jak to vidím já: Stávka

Jako dítě školou povinné jsem samozřejmě byl rád, když jsem se mohl „ulejt“ ze školní přítomnosti. Ne že bych snad vyloženě chodil za školu. Ale když se nějaká šance naskytla… Později na „průmce“ jsem byl často pověřován úkoly typu „dones tyhle papíry na městský národní výbor“ nebo „dojdi pro to či ono“. Rád! Cestou jsem se stavil na dršťkovku v Bílé růži (hovořím o Náchodě). No prostě pohoda.

jak to vidím já

Dnešní student řeší tyhle záležitosti způsobem jiným. Rozhodne se, že bude napravovat omyly lidstva, ukáže neschopným politikům, co všechno nejsou schopni udělat, a pak vstoupí do stávky. A aby to mělo nějaký mediální efekt, tak nejlépe na nějakém náměstí. Však ona už to média, hlavně ta veřejnoprávní, náležitě ocení.

To švédské děvče se jmenuje Greta Thunbergová. Vloni, když se svou kampaní začala, jí bylo patnáct. Každý pátek se postavila s cedulí před švédský parlament a začala bojovat proti klimatickým změnám. Než bys řekl švec, stala se z ní globální mediální celebrita. Byla dokonce pozvána na Ekonomické fórum do švýcarského Davosu, aby tam přednášela předním politikům a kapitánům ekonomiky. Emise uhlíku je třeba snižovat ročně alespoň o patnáct procent, je nutno přestat okamžitě těžit fosilní paliva, ropu a zemní plyn, okamžitě začít bojovat proti klimatickým změnám. Davos jí přikyvoval!

Že se s naší matičkou Zemí něco děje, je nabíledni. Jestli je to až tak dramatické, jak někteří věrozvěsti zeleného environmentalismu hlásají, není zcela jisté. Jiné vědecké kapacity jsou vůči těm katastrofickým scénářům velmi opatrné. Evropa však na tyhle scénáře slyší. Němci likvidují své jaderné elektrárny, i když je známo, že energie z jádra je nejčistší. Evropská unie se rozhodla, že zlikviduje pod heslem boje proti emisím značnou část svého průmyslu. Co nastane, až všichni budeme mít elektroauta (pokud na ně ovšem budeme mít peníze), přijedeme navečer domů a zastrčíme kabel do zásuvky? Asi black out.

O tomhle švédská Greta ani její následovníci nepřemýšlejí. Je třeba bojovat. Ale že by ten jejich boj mohl také přinést zásadní omezení jejich dosavadního života v bavlnce, o tom jaksi nechtějí slyšet.

Vždyť přece stávkovat na náměstí je tak „cool“!

Čtenářská diskuze