jak to vidím já: Vlci? Jak dlouho ještě

Pan Vlastimil Vejrosta z Božanova na Broumovsku se chovem ovcí zabýval desítky let. Tento týden definitivně skončil. V noci na čtvrtek mu vlci zadávili poslední tři kusy, které mu zbyly z velkého stáda, které původně choval. Přestože pastvina byla obehnána funkčním několikadrátovým ohradníkem napájeným elektrickým proudem a nalézala se kousek od domu v centru Božanova. Nic takového není vlkům na překážku. Ohradník překonají a lidí se nebojí. Vlk je inteligentní zvíře a už ví, že se člověk proti němu nemůže bránit.

Za posledního půl roku bylo na Broumovsku po útocích vlků zabito 26 telat a dvojnásobek ovcí. Výše škod, které eviduje krajský úřad, už přesahuje 1,4 milionu korun. Zatímco chovatelé jsou těmito skutečnostmi zděšení (jsme teprve v polovině roku), tak ochránci přírody jsou nadšení. Podle jejich pozorování se smečky žijící v Javořích horách letos rozmnožili, předpokládá se, že každá ze tří smeček má cca 8 jedinců. A všichni potřebují potravu. Nejsnadnější je „dojít si pro ní do samoobsluhy“ – do ohrad chovatelů ovcí a dobytka.

V našem regionu jsme zaznamenali útok vlků na stádo chovatele letos na konci zimy v Šedivinách. Od té doby zaplať pánbůh ne. Nynější klid však může být oním pověstným klidem před bouří. Vzdálenost z Broumovska do Orlických hor jsou vlci schopni překonat za jednu, dvě noci. A potom nastanou masakry stád i u nás.

Je zcela jednoznačné, že vlci do kulturní zemědělské krajiny nepatří. Některým zeleným mozkům však tuto pravdu nelze vysvětlit. Jsou i tací, kteří jsou schopni přirovnat ochranu vlků u nás k ochraně demokracie. To mi opravdu hlava nebere. Vždycky si vzpomenu na komedii s Luďkem

Sobotou, která se jmenovala Ještě větší blbec než jsme doufali. Zdá se, že realita není od filmu daleko!

A tak si kladu otázku: Jak dlouho ještě tento neúnosný stav potrvá?

Čtenářská diskuze