Inspirace z Polska – důchody pro dobrovolné hasiče

Žijeme velice blízko státní hranice s Polskou republikou. A tak se nabízí i mezinárodní spolupráce, o kterou se intenzivně snažíme. S polskými kolegy z Lewína Klodzkého se důvěrně známe, máme na sebe telefonní kontakty. To samo sebou není všechno. Jazyková bariéra není veliká, a tak se vzájemně navštěvujeme. Například své valné hromady, oslavy, pořádáme společná cvičení.

DSC_0698

Foto: Archiv autora

V loňském roce jsme měli i šest společných zásahů.

S jedním z nich jsme se také přihlásili do naší soutěže O jednotku roku. Dostali jsme se s ním i do finále pětice hodnocených v Brně, kde jsme v listopadu o šest hlasů skončili na bramborovém místě. To ale není tolik důležité. V samém závěru kalendářního roku jsme o půlnoci osvětlovacími LED balony rozsvítili prostor před jejich remízami, tedy garážemi. Proč?

Z továrny v Kielcích dorazil jejich zbrusu nový MAN. Za několik dnů na to jsme jeli i na jeho slavnostního uvedení do provozu. Byla to velice dobře připravená a zřejmě i nacvičená akce, kde nebylo nic ponecháno náhodě. Napohled velice dobře sehraný tým. Symbolického předání klíčů od auta a jeho dokumentace se zúčastnilo mnoho hostů, mezi kterými byla i vedoucí kanceláře premiéra, poslanec sejmu, přirozeně i zástupci dobrovolných a Paňstvových Stražaků. Upoutalo nás, že se při tónech národní hymny všichni připojili zpěvem.

Po ukončení slavnosti následovalo Zebranie, čili Výroční valná hromada. S velice podobným průběhem jako u nás. Včetně vystoupení hostů. A tady nás upoutal příspěvek zmíněného poslance, jehož jméno se mi nepodařilo zachytit. Mluvil o tom, že v Sejmu proběhlo už první čtení připravovaného zákona. Pokud dopadne všechno podle návrhů, mohli by Poláci, kteří jsou členy výjezdových jednotek, dostávat za rok služby k důchodu 20 zlotých měsíčně. Napohled to není mnoho. Nějakých 120 korun? Za deset let tedy 200 a tak dál. To by už mohlo být velice příjemné.

V Čechách, na Moravě i Slezsku se mohlo po roce 1989 někomu zdát, že i u nás to půjde podobnou cestou jako v zemích na západ od nás. Třeba tak, že obce zřizující výjezdové jednotky svým zaměstnancům odpustí, anebo sníží některé z povinných plateb vůči sobě. Až na výjimky (pokud mám správné informace, třeba v Plzni hasiči cestují hromadnou dopravou zdarma), se nic neprosadilo. Letos budou volby. Což takhle inspirovat kandidáty, aby přišli s něčím trochu pro hasiče zajímavým?

Josef Klouček, Olešnice v O. h.

Čtenářská diskuze