Hrnec smíchu navaří české komedie

Ve festivalové kuchyni Novoměstského hrnce smíchu je pro diváky české filmové a televizní komedie už navařeno a brzy se bude prostírat. Se vstupenkami, které lze vyhrát v Orlickém týdeníku (více na straně 15), se můžete přesvědčit.

 

NOVÉ MĚSTO N. M. – Již 38. ročník festivalu české filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu se chystá v novoměstském kině ve dnech 11. – 18. června.
Součástí zahajovacího ceremoniálu bude oslava 70 let od založení Aero klubu AKNM.
Po dlouholetém patronství Jiřiny Bohdalové ohlašuje nový pořadatel festivalu Zdeněk Krákora nového patrona, kterým se stal herec a ředitel divadla Na Jezerce Jan Hrušínský.
_DSC2465
Tiskové konference před zahájením festivalu, která se konala v pražském kině MAT, se zúčastnil Jan Hrušínský, předseda poroty režisér Zdeněk Zelenka, členové poroty kameraman Josef Hanuš a akademický malíř Vladimír Suchánek, novoměstský starosta Petr Hable, moderátor festivalu Michal Jančařík a ředitel festivalu Zdeněk Krákora.
„Hlavní základnou festivalu jsou prostory novoměstského Kina 70. Program festivalu je ovšem sestaven tak, že festivalové vůně a chutě se šíří okolím kina i novoměstskými ulicemi a prostranstvími. Na návštěvníky čeká řada doprovodných akcí – koncertů, výstav, besed, tanečních vystoupení a podobně. Společným jmenovatelem všech festivalových aktivit je smích a dobrá nálada,“ uvedl ředitel Zdeněk Krákora.

Festival rozdělí mezi nejlepší snímky ceny Zlatý prim televizní a filmový, Cenu za režii, Cenu za nejlepší mužský a ženský herecký výkon, Cenu Zdeňka Podskalského, Cenu za výtvarný počin, Cenu FITES a Cenu herecké asociace. Cenou, která nakonec dala název celému festivalovému dění, je Cena diváků – Novoměstský hrnec smíchu – udělovaná na základě měření procent smíchu v rámci filmové projekce a cena Studentský smích. O zaznamenání se stará přímo v sále Kina 70 trojice časoměřičů se stopkami v rukou.

Zahájení festivalu bude na letišti

V sobotu 11. června ve 14 hodin se uskuteční slavnostní zahájení festivalu na novoměstském letišti. Tam se chystá skupinový seskok parašutistů, vystoupení dětských a juniorských týmů, aerobik, v 16 hodin zahraje Kabát Revival, v 18.30 Divokej Bill Revival a ve 21 hodin Hangár párty se skupinou Hektor. Připraveny jsou ukázky letadel, modelů, golfové odpaliště, dětský koutek či žongléři.
„V neděli 12. června se koná v 16 hodin zahájení festivalu na terase Kina 70, kde se bude koncert novoměstské kapely Jana Krále The Acoustics. V 17.30 hodin je na programu slavnostní zahájení v Kině 70 za účasti patrona festivalu Jana Hrušínského, členů poroty a ostatních hostů a promítání filmu Jak básnící čekají na zázrak,“ doplnil Zdeněk Krákora.

V doprovodném programu v neděli ve 14 hodin se na zámku uskuteční vernisáž černého humoru The TAP TAP a v 15 hodin vystoupí skupina The TAP TAP na Husově náměstí.
Po celý týden nebudou chybět výstavy, denně mohou diváci navštívit koncerty či hudební a taneční vystoupení, a to na terase kina zdarma. Vystoupí například Roman Tomeš, Kamila Nývltová, Eva Burešová a Ondřej Provazník, ve čtvrtek zazpívají sóloví zpěváci ZUŠ Opočno a po nich Michal Foret a další.

Herec a režisér Ondřej Kepka opět provede diváky základními dovednostmi filmového režiséra. Navíc se během besedy, která se bude konat v pondělí 13. června v 15 hodin kině, dozvíme něco o fotografii.

Pořadateli festivalu jsou Městský klub Nové Město nad Metují a město Nové Město nad Metují. Festival se koná s podporou Královéhradeckého kraje a pod záštitou hejtmana Lubomíra France.

Během festivalu bude prodej vstupenek probíhat dvě hodiny před začátkem představení – více na www.hrnecsmichu.cz

Čtenářská diskuze