jak to vidím já: Klub sebevrahů?

Včera jsem si v jednom celostátním deníku přečetl na titulní stránce: Polští pašeráci kradených aut zběsilou jízdou ohrožují české řidiče. Autor pravděpodobně nezná situaci v našem regionu. Jinak by totiž mohl klidně napsat: Polští zaměstnanci automobilky Škoda Auto v Kvasinách zběsilou jízdou ohrožují české řidiče.

Kdo zná situaci na silnicích na trase Kvasiny – Dobré – Bačetín – Bystré – Sněžné – Olešnice v O.h. – Kutl (hranice s Polskem), dá mi jistě za pravdu. Ráno mezi pátou a šestou, odpoledne mezi čtrnáctou a patnáctou, večer kolem desáté je někdy lépe nevyjíždět. Ve vašem směru i v protisměru se řítí desítky polských aut s poznávací značkou DKL, Walbrzych a jinou. Jedou buď do práce, nebo zpět. Ráno nevyspalí, odpoledne či večer unavení z pracovní směny. To ovšem nic nemění na rychlosti, kterou se po úzkých okreskách řítí. Podobná situace je na přechodu Orlické Záhoří, stejně jako na trase vedoucí na přechod v Dolní Lipce. Ráno je nutné být v Kvasinách co nejdříve, aby bylo kde zaparkovat, odpoledne spěch, abychom už byli doma. A druhý den nanovo. Historek bych vám mohl vyprávět, třeba jak jsem „potkal“ na křižovatce Na Krahulci v zatáčce a na vrcholu stoupání couvající polskou dodávku. Špatně odbočil a tak couval! Prostředkem silnice. Někteří se chovají jak hrdinové povídky R. L. Stevensona Klub sebevrahů.

Policie sice organizuje určité dopravní akce, ale… zatím jsem do jejich pasti spadl já, v osadě mi naměřili 57 km/hod. Za blbost se platí!

Z vlastní zkušenosti vím, jak na polské straně pracuje polská policie. Z konvoje aut jsou „schopni“ si vytáhnout auto pouze s českou dopravní značkou a to náležitě prolustrovat. Překročení rychlosti? Jo, to máte smůlu. Že ti ostatní – Poláci – jeli stejně rychle? Dokažte to!

Možná bychom se mohli poučit.

Čtenářská diskuze