jak to vidím já: Německo – náš vzor?

Zasedání členů skupiny G20, což je skupina nejvyspělejších ekonomik světa, ve starém hanzovním městě Hamburku v minulém týdnu ukázalo mnohé. Nejen to, že americký prezident Trump si vede v některých otázkách svou, což se projevuje nejen v oblasti dodržování tzv. pařížské dohody o klimatu, ale např. i v trvání na tom, že země NATO musí dodržovat své příspěvky na obranu a nespoléhat se jen na Spojené státy. Hlavně však ukázalo skutečnost, že podobné schůzky jsou stále více formalitou než skutečným pracovním mítinkem řešícím problémy světa. A také to, že Evropa pod vedením Merkelových, Macronů a Junckerů přestává spoléhat na Ameriku a chce se vydat jakousi vlastní cestou. Jestli je právě tohle ta správná orientace, bůh suď. Nezapomínejme, že cesta do pekla bývá dlážděna právě dobrými úmysly.

Žádná z uvedených skutečností však nebrání tomu, aby jistá skupina „Evropanů“ nevyužila takovéto příležitosti k realizaci své představy svobodného světa. Po celou dobu trvání summitu ulice Hamburku hořely zapálenými auty a popelnicemi. Desítky vydrancovaných obchodů a bankomatů, plošné rabování, prostě násilí, které nemá žádnou logiku v odporu proti „odpornému kapitalismu“, přeměnilo přístavní město na válečnou zónu. Jak napsal jeden novinář: Islámský stát se může v klidu rozpustit. K tomu, abychom zničili a zapálili naše města, stačí naši vlastní fanatici! Ani 20 000 policistů, hasičů a členů speciálních jednotek tomu nebylo schopno zabránit.

Mix hesel, které se objevovaly v rukou demonstrantů, pokud je můžeme tak vůbec nazývat, neboť jde spíše o profesionální válečníky, kteří ve značkových bundách protestují proti kapitalismu a globalizaci, ukázal zmatenost současného vyspělého světa. Nebo spíše jedné části jeho obyvatel, kterou tvoří antiglobalisté, anarchisté, socialisté, ekologové, tenistky, odpůrci sexismu a kdoví kdo ještě. Tihle lidé nemají pocit, že tenhle svět je jejich, a podle toho také jednají. Nejde o to něco změnit, jde o to, co nejvíce zničit. Je to ono starořímské „Po nás potopa“?

V tomhle smyslu pro nás ono tolik vychvalované Německo, lídr evropské ekonomiky, opravdu být vzorem nemusí. Doufejme, že si toho jsme vědomi.

Čtenářská diskuze