jak to vidím já: Most toho jména Karlův

Nějací němečtí hajzlíci, kteří se přijeli do Prahy povyrazit, nám počmárali pilíř Karlova mostu. To ovšem neměli dělat. Předně je zachytila kamera, za druhé jsme na právě tenhle most hákliví a za třetí – to se přece nedělá. Přitom stovky jiných hajzlíků čmárají na soukromých domech, ale to až tolik nikoho nevzrušuje. Policie pátrala, vypátrala a ti němečtí „výtvarníci“ dostali u soudu „flastr“.

jak to vidím já

Vyvstal však problém jiný, jak tu čmáranici (někdo říká grafiti a má to i za umění) z mostního pilíře vyčistit, tak říkajíc „bez porušení podstaty látky“. Hned se ustavila komise, zkoumalo se čím to je udělané, památkáři varovali, aby snad nebyl porušen kámen (jako by hrozilo zborcení mostu), odborníci posuzovali jak na to, braly se vzorky, aby mohl být stanoven odborný postup. Hovořilo se o nákladech v desítkách tisíc korun. Předminulou sobotu začal odborný restaurátor zjišťovat, kudy na to. V neděli ráno přišel a zjistil, že nápis je fuč! Zázrak! Asi to zajistili ti svatí na mostě.

Policie opět začala šetřit, tentokrát kdo čmáranici odstranil. Na tyhle blbosti asi potřebují to navýšení rozpočtu. A odborná komise začala zkoumat, zda odstraněním nedošlo ke škodě, nedej bože k poškození mostu. Po pár dnech je jasno. O smazání se postaral jistý člověk, který se tím živí a který měl obavu (oprávněnou), aby ten nápis časem nezastaral. Odstranil ho během dvou hodin vysokotlakou párou. K poškození zdiva nedošlo!

K tomu se vyjádřil šéf pražských památkářů Skalický. Partyzánskou akci neschvaluje a na neodbornosti zásahu trvá. „Tak jako si nemůže každý na národní kulturní památku jen tak čmárat, tak totéž platí i odstranění čmáranic.“

Postup musí navrhnout restaurátor, schválit ho musí památkové oddělení magistrátu a posoudit památkáři NPU. Tak! A ne že si někdo přijde a jen tak mýrnyx dýrnyx to svinstvo odstraní, navíc vlastně vodou. A policie pátrá.

Nemáte pocit, že to město, kde se to všechno stalo, se jmenuje Kocourkov?

A co na to Karel IV.? Ten už by asi všechny máchal v koši ve Vltavě.

Čtenářská diskuze