jak to vidím já: Pošta!

Není to tak dávno, co Česká pošta, státní to podnik, změnila své tarify v souvislosti s poštovní přepravou balíkových zásilek. Na místo váhy zásilky jde nyní o rozměr. Tiskový mluvčí nás v té souvislosti přesvědčoval, jak na tom zákazník ušetří. Dovolím si uvést příklad ze života.

LED pásek pod naší kuchyňskou linkou začal zlobit. Blikal. Protože byl v záruce, uplatnili jsme u prodejce reklamaci. Ten ji uznal a poslal pásek nový s tím, abychom ten původní, vadný, zaslali zpět. Má žena ho zabalila do obalu, ve kterém ten nový přišel. Papírová roura o rozměrech cca 10 x 10 x 120 cm, obalená černou fólií, váha asi 250 g. Paní na přepážce hned ohlásila: To bude drahé! A měla pravdu. Poštovné podle nových tarifů činilo 335 Kč!

Samozřejmě jsme nic neposlali. Nejsme na hlavu padlí, abychom státní moloch, který je stále v červených číslech, dotovali ze své kapsy. Najdeme si nějakou „pépeelku“, co to dopraví levněji.

Na dobrušskou poštu chodím nějakých 26 let. Dokonce tam mám i schránku, tzv. P. O. box. Že jeho pronájem je rok od roku dražší, to už jsem si zvykl. I když logiku to pro mě nemá. Za to, že mi poštu nemusí nikdo nosit a chodím si pro ní sám… Ale nešť! Celou tu dobu všechno funguje, paní či slečny na přepážkách jsou milé, úslužné. Občas je tam fronta, ale kde není. Nyní pošta své služby „vylepšila“. Po příchodu musíte přistoupit k terminálu, necháte si vytisknout lístek s číslem a následně vás světelná tabule upozorní, ke kterému okénku máte přistoupit. Otevřené přepážky bývají tak tři nebo čtyři.

Může mi někdo sdělit, kolik tenhle výdobytek techniky stál? Místo toho, aby ty peníze dostaly doručovatelky, které se každé ráno rozjíždějí po městě na kolech obtěžkaných vpředu i vzadu brašnami plnými pošty, si nějaká firma namastila kapsy.

Nový pan generální, který nastoupil, aby dal věci do pořádku po tom minulém, co si při svém nástupu údajně řekl o plat 25 milionů ročně a nakonec snad dostal jenom 8, řekl, že ušetří a propustí cca 150 manažerů. To je sice pěkné, ale kolik „zlatých padáků“ jim bude muset pošta zaplatit na odchodnou? A v jaké výši? To se asi nedovíme.

Hlavně že máme lístek s číslem, abychom se konečně orientovali na poště. To mi ovšem hlava nebere!

Čtenářská diskuze