Jak dopadl nešťastný příběh čápa z Týniště?

TÝNIŠTĚ N. O. – Na konci června jsme v Orlickém týdeníku informovali o nešťastném osudu čápa, kterého srazilo u Petrovic n. O. auto, a o osudu jeho rodiny. Dnes v příběhu pokračujeme.

Kout na Šumavě - Jaroměř 1

Na fotografii je šipkou označen čáp, který se vylíhl z vejce zachráněného v Týništi n. O.
Foto: Archiv Jana Pozdílka

Ze tří čapích vajec přemístěných z hnízda na komínu v Týništi nad Orlicí a umístěných následně v inkubátoru, započala novou životní dráhu jen dvě vejce a následně dvě narozená mláďata. Jedno vejce totiž nebylo oplodněné a malý čáp se z něj nakonec nevyklubal.

Po vylíhnutí měla tedy dvě mláďata domov ve stanici pro zraněné živočichy v Jaroměři a byla ve dne i v noci závislá na péči člověka, zejména na pravidelném dvouhodinovém příjmu potravy. Krmila se zejména drobnými rybičkami a rostla jako z vody.

Když bylo rozhodnuto, že jsou mláďata již schopna absolvovat dlouhou cestu do vzdálené Plzně, kde s návratem čápů do přírody a zapojením do běžného náročného čapího života mají delší a bohatší zkušenosti, začala pro malé čápy další životní etapa.

Letos má stanice pro zraněné živočichy v Plzni dalších osm uměle odchovaných čapích mláďat. Jejich rodiče zemřeli pod koly aut či nárazem do vedení vysokého napětí. V době, kdy malí čápi z východních Čech do Plzně dojeli, byli stále ještě odkázáni na lidskou pomoc. Menší čáp začal většího sourozence dorůstat, brzy ho dokonce přerost. V tu dobu tehdy již menšímu bráškovi přestávaly docházet síly. Bohužel chytil bakteriální infekci a přes odbornou pomoc a přísun antibiotik uhynul.

Poslední z čápů s rodným listem z Týniště nad Orlicí ale naštěstí vyrostl do krásy a v rámci každoroční akce kroužkování malých čápů na jejich rodných hnízdech, tedy v době, kdy ještě nedokáží odletět před ornitology, byl tento čáp přidán ke dvěma novým sourozencům na hnízdo v Koutě na Šumavě. Adoptivní rodiče ho začali, tak jako svá vlastní mláďata, okamžitě dokrmovat. Brzy odletí s celou svojí novou rodinou do Afriky, kde čápi přečkají zimu a na jaře 2019 se vrátí zpět do rodné České republiky.

Jaký byl osud čápice?

Čáp z Týniště byl úspěšně adoptován do hnízda v Koutě na Šumavě.

Čápice z Týniště, která přišla o partnera, si krátce po záchranné akci, kdy ji byla odebrána vejce, která by nebývala schopná často bez možnosti střídání vysedět a mláďata odchovat, našla nového partnera. Lze předpokládat, že v nadcházející sezoně 2019 založí novou rodinu a vše bude tak jak má dle drsných, ale spravedlivých zákonů přírody být.

Ke sledování pohybu čápů slouží na internetu tzv. čapí web, kde se nachází informace o obsazenosti hnízd, počtu mláďat a odečtech z kroužků na noze. Skupina nadšenců neustále dokola získává další nové neobjevené poznatky o tomto zvířecím druhu. Například je obdivuhodné, jak na několikatisícovou vzdálenost při svých každoročních cestách najde vždy svůj komín a nezabloudí. Odkaz na další informace o čápech naleznete zde: www.capiweb.cz

Čáp černý

Příbuzným čápa bílého je čáp černý, který hnízdí na rozdíl od svého příbuzného skrytě v lesích na stromech, tady nejčastěji osidluje buk, dub či smrk, modřín a borovici. Ve skalních městech není vzácností, že osidluje nedostupné skalnaté výběžky. Populace čápů má i přes neustále číhající nástrahy civilizace vzestupnou tendenci. Oba druhy patří mezí chráněné a ohrožené živočichy, kdy jsou zařazeni v červených seznamech. Čáp váží od 3 do 4,5 kg a dožívá se až 14 let. Převážnou část jeho potravy tvoří hraboš polní, a čáp má proto velký význam pro zemědělství, denně totiž spotřebuje až 44 hrabošů.

JAN POZDÍLEK

Čtenářská diskuze