jak to vidím já: Svléknout se do naha?

Letošní rok je opět rokem volebním. Ostatně kterýpak není, že? Čekají nás na podzim volby do zastupitelstev obcí a spolu s nimi se „svezou“ také volby do třetiny senátu. Tam už se někteří kandidáti rýsují, hlavně z těch, kteří jaksi neuspěli v boji o Hrad. Pánové by rádi využili své popularity, aby si zajistili „trafiku“ v horní parlamentní komoře. Na šest let by měli vystaráno. Možná však zapomínají, že světská sláva, jak známo, je polní tráva, a ta rychle vypučelá travička z podzimní kampaně se může snadno do příštího podzimu změnit v suché seno.

Komunální volby letos pravděpodobně poznamená jeden prvek, vycházející z novely zákona o střetu zájmů, platné už od září minulého roku. Tahle novela, známá také jako „Antibabiš“, vznikla jako reakce některých politických stran na politické aspirace a mediální vlivy (viz § 4a) tehdejšího ministra financí, dnes už premiéra vlády. Vlády, která je sice v demisi, ale vládne, jako by se nechumelilo. (Však ono se také moc nechumelí).

Jak už to tak bývá, s vaničkou je mnohdy vylito i dítě aneb cesta do pekla je vždy dlážděna těmi nejlepšími úmysly. Došlo totiž k tomu, že touto novelou zákona bylo stovkám starostů, místostarostů, členů rad obcí, a to i těm neuvolněným, nařízeno zveřejnit své majetkové přiznání, které je navíc na webu obcí přístupné každému. Hospodské diskuse stylu „Ty vole, von starosta má ve špárkase skoro jeden mega, kdepak k němu asi přišel?“ nejsou proto žádnou vzácností. A lidská závist, to je saframentsky účinná pohonná hmota. Že by je onen dotyčný mohl našetřit také tím, že denně nevysedává v hospodě, kde štamgasti do sebe nalejou svých pět šest piv a k tomu zmarní 30 cigaret, to pravidelnému návštěvníkovi pohostinství jaksi nedojde.

Nelze se divit tomu, že část nynějších zastupitelů už avizuje, že podzimní volby budou bez nich, a další skupina lidí, kteří by měli zájem starat se o věci veřejné, se vážně rozmýšlí, zda riziko onoho vysvléknutí se do naha má podstoupit. Změna zákona ve smyslu adresného přístupu do tohoto rejstříku by byla jistě na místě. Nevidím však sebemenší důvod k veřejné lustraci soukromí komunálních politiků a jejich rodinných příslušníků.

Jestli to však pochopí i zákonodárci, to je ve hvězdách.

Čtenářská diskuze