Ivo Ulich: „Pojďme změnit myšlení, ať je fotbal transparentní v okresech i krajích!“

Bývalý reprezentační záložník Ivo Ulich hrál pět let v pražské Slavii, zahrál si Bundesligu v dresu Borussie Mönchengladbach a s Pavlem Horváthem se po společném působení v Edenu znovu sešel v japonském Visselu Kóbe.

DOBRUŠKA – Již během profesionální kariéry vybudoval úspěšnou firmu M&T na kliky a dveřní kování, která své výrobky vyváží do 46 zemí celého světa. V současné době se Ivo Ulich aktivně zapojil do očištění jména českého fotbalu podporou Fotbalové evoluce. „Pro mě to je komický a směšný, že budou říkat ne ne, my jsme to chtěli dělat jinak,“ má jasný názor na nutnost personální obměny na všech OFS a KFS IVO ULICH.

 

Ivo Ulich byl úspěšným fotbalistou a v současnosti je také úspěšným podnikatelem se svou firmou M&T z Dobrušky.      Foto: archiv M&T.

Ivo Ulich byl úspěšným fotbalistou a v současnosti je také úspěšným podnikatelem se svou firmou M&T z Dobrušky. Foto: archiv M&T.

 

Co tě přesvědčilo podpořit Fevoluci, která se snaží po zatčení Romana Berbra o očištění českého fotbalu od lidí na OFS a KFS, jež ho poslušně svými hlasy drželi u moci? Byli to bývalí spoluhráči Vladimír Šmicer a Jan Koller, kteří jsou jejími hlavními tvářemi?

Fevoluci jsem sledoval od začátku, ale jelikož mám jiné aktivity, neměl jsem tolik času se jí více věnovat. Protože kluky znám, rozhodl jsem se jim nějakou formou pomoci. Sešli jsme se asi třikrát, zúčastnil jsem se i několika schůzek, abych poznal jejich vizi a nasál atmosféru. To mě přesvědčilo, že to není naivní uskupení, které by něco vytrubovalo do světa a za půl roku zmizelo, abych je podpořil. Zároveň jsem viděl, že se objevuje mnoho firem, jež by rádo fotbalu pomohly. A kdy jindy, než právě teď?! Chci pomoci skrze mé kontakty v okresech, kde vím, že to není růžové, přesvědčit ty dotyčné.

 

Když měl nový kandidát na předsedu Luboš Michalec v prosinci schůzku s Vladimírem Šmicerem, Rudolfem Řepkou a Tomášem Neumannem, padla také otázka na jejich kandidaturu do vedení FAČR. Co ty, uvažoval jsi o vstupu na funkcionářské pole?

Teď na to nedokážu odpovědět. Uvidíme, co přinese čas. Momentálně mi chybí. Ale říká se i ve fotbale: Nikdy neříkej nikdy. (usmívá se)

 

Zatčení Berbra bylo srovnáváno s Listopadem 89, kdy se začaly měnit pořádky, a na změně systému se měli podílet lidi, co se starým režimem neměli nic společného. Na OFS a KFS právě sedí ti, kteří ho podporovali, na valných hromadách hlasovali, jak on chtěl… Měli by své funkce opustit?

Myslím, že je to naprosto trefné přirovnání! Nesmíme mít ale růžové brýle, protože fotbal nepůjde očistit během pár měsíců. Je to běh na dlouhou trať, spíš takový maraton. Změny a očista musí probíhat postupně. Někteří z těch lidí, co sedí na OFS a KFS, třeba vědomě spolupracovali nebo byli donuceni k ní, ale měli jiné myšlení a neměli odvahu, mohou dostat druhou šanci. Takhle to bylo i v tom 89. roce.

 

Máš blízko k Rychnovsku, protože v Dobrušce máš firmu. Znáš lidi na OFS Rychnov, dosluhujícího předsedu Miloše Židíka i kandidáta na nového předsedu Miroslava Martínka, u nichž není vidět žádná sebereflexe a pokračují v té nastolené linii – my jsme Berbra neznali, což předvádí také Miroslav Liba, Michal Blaschke a Marek Pilný…

To je otázka jejich svědomí. Fotbal je specifický v tom, že o lidech, kteří spolupracovali se starým systémem, se to ví! Jestli si myslí, že teď budou tvrdit, že to takhle nebylo a bylo to jinak… Tak jsou naprosto směšní!

