jak to vidím já: Jděte do kina

Tohle není a nebude oslavná óda na stávajícího ministra zemědělství. I když historie jeho rodiny by také byla „výživná“ záležitost. Řeč bude o člověku, o kterém jsem neměl já, a vsadím se že ani vy, dosud ani potuchy. Jmenoval se Zdeněk Toman, byl jedním z vrcholných papalášů tzv. Třetí republiky (1945-1948), člověkem, který zakládal naši zahraniční rozvědku. Byl jedním z těch, kdo pomohl komunistům k vítězství ve volbách v roce 1947, a jedním z těch, kdo stál za státním převratem v únoru 1948, nazvaným později Vítězný únor.

jak to vidím já

Nebyl to ani ideolog, ani agitátor, byl to prachobyčejný kšeftař. Ovšem kšeftař geniální. Teď o něm vznikl film. Jmenuje se prostě – Toman.

Jak říká jeho režisér Ondřej Trojan: „Obchodoval se vším a s každým. Kšeftoval s říšskými markami, pašoval a prodával za valuty zboží v Londýně, prodával židovským uprchlíkům možnost dostat se přes Československo z východní Evropy na západ a dál do Palestiny.“ To všechno s jedním cílem. Sehnat peníze na financování komunistické strany na její cestě k uchvácení moci. A přitom nahromadit také něco „málo“ pro sebe. Jak známo prachy dělají moc a moc dělá peníze. Tohle Toman dobře pochopil a geniálně využil. Všichni ho potřebovali a skoro všichni se ho báli. Měl informace, skoro jako mafián Mrázek v našich „zlatých devadesátých letech“. Také tak podobně skončil. Mrázka zabili, Tomana zavřeli a chtěli odstranit. Z vězení se mu povedlo utéct a dožil ve zdraví v Jižní Americe. Víc vám nepovím, jděte do kina, ten film stojí skutečně za to.

Je to totiž zajímavá lekce z dějepisu i z dějin strany našich komunistů. Já jsem totiž při jeho sledování pochopil, z jakých kořenů vyrostla strana „dělníků a rolníků“ po válce, co podpořilo únorový převrat a nástup bolševiků k moci.

Co bylo podhoubím oněch padesátých let, kdy rudá revoluce začala „požírat své děti“, stejně jako kdysi ta francouzská.

Základem všeho byl bezskrupulózní gangsterismus, schopnost spojit se třeba s ďáblem nebo i s úhlavním nepřítelem, jenom když výsledkem budou peníze. Ty je potom možné použít k podplacení médií, korupci lidí nebo třeba i k zaplacení jedinců, kteří budou mít za úkol odstranit nepohodlné. Komunistická mafie stála u kořenů „budování socialismu“ v téhle zemi. A bohužel i při budování kapitalismu po „sametu“ v roce 1989. Tehdy ovšem už s metodami mnohem sofistikovanějšími. Ostatně ten jmenovaný v úvodu o tom také asi něco ví.

A tak, jděte do kina!

Čtenářská diskuze