jak to vidím já: Pirát jak se patří

Piráti byli odjakživa postrachem moří a oceánů. Když na stožáru plachetnice zavlála černá vlajka s lebkou a zkříženými hnáty, bylo hned jasno, s kým má plovoucí loď tu čest. A postrachem námořníků jsou doposud. Například somálští námořní lupiči i dnes přepadávají obchodní lodě, tankery, berou zboží, zajímají posádky a žádají tučné výkupné. Kam se hrabou Piráti z Karibiku.

jak to vidím já

Piráti se objevili i v české politice. Jejich symbolem není ona korzárská vlajka, jejich znamením je boj proti korupci, kterou je tahle společnost, alespoň podle nich, prolezlá skrz naskrz. Jo a taky počítače. Jaká je spojitost mezi korupcí a „kompjútrem“ nevím.

Boj proti korupci může mít mnoho tváří. Například že „prásknem“ premiéra do Bruselu, že má na pirátské poměry moc peněz, staví si Čapí hnízda a je ve střetu zájmů. Nebo také, že se snažíme hledat nepravosti u nás doma.

Takhle to zkusil před časem i tehdejší náměstek ministra financí pan Wagenknecht (nyní senátor za Piráty – za koho jiného, že?), když se mu cosi nezdálo na zakázce na jednotný systém pro zprávu dotací z EU. Prý že je zde kartelová dohoda účastníků konkurzu. Dal udělat audit a inicioval policejní vyšetřování. To po třech letech jeho podezření nepotvrdilo. Co se ale potvrdilo je skutečnost, že tahle akce zablokovala čerpání peněz z EU, takže Česko přišlo o osmset dvacet milionů korun. Ano, čtete správně 820 000 000 Kč.

Asi vás napadne, stejně jako mne, kdo za to bude postižen či potrestán? Kdo škodu nahradí? Pan senátor Wagenknecht asi ne, ten má imunitu. Mimo to by ze svého platu částku splácel 829 roků. Že by snad Piráti ze svého státního příspěvku straně? To by museli brát ten stávající ještě 16 let. Nebo někde objevit Ostrov pokladů, kde John Silver zakopal uloupené zlato.

Asi to dopadne tak, jako v Čechách vždycky. Zavře se nad tím voda. Ostatně, kdopak tuhle informaci vlastně zná?

A Piráti se nám budou dále prezentovat jako ti odpovědní, poctiví a slušní. A občan je bude dále volit.

P.S.: Informace použité v tomto sloupku byly získány z veřejných zdrojů.

Čtenářská diskuze