 

Možná víš, že Miloš Židík i Miroslav Martínek se zaštítili OFS a poslali našim novinám předžalobní výzvu, kde se ohrazují proti článkům, že nejsou „berbrovci“…

To jenom potvrzuje, co říkám! Pokud předpokládají, že po ta léta, kdy v tomhle systému fungovali a podporovali ho, se najednou na to zapomene, tak to se mýlí! Pro mě to je komický a směšný, že budou říkat ne ne, my jsme to chtěli dělat jinak… Proč to už neudělali dávno?! Vždyť přece proti tomu mohli vystoupit a distancovat se od celého systému, který ve fotbale fungoval. Udělali to?

 

Sám jsi mi říkal, že mnoho firem by rádo vstoupilo do fotbalu, ale až projde očistou. Pokud ke změně nedojde, asi to v plánu mít nebudou, ne?

Tam je jasná rovnice. Když se člověk ohlédne zpětně na třicet let od revoluce, jaké firmy tady v Česku vyrostly a mají přesah do zahraničí, je úžasné. Nebo naopak si vezmi, kolik je tady velkých nadnárodních korporátních firem, jež nechtějí být spojovány s fotbalem. Všichni vědí, jak je těžké sehnat peníze. Samozřejmě, když má fotbal takový systém a image. On má dnes nulový respekt a to na všech úrovních. Pojďme změnit myšlení, ať je fotbal transparentní v okresech, krajích, ale i v první a druhé lize. Kolik jich je transparentních a transparentně hospodaří? (směje se) Tam začněme a pak všichni uvidí, že firmy rády peníze do fotbalu dají. Nemusí to být jen velké, ale i místní ve vašem městě. Fotbal je sport číslo jedna a celosvětový fenomén. Nebavme se jen o první lize, tady jde i o ten amatérský. Na vesnicích, obcích a městech je to o dětech, které sport formuje. To myšlení je za těch třicet let tak pokřivené, že domlouvání výsledků a podplácení rozhodčích je naprosto normální. Byl jsem osm let v zahraničí, kde jsem kariéru také ukončil. My se pořád koukáme na západ jako na náš vzor, ale myšlením jsme pořád na východě.

 

Argumentem lidí sedících na okresech a krajích léta je, že jsou pracovití, což byl Berbr taky, ale vždy to bylo něco za něco…

Přesně tak! Ale takovou formou to přece nejde! Funkcionaření stojí čas a energii, ale musí být financováno jinou formou. Od toho je tady FAČR, aby ten člověk, který se tomu věnuje, byl za to ohodnocený, ale legální formou!

 

Jaký máš názor na současného předsedu Martina Malíka, jež má na krku malér „dezinfekce“ za deset miliónů a pasoval sebe do role „čističe“ fotbalu? Navíc prohlásí, že se nic nestalo, protože firma Tymich většinu peněz vrátila… Hrál jsi v Německu a v Japonsku, kde je nastavení společnosti diametrálně odlišné od té naší. Tam by se odstupovalo za menší prohřešky, než jaké má v současnosti FAČR…

Stoprocentně! To je o té transparentnosti. Tam takhle fungují kluby od první ligy až po tu nejnižší. Kdyby se tam tohle stalo, vyvodily by se z toho důsledky. Malík řekne, že peníze Tymich vrátil, takže se nic nestalo. To je neskutečný! (směje se) Kdyby se na to neupozornilo, nic by se nestalo a vše by bylo podle nich v pořádku. Nic není v pořádku! To je jedna z mála věcí, která se objevila na veřejnosti. Ono toho bude víc. Nemyslím si, že by třeba předseda o akci „dezinfekce“ nevěděl, jak tvrdí, když ji navíc podepsal… Touhle formou, jak to prezentují, dělají z lidí blbce!

 

Bratři Ulichové - Ivo, Petr a Roman.      Foto: archiv M&T.

Bratři Ulichové – Ivo, Petr a Roman.                                                                               Foto: archiv M&T.

 

Valná hromada OFS Rychnov se koná teď v pátek. Podporuješ Luboše Michalce, který se utká s Miroslavem Martínkem, jenž v Berbrově systému léta pracoval. Při oslovování klubů se často naráží na jejich strach, aby se to v budoucnu neobrátilo proti nim. Co si o jejich strachu myslíš?

Podporuju změnu, která je nutná! Lidi na okresech přece musí vědět, koho dávají na kandidátku a kluby jestli chtějí změnu. Vůbec nechápu, čeho se kluby na okresech a krajích dnes bojí! Nerozumím tomu. Přece chtějí, aby fotbal fungoval v jiném režimu. To přece chci! Už z podstaty věci si řeknu: Hele, tenhle člověk byl v nějakém pololegálním nebo nelegálním systému, má protikandidáta, proto mu ten hlas nedáme, když chceme změnu!

