Jan Kopecký musí kvůli tragédii na Rallye Bohemia titul odložit

Rallye Bohemia 2012

Rally Hustopeče 2012 - popáte za sebou Jan Kopecký vítězem závodu v letošní sérii MMČR    foto: škoda motorsport

Rally Hustopeče 2012 - popáte za sebou Jan Kopecký vítězem závodu v letošní sérii MMČR foto: škoda motorsport

MLADÁ BOLESLAV – Měl to být závod, po kterém by mohl Jan Kopecký oslavit svůj druhý mistrovský titul v MMČR v kariéře. Stačilo by mu k tomu skončit i mimo stupně vítězů, na čtvrtém místě, protože má na druhého Romana Krestu náskok osmadevadesáti bodů. Jan Kopecký na svém vozu Škoda Fabie S2000 vyhrál zatím na domácí půdě všech pět podniků. I jeho týmový kolega ze Škody Motorsport Juho Hänninen říká: „Jeho série pěti výher v řadě je unikátní. Chci mu pomoci k titulu.“ Ovšem celou Rallye Bohemia zastínila tragédie, když po havárii posádky Martin Semerád a Bohuslav Ceplecha zahynul právě druhý jmenovaný, navigátor vozu.

Havárie postihla v pátek i největší hvězdu, norského jezdce Mada Östberga v první zkušební jízdě, který měl být ústřední postavou rallye a bojovat o celkové vítězství. Zdemoloval svůj vůz Ford Fiesta RRC, byl ošetřen v nemocnici a poté už odjel z České republiky a rallye pro něho skončila.

Rallye Bohemia byla poznamenána i dalšími nehodami. Těsně před nehodou posádky Semerád – Ceplecha havarovali Roman Kresta a Juho Hänninen.

Havárie Semeráda s Ceplechou během třetí erzety otřásla na rallye všemi. Odjely se pouze úvodní rychlostní zkoušky a po této tragédii byla Rallye Bohemia zrušena. Pětatřicetiletý navigátor Bohumil Ceplecha zemřel při převozu do liberecké nemocnice, Martin Semerád vyvázl s poraněnou klíční kostí. Je to už letošní druhá oběť domácí rallye. V květnu po havárii na Rallye Český Krumlov zemřel v českobudějovické nemocnici navigátor Aleš Zimolka.

Jan Kopecký měl k titulu hodně nakročeno, zvlášť když hned v první erzetě Rallye Bohemia havaroval jeho největší soupeř Roman Kresta. Kopecký byl také jedním z pěti pilotů, který osudnou třetí erzetu dokončil a byl v tu chvíli v čele. Oslavy možného titulu tak bude muset odložit na Barum Rallye, která se jede v září.

Ve stínu tragédie na rallye je ale titul podružnou záležitostí.

Čtenářská diskuze