jak to vidím já: O peníze jde až v první řadě

Tenhle výrok je připisován, údajně neoprávněně, Václavu Klausovi. Ať už je jeho autorem, a nebo ne, je pravda, že finance jsou důležité. Ty státní dvojnásob.

jak to vidím já

Správkyně státní kasy nám minulý týden oznámila, že hospodaření domácnosti zvané Česká republika, skončilo s dluhem 28,5 miliardy korun. Oficiálně se tomu říká schodek státního rozpočtu. Velký jásot, neboť naplánovaný byl na 40 miliard. Kdyby to byla skutečně domácnost, už by měla na krku exekutory. Přitom nám jaksi nezdůraznila, že tahle bilance byla vylepšena 18 miliardami, které byly do rozpočtu vloženy z privatizačních fondů. Námitku odbyla slovy, že s tím se jaksi počítalo. Je to jak kdyby familie dědila prachy po dědečkovi a stejně by se topila v dluzích. Výtky opozice, že se zadlužujeme v době, kdy ekonomika je stále v plusových číslech, jsou bohužel oprávněné. Nemohu si nevzpomenout na postavu feldkuráta Katze z Haškova Švejka, který s oblibou říkal: To se nám to bužíruje, když nám lidi půjčujou.

Když už jsme u toho Švejka. Jednou z postav tohoto románu je jistý sapér Vodička. Muž vznětlivé povahy, který nemá rád Maďary. V Česku existuje spolek nesoucí hrdé jméno Český svaz bojovníků za svobodu. V jeho čele je také Vodička. Nikoliv sapér, ale bývalý komunista a spolupracovník Bezpečnosti s krycím jménem Josef. Na tehdejším oddělení hospodářské kriminality v Lounech by o něm mohli vyprávět.

Přestože jak historie, tak i současná činnost tohoto spolku je silně kontroverzní, je jeho činnost stále dotována prostřednictvím financí ze státního rozpočtu. Za uplynulé dva roky asi 18 milionů.

Nyní jsme se dozvěděli, že kontrola ministerstva financí našla nedostatky v hospodaření „bojovníků“ v řádu cca 900 tisíc korun. Nakoupili za ně špekáčky, bio čokoládu a rozdali si neoprávněné mimořádné odměny. Podle toho se zdá, že každý bojovník měl kolem krku velký věnec buřtů, pusu od čokolády a z kapsy mu čouhaly bankovky s Masarykem. Tak to samozřejmě není. Tyhle prachy prošustrovali pánové Vodička a jeho melodybojs ve vedení svazu. Podle předpisu by měl svaz neoprávněné peníze vrátit. Řeknete si – šlendrián na druhou. Ještě větší šlendrián ovšem je, že i pro rok 2020 má svaz dostat dotaci ve výši 6 milionů korun. To se nám to – vodičkům – bužíruje, když nás erár dotuje!

Vždycky jsem měl pocit, že s penězi, zvláště státními, se má nakládat s péčí řádného hospodáře.

A pak že o peníze nejde až v první řadě.

Čtenářská diskuze