jak to vidím já: Vatry proti vlkům

Rozšíření vlků do Orlických hor je podle bioložky Správy CHKO Orlické hory Lucie Vrkovcové pouze otázkou času. „Uživit by se zde mohly dvě sedmihlavé smečky. Poznatky mluví o občasném výskytu vlků na Olešnicku a na horských hřebenech.“ Aleš Vorel z České zemědělské univerzity říká, že v letošním roce očekává vznik dalších vlčích teritorií. Takže – vlci jsou za dveřmi! Podle mě to není dobrá zpráva.

V regionu sousedního Broumovska se v současné době vyskytují dvě vlčí smečky. Vzhledem k tomu, že vlčice právě vrhnou další mláďata, lze předpokládat, že zvířatům začne být v broumovském výběžku těsno. A začnou se rozhlížet po dalších teritoriích. Orlické hory jsou jaksi první na řadě, ostatně bioložka to potvrzuje.

V pátek ve Verneřovicích v rámci akce Vatry proti vlkům vzplála hranice, symbolizující odpor místních občanů k rozšiřování vlčí populace. Od roku 2015, kdy se zde objevil první vlčí pár, je jich tu téměř desetinásobek. Farmářům, kteří zde hospodaří, začíná docházet trpělivost. Zatímco ekologové jásají, jak je to báječné, neboť vlk přece do naší krajiny patří (před 250 lety tu přece taky byl), chovatelé ovcí, ale i skotu jsou zděšeni chováním zvířat, která už dávno pochopila, že se jim nemůže nic stát. Vlk je velmi inteligentní a už zjistil, že člověk pro něj není nepřítel. Farmáři ze Šonova vlci zardousili psa přímo na dvoře. Jak daleko jsou doby, kdy si vlk počká v lese na Červenou karkulku? Zní to sice jako špatný vtip, ale může to být realita.

Paní bioložka říká, že se tu „mohou uživit“ dvě sedmihlavé smečky. Ptám se čím? Proč by se měli vlci honit za kusy divoké zvěře, když na pastvinách na ně čeká otevřená samoobsluha? A kdo zaručí, že až počet zvířat dosáhne „plánovaného“ počtu, řeknou si dost, bioložka nás povolila jen čtrnáct. Podobné argumenty se mi jeví zcela mimo realitu. Asi je to tím, že paní z CHKO ovce nechová.

Lesníci údajně příchod těchto predátorů vítají. Škody způsobené na lesních porostech přemnoženou zvěří prý hraničí s katastrofou. Katastrof je v českých lesích vícero. Kůrovec, přemnožené cizopasné houby napadající porosty, zimní kalamity, vichřice. Že by katastrofou byly právě škody od zvěře, zdá se mi jako poněkud za vlasy přitažené nebo jako účelové tvrzení. Snad to platí tam, kde se přemnožili např. mufloni, které právě na Broumovsku vlci pořídili zdecimovat.

Zdá se, že přichází čas, kdy i v našich Orlických horách bude nutné začít zapalovat vatry. Nejen o čarodějnicích, ale i v jiných termínech. Nebudou to žádné mírové ohně, ale vatry proti vlkům.

Čtenářská diskuze