ale neskutečně čte hru. Vynikající byl Surzyn. Kolikrát jsme si říkali, že přijede z reprezentační srazu unavený, ale on měl vyrovnanou výkonnost pořád. Pak Honza Jeřábek a Řezníček, což je naše osa. V závěru podzimu byl jednoznačně nejlepším Ladra!

Zaujal tě nějaký hráč z jiného týmu?

V Opavě především náš bývalý hráč Kayamba, podle mě jednoznačně nejlepší hráč druhé ligy. A také se mi líbil příbramský Grajciar.

Máte před začátkem zimní přípravy na jaro. Do svých oddílů se vrátili Ladra, Surzyn a Piroch. Budete je mít k dispozici i na jaro a jaké posily mohou fanoušci ve vašem týmu očekávat?

Vůbec nevíme, jak to bude. Myslím si, že Surzyna mít budeme, protože Olomouc, kam se vrátil, je na tom dobře. Půjde s ní do přípravy, ale pokud by nebyl v základu, tak je škoda, aby seděl na lavičce, když může hrát špici druhé ligy. Těžko se nám vrátí Ladra z Mladé Boleslavi. Pokud nezůstane v Boleslavi, tak určitě půjde do týmu první ligy. Na druhou stranu máme v kádru mladé hráče, kteří by měli také dostat šanci – Mužík, přišli Sokol, Rybička z Brna, ale oba pochází z Chrudimi. Možnost náhrady máme, takže nějaké velké přestupy se dělat nebudou. Sledovali jsme ještě tři hráče z dorostu, kteří s námi půjdou do přípravy. Budeme spoléhat na vlastní zdroje. Kdyby tenhle tým zůstal pohromadě, tak má na to, aby za dva – tři roky hrál o postup. Ale s tím souvisí, jak jsme o tom už mluvili, mít ligový stadion.  Nakonec ale jedno překvapení pro fanoušky mít budeme, přípravu s námi udělá dvacetiletý Till Schumacher, hráč německé Borussie Dortmund!

Pardubice jsou známé výbornou prací s mládeží. Vychovali Skaláka, mnoho kluků z Rychnovska prošlo mládežnickými týmy. Takže, kam sáhnout je…

Hodně lidí to nerado slyší, ale druhou ligu nejde hrát s dorostenci. Sestava musí být vyvážená. O tom se přesvědčil i Karel Havlíček v Hradci. Dal tam spoustu mladých kluků, ale když je do tuhého, tak chybí zkušenost. Ono je dobře, aby mladí dostávali šanci, ale nemůže to být na úkor toho, aby se neměli od koho učit.

Když se bavíme o mladých, jaký názor máš na Juniorskou ligu?

Naprostý nesmysl! Všichni na to nadávají. Ti kluci by měli hrát třeba ČFL a obouchat se v dospělém fotbale.

Ty jsi jeden z trenérů, kteří si prošli všemi kategoriemi. Byl jsi u mládeže v Hradci, v Pardubicích, takže ti pod rukama prošla hezká řádka fotbalistů? Můžeš některé jmenovat?

Pavel Černý, kterého mám i teď v Pardubicích, Jarda Zelený a Tomáš Holeš z Jablonce, hradecký Petr Schwarz a Jarda Plašil.

Trenérskou kariéru jsi začínal u přípravek. Jsou děti dnes v něčem jiné, než byly dřív?

Zcela určitě, hlavně to s sebou nese doba. Vidím to třeba v turnajích. Odmala jezdí a hrají se Spartou, Slavií a už to prostě není pro ně žádný svátek. V žácích hrají proti Barceloně, Ajaxu a v patnácti najednou zjistí, že je fotbal nebaví. Nemají žádnou motivaci, cíl… Oni do patnácti stihli vše, podívali se do světa a nic je netlačí dál. Trenér po nich chce, aby se pořád zlepšovali, jenže oni zjistí, že je to bolí a je to náročné, tak to radši vzdají. Trénoval jsem v Náchodě dorost, a když jsem viděl, že mladší přípravky trénují ještě 20. prosince venku, tak si říkám, co to má za význam? Prostě totální nesmysl! U dětí by ten vývoj mělo být všeobecný a ne zaměřený jen na fotbal. Navíc, když u mladší přípravky, konkrétně v Náchodě, trenér nacvičuje posuny! Děti by si měly hlavně hrát, aby je to bavilo, měly by dělat všechno. Začne zima a už mají jít do tělocvičny a hrát basket, klidně i florbal. A dělat obratnost a další hry, aby nebyly svaly zatěžovány jednostranně fotbalově.

