jak to vidím já: Hyenismus

Psal se rok 2017. Na internetových portálech i na facebooku se objevila informace o tom, že kdesi na Havlíčkobrodsku existuje malý chlapec Vojtíšek, onkologicky nemocné dítě. Náklady na jeho léčbu jsou vysoké, takže jeho rodina není schopná ze svých finančních prostředků léčbu malého chlapce zabezpečit. A proto byla vypsána sbírka „Podpora pro Vojtíška“. Bylo založeno bankovní konto, na které mohou dárci zasílat své příspěvky.

jak to vidím já

Kdo by nepomohl nemocnému dítěti, nadto postiženému onkologickou chorobou. V době od února do listopadu se na kontě podařilo shromáždit od nejméně 158 dárců cca 260 tisíc korun a navíc ještě materiální pomoc za cca 40 tisíc. Je skvělé, že se našel dostatek lidí, jimž osud malého chlapce nebyl lhostejný.

Před asi měsícem prolétla medii zpráva, že celá věc se měla poněkud jinak. Žádný rakovinou postižený Vojtíšek neexistoval, všechno si vymyslely a zosnovaly tři ženy, které se tímto způsobem chtěly obohatit. Policie po náročném vyšetřování obvinila dvě z nich. Jedna už sedí v base za jiný trestný čin, druhá je vyšetřována na svobodě. Třetí zemřela vloni při dopravní nehodě. Můžete si v té souvislosti pomyslet něco o božích mlýnech.

Jazykem trestního práva se to nazývá podvod, pro mne je to hyenismus nejhrubšího zrna, který si zaslouží to nejtvrdší potrestání.

Každý den se objeví někde někdo potřebný. Charita se stala součástí našeho života. Kdo může a chce, ten pomůže. Bohužel je ještě mezi námi dost lidí, které neštěstí připravilo o majetek nebo střechu nad hlavou, tragická událost vzala jejich živitele, neléčitelná nemoc jim nebo jejím dětem vzala možnost žít plný a spokojený život. A jejich situace je taková, že nemají dostatek financí, aby si ulehčili. Těm je potřeba pomoci, neboť stát v těchto případech většinou jaksi selhává.

Bohužel případy jako popsaná kauza celou tuhle oblast staví do poněkud nepříznivého světla. Nutí nás totiž zamyslet se, zda naše peníze dojdou skutečně tam, kam patří. Aby snad jejich adresátem nebyl zase nějaký neexistující Vojtíšek.

Čtenářská diskuze