 

U těch klubů je to spíš degenerativní myšlení, že slyší na protislužbu. Pomůžeme ti postoupit nebo se zachránit a za to nám dej hlas…

To je přece špatně! Proto je čas na změnu a ne dál tady žít v systému ruka ruku myje! Chápu, že je to pro kluby jednoduchý. Jak jsme se bavili o penězích, když firmy a vedení obce a měst uvidí, že se fotbal chce očistit, rády klub podpoří. Když přijde klub na obec nebo za firmou a nechá je nahlédnout do hospodaření, nebudou mít problém přispět i drobnou částkou. Ono to k smíchu není, ale když pak přijdou funkcionáři do hospody a začnou vyprávět, jak museli dát tomuhle na párek, museli dát rozhodčím… Pak toto uslyší to živnostník, který si musí na sebe vydělat, a když vydělá něco navíc, přece jim ty peníze, které by měly jít na hospodaření klubu, nedá, aby pak oni někoho nelegálně platili! Když se takhle nad tím každý zamyslí, zjistí, že to takhle dělat nejde!

 

Někteří rozhodčí jsou tak hloupí, že se tím ještě chlubí, jak někde někoho zařízli a kolik za zápas dostali…

To je další věc. Pokud tohle uslyší živnostník nebo podnikatel, tak těm klubům ty peníze přece nedá. Vždyť ti rozhodčí, jak se pak tomu smějí, dělají blbce nejen z fanoušků, ale i klubů! Ale kluby si za to mohou samy!

 

Myslíš, že kluby na okrese budou chtít změnu?

Je mi líto lidí, kteří spoléhají na to, že když někoho podpoří, dostanou protislužbu v podobě postupu nebo záchrany. To je to myšlení, které tady chceme odstranit přece. My tě zvolíme, ty nám pomůžeš postoupit… Takhle se přece nesoutěží, ne?! Mně to připadá, že to nebylo nic výjimečného, ale normální standard! Podpořme kandidáta, který nám pomůže v určitých věcech, třeba legislativních, bude podporovat všechny kluby a pomáhat jim. Tohle je přece funkce a služba klubům od OFS. A ne něco za něco! Držím palce celému českému fotbalu a apeluju na kluby, protože ony volí!

 

Dres Slavie obléká pravidelně při silvestrovském derby proti Spartě.      Foto. sks.

Dres Slavie obléká pravidelně při silvestrovském derby proti Spartě. Foto. sks.

 

Jako bývalému slávistovi tě musel potěšit postup Slavie do osmifinále přes Leicester. Jak jsi viděl oba zápasy?

Klukům jsem věřil. První zápas byl vyrovnaný, v druhém už byla Slavia lepší. Je škoda, že se musí hrát bez diváků. Je to jako, když hrajete přátelák. Hráči necítí tlak od diváků. Současná Slavie je zkušená a nemusí se bát žádného soupeře. Čeká ji Glasgow Rangers a nemusela by to být pro ni konečná. Jsem rád, že její úspěch umí veřejnost ocenit. Před dvaceti lety se postup do jara a osmifinále braly jako samozřejmost. (usmívá se) Nemělo to ale takový ohlas. Dnes hodně dělají média a sociální sítě. Super úspěch pro Slavii. Dvacet let se nám nepovedlo porazit Angličany.

Vy jste narazili na Leeds. Když porovnáš atmosféru v Anglii a v Německu, kde jsi působil, je srovnatelná?

Asi je srovnatelná. My tehdy začínali na Leedsu a pamatuju si to moc dobře. Evropské poháry byly pro nás svátkem, ale my nebyli zvyklí na Anglii. Nebyly žádné informace. Přijeli jsme tam a v hlavě jsme Leeds asi podcenili. Mysleli jsme si, že dokážeme porazit každého. Leeds byl v té době ve stejné pohodě jako teď Leicester. Nebyli jsme ale připravení na atmosféru. Při rozcvičce tam skoro nikdo nebyl, ale když jsme nastupovali před zápasem, bylo narváno a atmosféra fantastická! Upřímně si myslím, že někteří spoluhráči jí podlehli. Mohli jsme uhrát lepší výsledek, protože góly jsme dostali po hrubých chybách. Prohráli jsme 0:3 a v odvetě sice vyhráli 2:1, což však na postup nestačilo.

Čtenářská diskuze