DSCN5983Dalším problémem českého fotbalu je tlak rodičů, kteří vidí ve svém dítěti novou hvězdu. Jak jsi to řešil s nimi ty?

Tlak od nich je v každém klubu, ať na vesnici nebo v ligovém. Komunikovat s nimi musíš, ale nesmíš se dostat do smyčky a být na nich nezávislý. Vždycky by měli hrát ti nejlepší, ale v mládeži většinou dostanou šanci všichni. Pak je problém, když si rodič myslí, že jeho dítě nedostává tolik šancí, tak vyrukují s tím, že se sbalí a půjdou jinam. Největší problém všech mladých je, třeba i ve škole, že jakmile přijde problém, tak od toho utečou. Nedaří se mně v téhle škole, půjdu do jiné, nejde mi fotbal tady, přestoupím do jiného týmu. Dřív by se s námi o tom doma vůbec nebavili! Kolikrát za to můžou i rodiče. Oni řeknou, no jo tady to s tebou dělají blbě, tak půjdeš jinam, ale tam je to stejné, takže asi nebude problém v učiteli nebo trenérovi…

Trošku paradoxní u tebe je, že jsi Hradečák ve službách Pardubic a bydlíš v Kostelci nad Orlicí…

(směje se) Asi trošku jo. Jsem Hradečák, ale narozený v Chrudimi. Dvanáct let jsem v Pardubicích trénoval mládež, takže jsem spíš takový Východočech. V Pardubicích jsem vlastně odtrénoval nejvíc.

S fotbalem jsi začínal kde?

V Hradci. Od žáčků až po chlapy. Byl jsem v ligovém kádru, kde jsem se potkal s Hůlkou, Rolkem, Fišerem, Pečenkou, Kubíkem, Frýdou… Trénoval nás Zdeněk Krejčí, když jsem se vrátil z vojny, tak nás vedl nějaký taxikář z Prahy, ale na jméno si už nevzpomenu. (směje se) Pak jsem šel do Turnova, znovu jsem se vrátil do Hradce a nakonec jsem končil v Třebechovicích, kde jsme hráli špici krajského přeboru. Úplně posledním týmem, kde jsem hrál, byly Předměřice. Zároveň jsem začal trénovat přípravky v Hradci, postupně jsem přešel k žákům a za majitele Vody jsem se stal šéftrenérem mládeže. Potom jsem odešel do Pardubic do střediska dorosteneckého centra. Rok jsem byl v Rychnově a asi tři roky u dorostu v Náchodě.

Na „stará kolena“ jsi dostal nabídku k mužům a hned v druhé lize. Bylo to pro tebe překvapení?

Už jsem ani nečekal, že taková nabídka přijde. Jsem za tu šanci ale vděčný. Obrovský rozdíl od mládežníků je v přístupu. Tady se kluci chtějí zlepšovat a dostat se do ligy. Jak jsem už říkal, u mládeže je hlavním problémem, že kluky pořád přemlouváte. Přesně, jak to řekl hokejista Robert Reichel z Litvínova, že je pod jeho úroveň, aby mu na trénink chodilo jedenáct kluků, tak to radši zabalil. Tohle je problém nejen hokeje a fotbalu, ale i ostatních sportů. Pokud se přístup mládeže nezmění, na další úspěchy si počkáme ještě dlouho!

Foto: FK Pardubice a Martin Šnajdr

Čtenářská diskuze