Jaroslav Marks: „Chtěli bychom se dostat do semifinále“

Slovenské juniorské reprezentační družstvo žen si na jednu z příprav před květnovým mistrovstvím světa zvolilo Rokytnici v Orlických horách, kde našlo vynikající podmínky a také sparingpartnera v týmu FBC Dobré.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ROKYTNICE V O. H. – Trenérem slovenských juniorek je Čech JAROSLAV MARKS z Jičína, s kterým jsme si povídali o ambicích jeho družstva, ale také o úrovni slovenského florbalu.

Porazili jste druholigové družstvo FBC Dobré vysoko 11:1. Jste spokojený s výsledkem i výkonem?

O výsledek ani tak nešlo. Nám šlo spíše o herní prověrku a zápas splnil naše očekávání, jaká jsme měli.

Připravujete se na mistrovství světa v Kanadě. Na jak dlouho jste do Rokytnice přijeli?

My jsme tady na tři dny. Je to krátkodobé soustředění. Tenhle víkend je takzvaně mezinárodní, ve všech státech se nehrají ligy a reprezentace se zúčastňují různých turnajů. My víkend využili jen na soustředění.

Do Rokytnice jste přijeli i z toho důvodu, že pro vás jako Čecha je to tady známější?

V Čechách jsme poprvé, jinak jsme se vždy připravovali na Slovensku, ale teď nám to nějak nevyšlo, proto jsme využili možnost být tady. Je tady vynikající prostředí, úžasní lidé, kteří nám vytvořili výborné podmínky. Líbí se nám tady.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak jste se objevil u slovenské reprezentace?

Na Slovensku působím už pět let, byl jsem i u ženské seniorské reprezentace. Předtím jsem v Čechách trénoval muže, juniory i ženy.

Když byste porovnal české a slovenské juniorky, kdo z toho vychází lépe?

Svět je rozdělený ve všech kategoriích na první čtyři týmy, což jsou Švédsko, Finsko, Švýcarsko a Česko. Pak je nával na páté až osmé místo. My jsme naposled na mistrovství byli pátí, myslím se slovenskýma juniorkami. S Češkami hrajeme vyrovnané zápasy a těsně prohráváme. Ono vždy záleží, jak se vám „urodí“ kvalitní ročníky.

S jakými ambicemi poletíte do Kanady?

Máme ve skupině Švédsko, Švýcarsko a Norsko a chtěli bychom se dostat do semifinále.

Kádr, který tady máte, je ten, co se zúčastní mistrovství?

Ne, tohle je širší kádr a až se vrátíme na Slovensko, budeme mít ještě dvě soustředění a po nich vybereme dvacet holek, které odletí na mistrovství.

Před zápasem jsem si všiml, že máte v kádru i Češku. Jak se to přihodilo?

Máme tady hráčku původem z Dobrušky, je Češka, ale rodiče jsou Slováci a ona hraje extraligu za Elite Praha. Máme v kádru ještě hráčku, Slovenku, působící v české extralize ve Vítkovicích a také ještě jednu Češku, ta tady s námi není, a bydlí v Praze a hraje za pražský Herbadent.

Máte v týmu profesionálky?

Vůbec, na Slovensku ani muži a ani ženy nejsou profesionálové. Asi tři muži působí v české extralize, ale hrají při zaměstnání nebo při studiu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPostavení florbalu je na Slovensku stejné jako u nás?

Není. V Čechách je asi 70 000 hráčů, z toho je padesát aktivních. Na Slovensku je to okolo osmi až deseti tisíc. Český mužský florbal má třináct postupových soutěží, kdežto na Slovensku jsou jen tři. V ženách je asi sedmdesát týmů, na Slovensku snad jen patnáct. Ten rozdíl je velký oproti České republice.  

Čtenářská diskuze